Yüksek Lisans Askerlik Tecili İle İlgili Her Şey.
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yüksek Lisans Askerlik Tecili İle İlgili Her Şey.

Yüksek Lisans Askerlik Tecili İle İlgili Her Şey.

Ülkemizde yüksek lisans öğrenimi görmek isteyenlerin askerlik ile ilgili durumlarında erteleme kolaylığı sunuluyor. Milli Savunma Bakanlığı’nca yayınlanan 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilen maddelere göre yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin askerlik durumları hakkında detaylı bilgilere erişebiliyoruz. Aşağıda bu maddelerde belirtilen şartları ve kuralları sizler için açıklamalı olarak sıralayacağız.

Yüksek Lisans Askerlik Tecili ve Yaş Sınırı

Bildiğiniz üzere 4 yıllık bir üniversite programından mezun olanlar, yüksek öğrenimlerine devam etmek üzere bir yüksek lisans programına başvuruda bulunabilirler. Bu durumda askerlik tecil etme imkânı bulunmaktadır.

Askerlik Kanunu’nun 35. maddesinde açıkça belirtilen ifadelere göre, erteleme işlemi lisans ve ön lisans eğitiminde 29 yaşı geçmemek üzere yapılabilirken, lisans üstü eğitiminde ise 35 yaşı geçmemek üzere yapılabilir.

35 yaşını doldurma zamanına göre kişilerin son askerlik tecil tarihleri aşağıdaki gibidir:

1982 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2017

1983 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2018

1984 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2019

1985 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2020

1986 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2021

1987 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2022

1988 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2023

1989 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2024

1990 doğumlu olanların son tecil tarihi: 31.12.2025

Tecil sürenizi resmi bir kanal üzerinden kontrol etmek istiyorsanız, internetten askerlik durum belgesi sorgulama yapmanız gerekiyor. Ancak bunu yapabilmek için e-Devlet şifreniz olması lâzım. Aşağıdaki bağlantı ile erişebileceğiniz Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Durum Belgesi Sorgulama E-devlet sayfasından sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik durum belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Sayfası

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Askerlik Tecili

Tecil süreleri ve şartları tezli ve tezsiz yüksek lisans için değişiklik gösteriyor.

Tezli yüksek lisans eğitimi, bilimsel hazırlık süresi hariç olmak üzere, en fazla 3 yıl olabildiği için, askerlik tecil süresi de öğrencilerin kayıt yaptırdığı tarihten itibaren en fazla 3 yıl 4 ayakadar olabilmektedir.

Tezsiz yüksek lisans eğitiminde ise, bilimsel hazırlık süresi hariç olmak üzere, en fazla 1,5 yıl olabildiği için, askerlik tecil süresi de öğrencilerin kayıt yaptırdığı tarihten itibaren en fazla 1,5 yıla kadar olabilmektedir.

Askerlik Tecili Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Önemli Bilgi

– Normal yüksek lisans eğitim süresi olan 2 yılı başarılı bir şekilde geçerek mezun olduysanız, bu durumda programınız ile ilişiğiniz kesildiği tarihten itibaren tecil erteleme süreniz sonlanmış sayılır. Ancak 2 yıl süre içerisinde mezuniyet durumunuz olmadıysa, bu durumda 1 yıl daha eğitiminize devam etme ve askerliğinizi tecil ettirme hakkına sahip olursunuz.

– Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra, ikinci bir yüksek lisans eğitimi yapmak isterseniz veya yeni bir lisans programına kaydolmak isterseniz, bu durumda askerliğinizi tecil ettirmeniz mümkün olmayacaktır. Yüksek lisans eğitiminiz bittikten sonra, sadece doktora yapmanız durumunda yeniden askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Doktora eğitimi alacak olanlar askerliklerini 6 yıl tecil ettirebilirler.

– Yüksek lisans eğitiminize devam ederken farklı bir yüksek lisans programına daha kayıt yaptırarak askerlik tecil süresini yenilemek mümkün değildir. Askerlik tecil süresinin yenilenmesi için, devam etmekte olduğunuz yüksek lisans eğitimini bırakıp kaydınızı sildirmeniz ve ardından yeni bir yüksek lisans programına kayıt yaptırmanız gerekir. Ancak bu durumda 35 yaş sınırını ihlal etmeyecek olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Askerlik Tecil Ettirmek İçin Gereken Belgeler ve Başvuru Şartları

Dört yıllık lisans programınızdan mezun olduktan sonra teciliniz kendiliğinden son bulur. Bu durumda mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 ay içerisinde askerlik şubesine giderek tecil yaptırmanız gerekir.

Askerlik tecil işlemlerini internet üzerinden yapamayacağınız gibi size en yakın askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bu işlemi ikametgahınızın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinden yapmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir şubeden yapabilirsiniz. Genel olarak askerlik şubeleri yoğun olduğu için sabah 08:30 gibi erken saatlerde gitmeniz önemlidir.

Askerlik şubesine tecil için gittiğinizde sizden bir takım belgeler isterler. Şubeye gitmeden önce aşağıdaki bilgileri hazırlamanız faydanıza olur:

– Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi

– Nüfus cüzdanınız ve 4 adet fotokopisi

– 6 adet vesikalık fotoğraf

– Ehliyet varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi

Askerlik şubesine bu belgelerle giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra sizden 2 tane form doldurmanız istenecektir. Bu formları doldurduktan sonra size verilen numarayı alarak sıraya girmelisiniz. Formları askeri personele teslim etmenizin ardından yapmanız gereken işlem sağlık muayenesinden geçmeniz olacaktır. Bu işlemi bağlı olduğunuz aile hekiminde yapmanız gerekir. Askerliğe elverişlidir belgesini aile hekiminizden aldıktan sonra tecil işleminiz gerçekleştirilecektir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Galip Emre dedi ki:

  Merhaba,

  Mevcutta tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim, ancak dönem projesini veremezsem haziran ortası gibi atılacağım (mezun olamadan)ve kaydım silinecek. Bu durumda kasım celbine kalma imkanım var mı? Eğer kasıma kalırsam tekrar başka bir tezsiz yüksek lisansa kaydolmayı düşünüyorum. Böyle bir durumda askerlik yine tecil olur mu?

  Teşekkürler.

  1. Galip, yeni bir yüksek lisans programına kaydolman tecil süreni ertelemez, bu programın ardından doktora yaparsan o zman erteleyebilirsin

   1. Galip Emre dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler Gamze Hanım. Fakat doktoraya kayıt olmak için mezun olmak gerekmez mi? Ben atılırsam okulu bitirmiş olmuyorum. Yani diploma alamıyorum. Bu durumda yine mi başka bir yüksek lisans askerlik ertelemez? Diploma alınca ertelemiyor biliyorum da diploma alınmadığı sürece öğrencilik hakkı devam eder diye düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikrimiz nedir?

    1. tamam ite galiop yüksek lisansı bitirip doktoraya kayıt olursan 35 yaşına kadar erteleyebilirsin