2019 Şubat Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Şubat Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama

2019 Şubat Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama

Son başvuru tarihi 2018 Kasım ayında dolan 374. Şubat 2019 celbi kısa dönem acemi birlikleri yarın belli oluyor. Binlerce asker adayının, aylardır sabırsızlıkla beklediği dağıtımlar  (18 Ocak) itibarıyla tamamlanarak duyuruldu.

2019 Şubat kısa dönem askerlerin askerlik dağıtımları sırasında bazı kriterler göz önünde bulunduruldu. Örneğin hiçbir yükümlünün usta birliği kütüğünün bulunduğu ile yapılmadı. Ayrıca terör bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yükümlünün kardeşi ya da ağabeyi askerlik yapıyorsa aday, bu bölgeye gönderilmiyor. Bunun haricinde kısa dönem askerlik yerleri doğu-batı ayrımı gözetmeksizin bilgisayar ortamında rastgele gerçekleşti.

Askerlik Yerleri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda asker adayları, acemi birliklerini öğrenmek için sabahın erken saatlerinde askerlik şubesine gidiyor, burada uzun saatler bekledikten sonra verilen zarfın içerisinde yazılan bilgiye göre nereye gideceklerini öğreniyorlardı. Ancak E-devlet sistemine geçildiğinden beri kişinin askerlik yerini öğrenmesi son derece kolay. 2019 Şubat celp dönemi kısa dönem askerlik yerleri, E-Devlet sistemine;

 • T.C. Kimlik numarası,
 • E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra hemen üstte bulunan arama ekranına “374. Kısa dönem” yazarak öğrenebilirler.

E-devlet hesaplarının T.C. kimlik numarasına özel olduğunu ve sizinle aynı celp döneminde teslim olacak bir başka akrabanız ya da arkadaşınızın sorgulamasını kendi hesabınızdan yapamayacağınızı hatırlatalım. Bu kişilerin kendi T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yaparak Şubat 2019 kısa dönem askerlik yerleri sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekir.

Eğer e-devlet şifrenizi henüz almadıysanız yarın, nüfus cüzdanınızla birlikte Askerlik Şubesi’ne gidebilir ya da telefonla arayarak celp dönemindeki acemi birliğinizi öğrenebilirsiniz.

Kısa dönem askerlik yerleriyle ilgili bir yanlış anlamayı da düzeltelim. Kısa dönemlerin birlikleri açıklandığında usta birlikleri kısmında il komutanlığının adı yazar. Bu nedenle çoğu asker usta birliği olarak o ile atandıklarını düşünür ancak bu doğru değildir. Acemiliği tamamlanan usta erler, belirtilen il komutanlığına gidip teslim olurlar. Ardından buradan ihtiyaca göre il ve ilçelere dağıtımları gerçekleştirilir. Özetle, usta birliğinizde yazan il komutanlığı usta asker olarak görev yapacağınız yer olmayabilir.

Yanımda Ne Götürmeliyim?

Şubat 2019 kısa dönem yerleri belli olacak olan, hemen her asker adayının kafasında başka bir soru işareti daha mevcut: Yanımda ne götürmeliyim? Teknik olarak acemi birliğine teslim olurken yanınızda hiçbir şey götürmenize gerek yok çünkü kışlaya giriş yaptıktan sonra ihtiyacınız olan her şey size birlik tarafından veriliyor. Verilmeyen ihtiyaçlarınızı da yine birlik içerisinde bulunan kantinlerden karşılayabilirsiniz. Ancak yine de hazırlıklı olmak istiyorsanız;

 • Yedek iç çamaşırı,
 • Dolap kilidi,
 • Tıraş bıçağı ve köpüğü,
 • Soğuk havalar için yün içlik götürebilirsiniz.

Şubat 2019 Celp Dönemi Teslim Tarihleri Nedir?

Yapılacak olan atamaların ardından;

 • “A Grubu” olarak görülen asker adayları 30 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında,
 • “B Grubu” olarak görülen asker adayları 13-14 Mart tarihleri arasında birliklerine teslim olacaklar.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ilkay dedi ki:

  Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı. hatassı alıyorum neden