Bedelli Askerlik 3'ncü Celp Dönemi Bilgileri Açıklandı! [Sorgulama]
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik 3’ncü Celp Dönemi Bilgileri Açıklandı! [Sorgulama]

Bedelli Askerlik 3’ncü Celp Dönemi Bilgileri Açıklandı! [Sorgulama]

Uzun bir süre gündemi meşgul ettikten sonra yükümlülerin talepleri doğrultusunda hükümet görevlerinin yaptığı çalışmalar neticelendi ve bedelli askerlik uygulaması 3 Ağustos 2018 tarihinde yürürlüğe sokulan KHK’nın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte resmiyete kavuştu. Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih itibarıyla başvuru sürecinin başladığı bedelli askerlik hakkından faydalanmak için son başvuru tarihi ise 3 Kasım 2018. Askerlik görevini bedelli olarak icra etmek üzere 15.000 TL’lik bedelli askerlik ücretini yatırmak suretiyle başvurularını tamamlayan adaylardan ilk 2 celp döneminde askere gideceklerin celp bilgileri 28 Ağustos ve 6 Eylül tarihlerinde açıklanmıştı. 27 Ekim 2018 sevk tarihine tabi tutulup 3. celp döneminde askere gidecek yükümlülerin celp bilgilerini öğrenecekleri tarih 27 Eylül 2018. Yükümlüler bugün açıklanan celp bilgilerine aşağıdaki sorgulama yöntemini kullanarak ulaşabilirler. 

3’ncü Celp Dönemi Bedelli Askerlik Celp Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Bedelli askerlik yeri nasıl sorgulanır sorusunun cevabı neredeyse tüm resmi işlemlerin gerçekleştirilmesine imkan tanıyan e-Devlet kapısı. Bedelli askerlik üçüncü celp dönemine tabi yükümlüler sevk edilecekleri birlik, sevk tarihleri gibi bilgileri içeren celp bilgilerine e-devlet üzerinden yapacakları sorgulama sonucunda ulaşabilirler. Aşağıdaki linke tıklayıp gelen ekrandaki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayan yükümlüler e-Devlet giriş sayfasıyla karşılaşacak. Bu sayfadaki giriş için talep edilen bilgilerin doldurulmasıyla birlikte celp bilgilerine ulaşılabilir.

Bedelli askerlik celp bilgileri sorgulama ekranı için TIKLAYINIZ!

Başvuru Sayısı 550 Bini Geçti

Bedelli askerlik için yapılan başvuru sayısı 550.000’in üzerine çıkarken, başvuru yapıp 15.000 TL’lik ya da bu paraya denk yabancı ülke parasını bedelli askerlik için oluşturulan ilgili hesaplara yatıran yükümlülerin sayısı ise yaklaşık olarak 211.000. Bedellik askerliğin uygulanma şartlarına dair çalışmalarını tamamlayan Milli Savunma Bakanlığı ilk 3 celp döneminden sonra silah altına alınacak yükümlülerin sevk tarihlerinin ise başvuruların son günü olan 3 Kasım 2018’den sonra belli olacağını açıklamıştı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda İstanbul, Balıkesir, Samsun ve İstanbul illerindeki bazı eğitim merkezlerin bedelli askerler için hazırlanması bekleniyor.

Bedelli Askerlik Şartları

Askerlik yükümlüsü 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğmuş olan Türk vatandaşı her erkek bedelli askerlik şartlarını sağlayıp başvurularını gerçekleştirdikleri takdirde tabi tutulacakları 21 günlük temel askeri eğitim neticesinde askerlik görevini icra etmiş sayılacak. Düzenlemenin yürürlüğe girip Resmi Gazete’de yayımlandığı 3 Ağustos 2018 ila 3 Kasım 2018 tarihleri arasında başvurularını gerçekleştiren adaylar Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan celp dönemlerinde silah altına girecek. Celp bilgilerinin açıklanacağı tarihler de yine Askeralma Genel Müdürlüğünün resmi internet adresi üzerinden yükümlülerle paylaşılacak. Yükümlüler bu tarihlerde e-Devlet kapısı üzerinden sevk olacakları birlikler de dahil olmak üzere tüm celp bilgilerini öğrenebilecekler.

Bedelli askerlik celp dönemlerinin tam listesini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Bedelli askerlik eğitim programının tüm detayları için TIKLAYINIZ!

Bedelli askerlikte yol izni ve yol parasıyla alakalı detaylar için TIKLAYINIZ!

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 98/4 Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama başlıklı makalemizde 98/4 askerlik yeri öğrenme, 98/4 askerlik yerleri ve kasım 2018 celbi askerlik teslim tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.