Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2000, 2001, 2002 Doğumlular Ne Zaman Askere Gidecek? Ne Zaman Muayene Olacaklar?

2000, 2001, 2002 Doğumlular Ne Zaman Askere Gidecek? Ne Zaman Muayene Olacaklar?

Yüzyıllardır Türk devletleri için en kutsal görevlerden biri olarak kabul edilen askerlik vazifesi günümüzde de hala eskisi gibi önemini koruyor ve milyonlarca erkek vatandaş görev günlerinin gelmesiyle birlikte askeri birliklerine teslim olarak ve silah altına girerek vazifelerini yerine getiriyorlar. Her ne kadar yükseköğretim gören erkek sayısının artmasıyla askerliğe gitme yaşında önemli bir artış olsa da hala sayısı hiç de azımsanmayacak seviyede olan birçok vatandaş reşit olduktan sonraki ilk celp dönemlerinde askere gitmeyi tercih ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek nüfus kayıtlarında yazılı bulunan tarihe göre yaş hesaplaması gerçekleştirildiğinde yirmi yaşına girdiği senenin Ocak ayının ilk gününden başlamak kaydıyla 41 yaşına girdiği senenin Ocak ayının ilk gününde bitmesi koşuluyla en fazla 21 senelik bir askerlik çağı kapsamında değerlendirilir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenen herhangi bir lüzum, Milli Savunma Bakanlığının vereceği herhangi bir teklif ya da Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla bu çağın süresi beş seneye kadar kısaltılabilir ya da uzatılabilir.

Askere Ne Zaman Gideceğim?

Eğer lise eğitimi tamamlanmışsa ve bu eğitimin ardından devam eden herhangi bir ön lisans, lisans ya da yüksek lisans eğitimi söz konusu değilse ve kişinin askerlik yapmasına mani olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa söz konusu vatandaşın yirmi yaşına girdiği ya da gireceği sene itibariyle askere gitme çağının geldiği belirtiliyor. Yani bir örnek üzerinden ilerlemek gerekirse aktif bir eğitim hayatı olmayan ve sağlık açısından uygun koşullara sahip olan 2000 doğumlu bir erkek vatandaş 2020 yılı itibariyle askerlik çağına girmiş ve askerlik vazifesini yapmak için uygun yaşa gelmiş demektir.

Eğer herhangi bir tecil işlemi yapılmazsa ilk olarak kişinin askerlik yoklaması gerçekleştirilir, daha sonra görev yapması gereken birlik belirlenir ve celp dönemlerinde bu birliğe teslim olarak askerlik vazifesine başlaması beklenir.

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik muayene kağıtları artık evlere posta yoluyla iletilmiyor. Geçmiş dönemlerde askerlik çağı gelen kişinin ikametgahının kayıtlı olduğu adrese bir posta gönderilir ve postada belirtilen süreler içerisinde asker yoklamasını gerçekleştirmek üzere en yakın askeri birime gitmesi istenirdi.

 • Günümüzde askerlik durumuna ilişkin sorgulamaların yapılması için e-Devlet sistemi kullanılıyor. Eğer siz de askerlik durumunuza ilişkin sorgulama yapmak isterseniz ilk olarak bu bölümün altında paylaşmış olduğumuz linke tıklayın.

blank

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak giriş ekranına gelmeniz gerekiyor.

blank

 • Giriş ekranına geldikten sonra uygun boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girmelisiniz.
 • Eğer henüz bir e-Devlet şifresi temin etmediyseniz kimliğinizle beraber herhangi bir PTT ofisine giderek şifrenizin yer aldığı zarfı satın alabilirsiniz.
 • Dilerseniz e-Devlet şifresine alternatif olarak internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı ya da elektronik imza seçeneklerinden birini kullanarak da giriş yapabilirsiniz.
 • Sizden istenen bilgileri girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

blank

 • Belgenizi görüntüleyebilmek için yazılı olan uyarıları okuyup anladığınıza yönelik işaretlemeyi yaparak “devam et” butonuna tıklamanız gerekir. Bu işlemi yaparken durum belgesini bir gün içerisinde en fazla iki defa oluşturabileceğinizi unutmayın.

blank

 • Eğer ad, soyad gibi bilgilerin yer aldığı ekrandaki veriler size aitse “yeni belge oluştur” yazısına tıklayabilirsiniz.

blank

 • Sorgulama neticesinde ne zamana kadar askerlik işlemlerinden muaf olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulayarak Ne Zaman Askere Gideceğinizi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Askere Hangi Dönemlerde Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde askere alma işlemleri sene içerisinde dört celp dönemi halinde gerçekleşir. Yani her sene toplamda dört kez askere alma işlemleri yapılır. Askere alımlar her senenin Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında yapılır. Askerlik vakti gelmiş kişiler bu dört celp döneminden birinde birliğine teslim olmak zorundadır. Yani bir vatandaş istediği ayın istediği gününde askere gitmek gibi bir imkana sahip değildir, belirlenmiş olan bu dört celp döneminden hangisinde askere gitmek isteniyorsa o celp dönemine ilişkin son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine gitmek ve burada gerekli muayenelerden geçip işlemleri tamamlamak gerekir.

