Bedelli Askerlikte Askerler 21 Gün Boyunca Ne Yapacaklar? Neler Öğrenecekler?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlikte Askerler 21 Gün Boyunca Ne Yapacaklar? Neler Öğrenecekler?

Bedelli Askerlikte Askerler 21 Gün Boyunca Ne Yapacaklar? Neler Öğrenecekler?

Bedelli askerlik düzenlemesini de barındıran yasa 3 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Başvuru sürecinin başladığı bedelli askerlik kapsamına göre askerlik görevini bedelli olarak icra etmek isteyen yükümlülerin 3 ay içerisinde başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuruların sona ermesinin ardından yükümlülerin 21 günlük temel askeri eğitime tabi tutulacakları komutanlıklar belirlenecek. 15 bin lira ücret 21 yaş şartı belirlenen bedelli askerliğe 400 bine yakın başvuru bekleniyor.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvuru süreci başladı. 3 aylık başvuru süreci bulunan bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğanlar faydalanabilecek. Başvuruda bulunacak olan bedelli askerlik adaylar http://asal.msb.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilecekleri başvuru kılavuzunu inceleyebilirler. Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak. Başvuru aşamasında e-Devlet uygulamasından barkodlu ödeme belgesinin çıktısı alındıktan sonra belirlenen bankaların şubelerine 15 bin Türk Lirası yatırılacak.

Bedelli askerlik ücretinin yatırılmasının ardından dekont ile birlikte Askerlik Şube Başkanlığına şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular, 3 Kasım 2018 tarihinde sona erecek.

Bedelli Askerlik Hangi Birliklerde Yapılacak?

Bedelli askerlikten yararlanacak olanlar, belirlenmiş olan askeri birliklerde askerlik görevlerini yerine getirecekler. Bedelli askerlik yapılacak olan birlikler aşağıdaki gibidir:

 • İzmir/Seferihisar – Jandarma Muharebe Eğitim Tabur Komutanlığı
 • Manisa – 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
 • Aydın – 1’inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı
 • Antalya – 3’üncü Piyade Eğitim Tabur Komutanlığı
 • Çanakkale/Ezine – 3’üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı
 • Sivas – 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
 • Bilecik – 9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı
 • İzmir/Bornova – 10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı
 • Amasya – 15’inci Piyade Eğitim Komutanlığı
 • Tokat – 48’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı
 • Burdur – 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı
 • Erzincan – 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı
 • Çanakkale – 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Bedelli Askerlikte 21 Gün Boyunca Neler Yapılacak?

Bedelli askerlik yapacak olanlara 21 günlük bir temel eğitim verilecek. Bu temel eğitim kapsamında yükümlüler yürüyüş, silah söküp takma, atış ve yat-kalk gibi alanlarla eğitim görecek. 21 günlük süreçte sporun yanı sıra yakın muharebe ve yangın söndürme eğtimlerinin verilmesi de söz konusu. Bedelli askerlik başvuru sayısının fazla olması halinde, bedelli askerlik sürecinde verilecek olan 21 günlük eğitim farklı celp dönemlerine ayrılabilecek.

Bedelli askerlik temel askeri eğitimi süresince alınacak eğitimi gün gün detaylarıyla incelemek için TIKLAYINIZ!

Bedelli Askerlik Yapacak Olan Çalışanların Durumu Ne Olacak?

Bedelli askerlikten yararlananlar, 21 günlük temel eğitim süresi boyunca çalıştıkları kurum ya da iş yeri tarafından ücretsiz veya aylıksız olarak izinli sayılacaklar.

Bedelli askerlik, 1 milyon 324 bin kişiyi kapsıyor. Yapılan açıklamalara göre, bedelli askerlikten yararlanacak kişi sayısının 150 bin ile 400 bin arasında olacağı tahmin ediliyor. Bedelli askerlik ile elde edilecek olan gelir, Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarılacak ve savunma sanayi için kullanılacak.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Çıkmadan Önce Askere Gidenlerin Durumu başlıklı makalemizde Bedelli Askerlik, bedelli askerlik kaç gün ve bedelli askerlik kaç yaş hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.