Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Bordo Bereli Maaşları Ne Kadar? Bordo Bereli Nasıl Olunur?

2021 Bordo Bereli Maaşları Ne Kadar? Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Türkiye ve TSK’nın en seçkin birlikleri arasında bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapan bordo bereliler en tehlikeli ve riskli operasyonlarda yer alıyor. Özellikle yoğun terör bölgelerinde görev alan bordo bereliler, başarılı bir şekilde operasyonlarını tamamlamaktadır. 2020 bordo bereli maaşları birçok etkene göre farklılık gösterir.

2021 Bordo Bereli Maaşları!

Bordo bereli olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) çatısı altında görev almak gerekir. Subay, astsubay ve uzman erbaşlar bordo bereli olarak görev yapmaktadır. TSK belirli aralıklarla bordo bereli başvuruları alır ve başvurları değerlendirir. Bordo bereli olmak için başvuru yapan adayların eğitim, yaş, sağlık vb. durumları incelenir ve kriterleri tamamlayan adaylar eğitim alır.

Bordo bereli olmak için kabul edilenler, üç yıl eğitim görür. Bu eğitimde adayların zorlu şartlarla baş etmesi gerekir. Havada, karada ve denizde olmak üzere birçok farklı alanda eğitim alan ve sınav olan adaylar zaman zaman başarısız olabilir. Suyun altında uzun süre nefes tutma, helikopterden atlama, açlıkla mücadele etme, ormanda hayat mücadelesi verme gibi zorlu koşullar mevcuttur. Adaylar, en sonunda donanımlı, eğitimli ve başarılı bir asker olarak eğitimini tamamlar.

2020 Bordo Bereli

Bordo bereli maaşları rütbe ve görev yerine değişkenlik gösterebilir. En düşük rütbeli bordo bereli uzman erbaşların maaşı 5 bin TL civarında değişirken yüksek rütbeli subayların maaşı 10 bin TL’yi geçebilir. Aynı zamanda terör tazminatı, görev başına alınan ücretler, evli olunup olunmaması ya da çocuk sayısına göre de maaşlar değişir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

TSK belirli dönemlerde bordo bereli başvuruları alır. Bu dönemlerde adaylar halihazırda TSK bünyesinde görev aldıkları için pek çok aday başvuru şartlarını karşılayabilecek özelliklere sahiptir. 2020 bordo bereli olma şartları şunlardır:

  • T.C vatandaşı ve erkek olmak,
  • 25 ve 27 yaş arasında olmak (lisans, yüksek lisans, doktora vb. eğitim alanlar için yaş şartı değişim gösterir),
  • Askeri okullar ve TSK ile herhangi bir nedenle ilişiğin kesilmemiş olması,
  • En az önlisans mezunu olmak,
  • Bordo bereli kursu için gerekli olan sağlık şartlarını taşımak,
  • Beden kitle endeksinin 27’yi geçmemesi,
  • Birinci ve ikinci akrabaların yanı sıra adayın terör ve terör örgütleri ile herhangi bir temasının bulunmaması.

Bir önceki yazımız olan Çarşı İzni Kaç Gündür? Bölgelere Göre Çarşı İzni Süresi Kaçtır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.