Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yoklama Kaçağı Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir mi?

Yoklama Kaçağı Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek birey, yaşı geldiğinde ya da tecil süresi sona erdiğinde askerlik vazifesini yapmakla yükümlüdür. Eğer askerlik vakti gelmesine rağmen yükümlü, muayeneye gitmediyse yoklama kaçağı statüsüne girer. Dolayısıyla herhangi bir rutin kimlik araması esnasında yoklama kaçağı olduğu tespit edilirse ilk etapta polis ya da jandarma tarafından uyarılır ve belirli bir süre içerisinde yoklama işini halletmesi gerektiği kendisine bildirilir, bu bağlamda bir kağıt imzalaması istenir.

Eğer yükümlü, verilen süre içerisinde yine muayeneye gidip yoklamadan geçmezse bu sefer yoklama kaçağı olduğunu tespit eden kolluk kuvveti tarafından doğrudan muayene için ilgili askeri birime götürülür ve muayene işlemi gerçekleştikten sonra serbest bırakılır.

Eğer kaçak olunan süre cezai işlem kapsamındaysa yoklama kaçağı olarak geçirilen süre ile doğru orantılı olarak bir de idari para cezası ödenmesi gerekir.

Muayene sonrası serbest kalan kişi eğer tecil işlemini gerçekleştirmezse celp dönemi geldiğinde askeri birliğine teslim olmakla yükümlü olur. Teslim olunmaması durumunda ise asker kaçağı statüsüne düşülecektir.

Yoklama Kaçağı Tecil Hakkından Yararlanabilir mi?

1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda yer alan 82 sayılı maddeye göre yoklama kaçağı durumundaki vatandaşlar askerlik şubesine gittikleri zaman ya da GBT kontrolü neticesinde yakalanıp şubeye götürüldüklerinde ilk olarak varsa idari para cezalarını öderler, sonrasında faydalanabilecekleri bir tecil hakları söz konusuysa tecil işlemini yaptırıp şubeden ayrılabilirler.

Normal şartlar altında liseden mezun olan bir vatandaşın üç yıllık tecil hakkı bulunuyor. Dolayısıyla bu tecil hakkı kullanılmamış ise bundan faydalanıp yoklama kaçağı statüsünden kurtulmak mümkündür. Diğer taraftan üç yıllık süre dolmuş ise üniversiteye kayıt olmayan vatandaşların askerlik görevini yapması gerekmektedir. Üniversiteden mezun olanlar ise yüksek lisans, doktora gibi eğitimlere başlamamışlar ise mezuniyetten sonra iki yıllık tecil haklarından yararlanabilirler.

Yoklama Kaçağı Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir mi?

Üniversite kaydının gerçekleştirilebilmesi için askerlik durum belgesinin alınması gerekiyor. Yani doğal olarak yoklama kaçağı statüsünde olan vatandaşların bir şekilde askerlik şubesiyle iletişime geçip tecil sürelerini en azından okulun kayıt tarihine kadar uzatmaları şart. Üniversite kayıt aşamasında askerlik durum belgesi incelendiğinde yoklama kaçağı olduğu tespit edilen kişinin üniversiteye kaydı gerçekleştirilmez. Benzer şekilde yoklama kaçağı AÖF kaydı için de aynı süreç işleyecektir.

Halihazırda üniversite sınavına girmiş ve elinde sonuç kağıdı olanlar ya da elinde üniversite sınavı için para yatırıldığına ve vakti geldiğinde sınava gireceğine dair bir delil olan vatandaşların bu durumu askerlik şubesine gittiklerinde bildirmeleri gerekir. Bu sayede o senenin kasım celbine kadar tecil uzatılmış olur ve üniversite kaydı mümkün hale gelir.

Asker Kaçakları Üniversite Affından Faydalanabilir mi?

Üniversiteler için alınan öğrenci affı kararlarından devlete karşı işlenen ve anayasal suçlar hariç okulla ilişkisi kesilmiş her öğrenci faydalanabilir. Dolayısıyla askerlik görev vakti gelen öğrenciler, öğrenci aflarından faydalanıp okula dönmek için başvuruda bulunduklarında tecilli sayılacaklardır ve askerlikleri ertelenmiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Bn muayene olmuşum ama şuan asker kaçağı görünüyorum 2.ay oldu işimden dolayı gidemedim .üniversiteye kayıt yaptırabilirmiiym 9 ay tecil ederlermi bu dorumda bilgisi olan varmı

 2. Melih dedi ki:

  2nci kez ön lisans okuyorum tecil ettiremeyeceğim söylendi şubede ama örgün olarak okula da devam ediyorum . Acaba yoklama kaçağıyken yazın DGS ile açıköğretim yazıp tecil ettirebilir miyim

 3. H4Y4LET dedi ki:

  Aynı durumdayız Kardo ne yaptın bizi bilgilendirsen sevinirizz

 4. osman dedi ki:

  okula devam edelilebilinir gibiya kaçakta olsanız

 5. Emre dedi ki:

  Benim yoklama kaçağı sürem 2 sene oldu sanirim şuan sinav kaydimi yaptirdim haziranda sınava giricem, bu aftan yararlanip kasima kadar tecil ettirebilir miyim?

  1. Osman kursun dedi ki:

   Asker yoklama Kacagı olarak gözüküyorum ama üniversiteye kaydım yapıldı bu sekile okula gidebilir iyim yoksa gecersiz sayılırmı

   1. Okanxd dedi ki:

    Kardeşim s.a bende aynu durumdayım bir engel oldu mu okula başlamana cevap verirsen çok sevinirim

   2. mert dedi ki:

    kardes ne oldu okuyomusun,sikinti ciktimi?

   3. Davut kuşan dedi ki:

    Reis ne yaptın bende aynı durumdayım

  2. Okanxd dedi ki:

   Hocam ne yaptın okula girmene engel oldu mu yoksa tecilin uzadı mı cevap verirsen sevinirim

   1. Davut dedi ki:

    Bende aynı durumdayım ne yaptınız

DMCA.com Protection Status