2000 Doğumluların Celp Dönemleri Nasıl Olacak?

2000 senesinin herhangi bir gününde doğan kişiler, eğer herhangi bir tecil işlemi yaptırmazlarsa yani sağlık açısından uygun koşulda olurlarsa ve askerlik yapmalarına engel olacak aktif bir eğitim hayatları yoksa, 2020 senesi itibariyle askere gitme vakitleri gelmiş olur.

 • Şubat 2020 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 30 Kasım 2019
 • Mayıs 2020 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 29 Şubat 2020
 • Ağustos 2020 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2020
 • Kasım 2020 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2020 şeklinde olacaktır.

2001 Doğumluların Celp Dönemleri Nasıl Olacak?

2001 doğumlu vatandaşlar da uygun şartların bulunması ve eğitim ya da sağlık gibi engellerinin olmaması halinde 2021 yılı itibariyle askere gitmekle yükümlü olacaklardır.

 • Şubat 2021 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 30 Kasım 2020
 • Mayıs 2021 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 28 Şubat 2021
 • Ağustos 2021 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2021
 • Kasım 2021 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2021 şeklinde olacaktır.

2002 Doğumluların Celp Dönemleri Nasıl Olacak?

2002 senesinde doğan vatandaşlar ise 2022 yılı itibariyle askere gitmekle yükümlü olacaklardır. Vatandaşların askere alınması için eğitim ve sağlık gibi engellerinin bulunmuyor olması gerekir.

 • Şubat 2022 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: Kasım 2021
 • Mayıs 2022 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: Şubat 2022
 • Ağustos 2022 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: Mayıs 2022
 • Kasım 2022 celp dönemi içerisinde askere gitmek isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi: Ağustos 2022 şeklinde olacaktır.

Son başvuru tarihinin kaçırılması halinde vatandaşlar bir sonraki celp döneminde askere gitmek durumunda kalırlar. Son başvuru tarihinin kaçırılmaması için bitiş tarihinden en az 15 gün önce işlemlerin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  15.02.2001 doğumluyum ne zaman askere giderim e devletten 28.07.2021 askerlikle ilişkisi yok diyor yoklama başvurusunu yaptım ama lütfen biri yardımcı olsun.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Mehmet, 2001 doğumlu kişiler askere 2021’in Şubat celbinde alınmaya başladı. Askerlik yoklama işlemlerinizi bu yılın 1 Haziran tarihinden sonra başlattıysanız Kasım celbinde askere alınacaksınız.

 2. Özkan dedi ki:

  Admin 2004 mart 10 doğumluyum ne zaman giderim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Özkan, 2004 doğumlu kişiler askere 2024’ün Şubat celbinde alınmaya başlayacak. 31 Ağustos 2023 tarihinden itibaren sevk için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 3. Bora dedi ki:

  01.08.2002 dogumluyum ne zaman giderim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bora, 2002 doğumlu kişiler askere 2022’nin Şubat celbinde alınmaya başlayacak. 31 Ağustos 2021 tarihinden itibaren sevk için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 4. Ferhat dedi ki:

  04.12.2002 doğumluyum nezaman gideceğim askere

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ferhat, 2002 doğumlu kişiler askere 2022’nin Şubat celbinde alınmaya başlayacak. 31 Ağustos 2021 tarihinden itibaren sevk için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 5. İbrahim Halil otmar dedi ki:

  2001 temuz 31 doğumluyum muane oldum 4 ay eti ne zaman giderim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba İbrahim, Yanlış anlamadıysam muayene olalı 4 ay oldu demişsiniz. Eğer 4 ay önce yani Şubat ayı içerisinde muayene olduysanız Mayıs celbinde askere gitmeniz gerekirdi. E-devlet üzerinden askerlik durumunuzu öğrenmelisiniz. Eğer muayene olduğunuz tarihi yanlış hatırlıyorsanız Şubat ayı içerisinde değil de Mart ayında muayene olduysanız Ağustos celbinde askere gideceksiniz.

 6. Ferhat dedi ki:

  20.08.2002 doğumluyum ne zaman muayene olurum acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ferhat, 2002 doğumlu kişiler askere 2022’nin Şubat celbinde alınmaya başlayacak. 31 Ağustos 2021 tarihinden itibaren sevk için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 7. Yusuf dedi ki:

  2003 doğumlular ne zaman gidecek askere

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Yusuf, 2003 doğumlular askere 2023’ün Şubat celbinde alınmaya başlayacak.

