Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi? | Güncel

Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi? | Güncel

Son dönemlerde özelikle sosyal medyada yoğun bir şekilde dile getirilen Bedelli askerlik, bir çok vatandaşın merakla beklediği konu. şu anda bile Meclisin günceminde olmasa bile yoğun bir şekilde konuşulan konu Bedelli Askerlik. Bedelli askerlik yapmak isteyen bir çok vatandaş Hükümet kanadından bu konu ie ilgili bir açıklama bekliyor, Bedelli askerlik çıkarsa kimlerin yararlanıp yararlanamayacağı ve Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi kousu da büyük önem arz ediyor.

Geçmiş dönemlerde vatandaşlara tanınan Bedelli askerlik hakkı ile tekrar çıkarıldığında kimlerin faydalanacağı vatandaşlar için önemli bir konu. Şu anda askerlik yapması gerekirken, çeşitli sebeplerle askerliğini yapamayan ve yoklama kaçağı yada asker kaçağı durumuna düşen vatandaşlar Bedelli askerlik yapmak için resmen sınırları zorlayarak, askerlik işlemlerini geciktirmeyi planlıyor.

Tecil hakları da dolan ve askerlik görevi için Askerlik şubesine gitmesi gereken askerlik yükümlüsü vatandaş için öenmli bir konu yoklama yaptırmayarak, yoklama kaçağı durumuna düşen adaylar oluşturuyor. işte Bu yazımızda Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi? konusunu işleyerek değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi

Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi

Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Bilinmesi gereken ilk şey askerlik görevini bir bedel karşılığında daha kısa süre yapılması durumu Askerlik kanununun 10. Maddesine göre belirleniyor. 1111 SayılAskerlik kanununun 10. Maddesi, askerlik görevinin kimlerin askerlik görevini yerine getirmiş sayılacağını belirten maddedir.

Bu Maddeye göre : Her celp döneminde silah altına alınacak sayı kaynak olarak Milli Savunma Bakanlığınca belirlenerek Türk Silahlı Kuveteli Genel Kurmak Başkanlığına bildirerek durum tespiti yapılır ve silah altına alınacak sayı belirlenmiş olur.

Eğer: belirtilen celp döneminde eğitim merkezlerine göderilen asker sayısı Genel Kurmay Başkanlığı tarafından belirtilen miktardan fazlaysa ihtiyaç fazlasıolan yükümlüler temel askerlik eğitimi( acemi birliği) mütakip o yılın 1 Ocak tarihindenki döviz kuyrları esas alınmak suretiyle askerlik için belirtilen döviz miktarının karşılığı türk lirasını ödemek vesilesiyle askerlik görevini yapmış sayılırlar.

Dikkat: bu madde de bulunan bir eke göre ” saklı yoklama kaçağı yada bakaya durumda olanlar ihtiyaç fazlası olarak değerlendirilmeyecekleri” belirtilir.

Bu noktada Bedelli Askerlik  yapabilmek için yoklama kaçağı , saklı yada bakaya olmamak gerekiyor. Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi sorusunun cevabı da bu maddeye göre belirlenmiş  oluyor.

Fakat Bedelli askerlik son durum bakanlar kurulu kararı ile değişebilir. Bakanlar kurulu hakkaniyetin korunarak #bedelliaskerlik için onay verebilir.

Bir önceki yazımız olan 2018 jandarma uzman erbaş alımı | Dikkat Başvurular Başladı başlıklı makalemizde 2018 jandarma uzman erbaş alımı, 2018 jandarma uzman erbaş alımı ne zaman ve jandarma uzman erbaş alımları hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status