Yerli Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Azerbaycan'da Tüm Testleri Geçti!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yerli Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Azerbaycan’da Tüm Testleri Geçti!

Yerli Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Azerbaycan’da Tüm Testleri Geçti!

Yerli Üretim Mayın İmha Aracı MEMATT Tüm Testleri Geçti

Azerbaycan’ın Bakü şehri yakınlarında gerçekleştirilen tatbikatta yerli ve millî imkânlarla üretilen ilk ve tek mekanik mayın temizleme teçhizatı olan MEMATT test edildi.

Tatbikat alanında bulunan tüm mayınları başarıyla temizleyen MEMATT Azerbaycanlı yetkililerin beğenisini topladı. Testlerin ardından araçları kullanacak personele sertifikaları takdim edildi.

Milli Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Askerî Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) tarafından üretilen MEMATT, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda, Ermenistan’ın işgal döneminde döşediği mayınların temizlenmesinde kullanılacak.

Tuğgeneral Kerimov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, MEMATT’ların kısa süre sonra Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde mayın temizleme çalışmalarına katılacağını kaydetti.

Türkiye’den 20 makine aldıklarını ve tamamının belirli aralıklarla Azerbaycan’a teslim edileceğini belirten Tuğgeneral Kerimov, “Bu aracı kullanarak mayın temizleme çalışmalarında hem daha az vakit harcanmış olacak hem de daha güvenlikli olacak. MEMATT, dünyadaki muadillerine göre daha üstün teknik özelliklere sahip.” diye konuştu.

Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkânlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.