Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Yılı Zabıta Olmanın Şartları Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Yılı Zabıta Olmanın Şartları Nelerdir?

Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Yılı Zabıta Olmanın Şartları Nelerdir?

Nasıl Zabıta Olunur, 2021 Yılı Zabıta Olmanın Şartları Nelerdir?

Zabıta nasıl olunur sorusunun cevabı özellikle son zabıta alımlarından sonra iyice merak konusu olmaya başladı. Kamu düzeni ve halk güvenliğinin sağlanması için yerel yönetimlere bağlı olarak çalışan zabıtalar KPSS puan şartı ile alınıyor. İl ve ilçe belediyeleri bünyesinde görev yapacak zabıtaların alımları ise belediyeler tarafından yayınlanan alım ilanlarına başvuru yapılması ile gerçekleşiyor. Zabıta olmak isteyen kişilerin KPSS puanının yeterli olması ve belediye zabıta alım ilanlarını düzenli olarak takip etmesi gerekir. Zabıta olmak için başvuru yapan kişiler sözlü mülakata çağırılır. Sözlü mülakatta alınan puan ile KPSS puanı toplanı 70’i geçen kişiler zabıta olabilmekle beraber alımlarda kadro sayısı sınırlı olduğundan puan sıralaması belirleyici olmaktadır. Her yıl birçok kişinin alındığı zabıtalık görevi için adayların taşıması gereken bir takım şartlar da bulunmaktadır.

2021 Yılı Zabıta Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İl ve ilçe belediyelerine bağlı olarak kamu düzeni için çalışacak olan zabıtaların taşıması gereken belli şartlar vardır. Zabıta olmak isteyen adayların en az lise mezunu olması ve KPSS sınavına girmiş olması gerekmektedir. Yabancı okullardan mezun olan adaylar denklik belgesi olması durumunda başvuru yapabilirler. Zabıta olmak isteyen kadın ve erkek adaylar için farklı olmakla beraber belli bir boy sınırı bulunur. Erkek adayların en az 1.75, kadın adayların ise en az 1.65 boyunca olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 30 yaşından küçük ve kamu haklarından mahrum olmayan vatandaşlar zabıta olmak için başvuru yapabilir.

Zabıta Olmaya Hak Kazanan Adaylardan Hangi Belgeler İsteniyor?

Zabıta olmaya hak kazanan adayların zabıta başvuru dilekçesi, T.C. kimlik belgesi, adli sicil kaydı,  diploma, askerle ilişkisi bulunmadığına dair terhis belgesi, en az B sınıfı sürücü belgesi, son 6 ay içinde çekilmiş 3 tane vesikalık fotoğraf gibi gerekli belgeleri belirtilen tarihlerde belediyelere ulaştırması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir? başlıklı makalemizde rdm, rdm hava değişimi ve rdm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.