 8. Atakan cin dedi ki:

  14.09.2002 doğumluyum zonguldak merkez askere kac celp döneminde giderim

 9. Samet dedi ki:

  01.01.2002 doğumluyu e-devlet üzerinden gerekenleri yaptırdım muayne oldum ne zmn giderim askere

 10. Mehmet dedi ki:

  15 01 2001 dogumluyum acaba askerlik belgem ne zaman gelir

 11. Mehmet dedi ki:

  15 01 2001 dogumluyum acaba agerlik belgem ne zaman gelir

 12. Kadir kaplan dedi ki:

  Ben 03.01.2002 doğumluyum askerlik celp kağıdı ne zaman belli olur ne zaman giderim askere

 13. Zeynep dedi ki:

  Merhaba asker veya jandarma olmak için lise mezunu şart mı ortaokul mezunuyum olmaz mı

 14. Ahmet duruk dedi ki:

  Muayene oldum nezaman yerim beli olur 01 01 2001 doğum tarihim

 15. muhammed dedi ki:

  Arkadaşlar ben 27.11.2002 dogumluguyum askerlik kağıdım ne zaman gelir

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   kardeş daha dur biz gitmedik sıranı bekle 1 ocak 2021 de muayenen başlıyor askerlik kağıdı gelmiyor artık e devletten yoklama ol aile hekiminden muayeneni yaptır en sonda ise e devletten askerlik hizmet tercihini ver sonrada bekle 2022 celplerini

  2. Fatih dedi ki:

   2024 te anca gidersin sen

  3. Melih dedi ki:

   Asker kagıdı gelmez 2022 de gideceksin
   2021 de tecili bozdurcaksın sonra başvurcaksın

 16. MURAT dedi ki:

  18/03/2001 LİYİM MUANEMİ OLDUM SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR DİYOR NE ZAMAN ASKERE GİDEİRİM ?

  1. Melih dedi ki:

   E devlette çıkar kardeşim

 17. abdullah dedi ki:

  ben 10/06/2002 ne zaman giderim

 18. Eray dedi ki:

  16.06.2001 doğumluyum ilk muaynemi 10 ağustosta oldum tahimini ne zaman la çıkar askerligim

 19. Batuhan dedi ki:

  18/01/2001 doğumluyum tahmini muayenem gelmiş midir ve ne zaman askere giderim ?

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   evet gelmiş e devletten yoklamanı yap sonra aile hekiminden muayene ol en sonda ise e devletten yada şubeden askerlik hizmet tercihi ver

 20. ilker dedi ki:

  20/11/2001 ne zaman oluyor acaba

 21. Osman dedi ki:

  Arkadaslar ben yurt disinda yasiyorum muayne icin türkiye mi gelmem gerekli ayrica 04.06.2001 dogumluyum asker ne zaman giderim tahmince?

 22. Hazar dedi ki:

  Ben 20 08 2001 doğumluyum şubat celp dönemi ni nasıl tercih edebilrim

 23. Savaş dedi ki:

  20/06/2001 doğumluyum muayne oldum edevlete baktım 01/05/2021 ‘e attı beni tarih güncelenirmi erkende gitmek istiyorum yardımcı olur musunuz lazım.

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   Kuzen bende 01.01.2001 doğumluyum bende de aynı tarih var galiba o tarih değişmeyecek o tarih gerçek değil e devlette sıkıntı var ondan öyle olmuş sen muhtemelen temmuz 2021 de gideceksin celp tercihi vermediysen onu da ver ben verdim 1 ocak doğumluyum şubat 2021 e verdi benmkini muhtemel sevk tarihi 1 şubat 2021 yazıyor

   1. Oguzhan dedi ki:

    08.03.2001 muaynemi her seyimi oldum sonuclarimi nasil ogrenebilirim nasil bakalbilirim tarihime falan

 24. Ferhat dedi ki:

  2001/04/15 doğumluyum ne zaman muayene olurum birini bana yardımcı olsun

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   31 aralık 2020 yılına kadar vaktin var nisan doğumlu olduğun için 2021 mayıs ayında askere gidersin ama mayıs celbi tercihini kaçırma mayıs celbi son başvuru tarihi 15 şubat ama sen yoklama yaptırınca tercihini de mayısa ver

 25. Bünyamin dedi ki:

  Ben 23.04.2001 yim ne zamn muayene olabilirm yardımcı olabilirmisiniz

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   31.12.2020 yılına kadar vaktin var muayene için erken muayene olursan mayıs 2021 celbini kaçırmamış olursun. nisan doğumlu olduğun için seneye 23 nisanda 20 yaşına girip bir sonraki ay mayıs celbi ile birlikte askere gitmiş olursun.

 26. Azat dedi ki:

  Arakadaşlar ben 10.10.2001 doğumluyum ne zaman muayne olurum

  1. Uygar Doğan dedi ki:

   31.12.2020 tarihine kadar vaktin var ekim doğumlu olduğun için 10 ekim 2021 de 20 yaşına girecen kasım 2021 celbi ile de askere gidersin yoklama yaptıktan sonra da 21 ağustosa kadar da seneye kasım tercihini ver

DMCA.com Protection Status