Yüksek Lisans İle Askerlik Erteleme
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yüksek Lisans İle Askerlik Erteleme

Yüksek Lisans İle Askerlik Erteleme

Çoğu üniversite mezunu genç, eğitime devam etmek istemesinden ya da henüz iş kuramadığından dolayı askerlikte tecil işlemini yaptırmak istiyor.  Ne yazık ki yönetmelik böyle değil. Mezun olduktan sonra en fazla 1 kereliğe mahsus 2 yıl erteleme hakkınız vardır. 2. Yılın sonunda askerliğe çağrılıyorsunuz. Ama tecil süresini uzatmak isteyenler için bir seçenek daha mevcut. Yüksek lisansınızı yapıp askerliği erteleyebiliyorsunuz. Eğer böyle yaparsanız hem okurken askerliği düşünmezsiniz hem de mezun olduğunuzda 1 yıl daha uzatma hakkına sahip olursunuz. 

 

Askerlik Ertelemede Tezsiz Yüksek Lisans

Tez hazırlamadan sadece bitirme projesiyle yapacağınız öğrenime tezsiz yüksek lisans denir. Normalde tezsiz yüksek lisans 2 dönem ile sınırlıdır. Ama 3 döneme kadar uzatma ihtimali göz ardı edilmezse 3. Dönemin sonunda mezun olmanız gerekir. Eğer askerliği tecil ettirmezseniz 3. Dönem sonunda askere çağrılırsınız. Ben uzatmak istiyorum derseniz de 1 yıl daha uzatma hakkı verilir size.

 

Askerlik Ertelemede Tezli Yüksek

Normal almış olduğunuz dersler bittikten sonra geriye kalan 1 dönem için tezin verilerek alınan yüksek lisans derecesidir. Bahsedilen yüksek lisans dönemi 4 dönemdir. Yani 4 dönem sonrasında askere çağrılırsınız. Ama eğer isterseniz 1 sene tecil ettirebilirsiniz. Tecil ettirme taraftarı değil iseniz ise belgelerinizle müracaat edebilmenizde hiçbir sakınca yoktur.

 

 Askerlik Tecili Yüksek Lisans da Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda her yıl yüksek lisans yapan öğrencilerin bilgileri askerlik şubelerine gönderilir. Ama siz kurumunuzdan alacağınız yüksek lisanda öğrenci olduğunuzu resmeden belgeyi bağlı durumda olduğunuz askerlik şubesine tecil yaptırabilirsiniz.

 

3 Yılda Yüksek Lisans Bitmezse Askerlik Durumu;

Diyelim ki yüksek lisansınızı 3 yılsonunda bitiremediniz, iki seçeneğiniz vardır. Ya askere gidersiniz ya da 2.yüksek lisans programına kayıt yaptırmanız gerekir. 

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.