Yüzbaşı Rütbesi ve Maaşları Nedir? Yüzbaşı Nasıl Olunur?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yüzbaşı Rütbesi ve Maaşları Nedir? Yüzbaşı Nasıl Olunur?

Yüzbaşı Rütbesi ve Maaşları Nedir? Yüzbaşı Nasıl Olunur?

Asker olarak istihdam edilmek ve bu alanda yükselebilmek uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Yüzbaşı olabilmek için gereken ilk koşul subay olmak ve asteğmen olarak göreve başlamaktır. Belirli kademelerin aşılması neticesinde yüzbaşı rütbesine erişilir.

Yüzbaşı olarak görev yapmak dışarıdan kulağa hoş gelse de beraberinde çok fazla sorumluluk doğurur. Fakat sorumlulukların yanı sıra çalışmanın karşılığı olan maaş miktarı da oldukça tatmin edici düzeydedir. Askeri kadrolarda her mevki yükselişiyle birlikte maaş da yükselir.

Eğer bu mesleği seçip bu yolda ilerlemek istiyorsanız ve hedefinize yüzbaşı olmayı koyduysanız; öncelikle kararlı olmalısınız. Göreve başlayacağınız andan yüzbaşı olacağınız tarihe kadar geçecek olan süre, olduça zorlu bir süreç olacak. Ancak bununla birlikte maddi ve manevi açıdan sağlayacağınız kazancın buna değecek nitelikte olduğunun da bilincinde olmalısınız. Bütün mesleklerle olduğu gibi askerlik mesleğiyle alakalı da çeşitli zorluklardan söz edilebilir. Birçok farklı görev yerinde bulunmak, belirli bir grubun sorumluluğunu üstlenmek ve en önemlisi bir ölçüde ülkenin güvenliğinden sorumlu olmak herkesin altından kalkabileceği konular değil. Yüzbaşı olmak; bu gibi durumların farkında olmayı ve buna uygun davranışlarda bulunmayı gerektirir.

Tüm askeri rütbeler ile ilgili bilgi edinmek için: Askeri Rütbeler: Sıralaması, Ortalama Maaşları ve İşaretleri

Yüzbaşı Kime Denir?

Yüzbaşı, subay rütbeleri küçükten büyüğe doğru sıralandığında asteğmen, teğmen ve üsteğmenin ardından 4. sırada yer alır. Yüzbaşı rütbesini ise binbaşı, yarbay ve albay takip eder. Bölük olarak adlandırılan ve en az iki, genelde üç, dört takımdan oluşan en küçük askeri birim, yüzbaşı tarafından komuta edilir. Bununla birlikte bazı bölüklerde ise komuta, kıdemli üsteğmenin sorumluluğu altındadır.

Bir bölükte en az 100, en fazla 200 civarında asker bulunur. Bölükler her ne kadar az kişiden oluşan askeri birimler olsa da yönetimini sağlamak tecrübe ve otorite gerektirir.

Yüzbaşı rütbesindeki subaylar, gerek görülmesi halinde geçici olarak karakol komutanlığı görevini de üstlenebilirler.

Yüzbaşı Nasıl Olunur?

Askerlik, dünyanın hemen hemen her yerinde zor bir meslek olarak nitelendirilir. Özellikle ülkemizin bulunduğu coğrafyada meslek olarak askerliği seçmek büyük bir özveri ister. Yüzbaşı olmak isteyen bir kişinin bu isteğini gerçekleştirebilmesi, hem psikolojik hem de fiziksel olarak ne kadar güçlü olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. Uzun süreler boyunca aileden uzak kalmak, sevdiklerini görememek, toplumsal konulara ilişkin stresli zamanlar geçirmek psikolojik açıdan yorucudur. Bununla birlikte doğu illerinde zorlu kış şartlarında görev yapmak, cesaretli ve özgüvenli bir ruha sahip olmayı gerektirir.

Yüzbaşı rütbesinde subay olmak isteyenler için süreç şu şekilde işler: Milli Savunma Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1 yıl asteğmen, 3 yıl teğmen ve 6 yıl üsteğmen olarak görev yapılır. Bu üç farklı rütbede geçirilen 10 yılın ardından yüzbaşı rütbesine terfi edilir. Yüzbaşından binbaşına geçişte ise 6 sene görev yapılması gerekir.

Yüzbaşı görev süresi toplamda 6 senedir. Bu görev süresi iki parçadan oluşmaktadır. Başlangıçtan itibaren ilk 3 yıllık süre boyunca yüzbaşı olarak görev yapılır. İlk 3 senenin ardından ise göreve kıdemli yüzbaşı olarak devam edilir.

Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar?

Hiçbir görevde kademe atlamak çok kolay değildir ve çabucak gerçekleşmez. Keza askerlik gibi kıymetli bir meslekte de durum bundan farklı değildir. Bu yüzden belki de bu mesleği seçecek kişilerde bulunması gereken en önemli özelliklerden biri de sabır olmalıdır. Okuldan mezun olduktan sonra göreve başlayan ve görevinin ilk yılında olan bir asteğmenin maaşı 4 bin TL ila 4 bin 200 TL arasında değişkenlik gösterir. Sırasıyla üsteğmen 4 bin 600 TL, yüzbaşı 4 bin 800 TL, binbaşı 5 bin TL, yarbay 5 bin 900 TL, albay 6 bin 700 TL civarında maaş almaktadır. Bu maaş tutarları aşağıda belirtilen kriterler doğrultusunda değişkenlik gösterebilir.

Yüzbaşı maaşları, birçok kriter göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu kriterleri sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi bir liste yapılabilir:

  • Görev yapılan şehir ve görev yerinin jeopolitik durumu
  • Toplam görev süresi
  • Ailevi durum, çocuk sahibi olup olmama, var ise çocuk sayısı
  • Kıdem durumu ve tazminat

Ayrıca bkz. AMERİKA ASKERİ RÜTBELER SIRALAMASI

Bir önceki yazımız olan Albay Rütbesi ve Maaşları, Emekli Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.