Askerlik Yasası Onaylandı! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? (Ücret, Terhis vs.)
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yasası Onaylandı! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? (Ücret, Terhis vs.)

Askerlik Yasası Onaylandı! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? (Ücret, Terhis vs.)

Yeni askerlik sistemi için beklenen gelişme yaşandı. Askerlik son durum gelişmesi olarak Meclis gündeminden geçen karar doğrultusunda bedelli askerlik uygulaması yasalaştırıldı. Askere gitmeyi bekleyen milyonlarca gençler bedelli askerlik son dakika haberlerini büyük bir merakla araştırmaya başladı. Artık gençlerin kafasında yalnızca yeni askerlik sisteminin kurallarına ilişkin birkaç soru işareti kaldı. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? Askerlik altı aya düştü mü? Erken terhis ne zaman olacak? Askerlik yasası onaylandı mı? İşte yeni askerlik sistemine dair merak edilen bütün detaylar…

Meclis, askerlik süresini altı aya indiren ve bedelli askerlik yönetmeliğini yeniden düzenleyen kanun teklifini onayladı. Uzun süredir tartışılan, iktidar ve muhalefet kanatlarını karşı karşıya getiren yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlenmeleri içeren karar TBMM’den geçti. Yeni sistem sayesinde askerlik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup erkek vatandaşlar yeni haklarına ulaştılar. En genel anlamıyla bu haklar arasında; sürekli bedelli askerlik, askerlik süresinin 6 aya indirilmesi ve bir kere mahsus tanınan bedelli askerlik imkanı yer aldı.

Yeni askerlik sisteminde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününden başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erer.

Askerlik Süresi Kaç Aya Düştü?

TBMM Genel Kurulu’nda Askeralma Kanunu Teklifi kapsamındaki yürürlük ve yürütme başlıkları altındaki maddelerin hepsi 25 Haziran Salı günü yapılan oylamayla onaylandı. Kabul edilen maddelerin getirisi olarak yeni askerlik sisteminde askerlik görevleri ve hizmet süresinde değişiklik yapıldı. Buna göre, askerlik erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirilir. Hizmet süresi, er ve erbaşlar için 6 ay; yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlenmiştir.

Yasa kapsamında,isteyen erbaş ve erler, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Ancak askerlik hizmetine devam edeceklerin sayısı, istek ve tercih durumları ilgili komutanlıklar tarafından yürütülür ve karara varılır.

Askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenir.

Milli Savunma Bakanlığı, yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerini belirlenir.

Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek. Kanunda tespit edilen esaslar dışında muvazzaflık hizmetini yapmadıkça veya yapmış sayılmadıkça hiçbir yükümlü askerlik çağı dışına çıkarılmaz.

Genelkurmay Başkanlığı, TSK’nin ihtiyaç miktarını ve tahsis oranını Milli Savunma Bakanlığına bildirecek. Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılır.

Askerler Ne Zaman Terhis Edilecek?

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte şu an görevde olan ve altıncı ayını tamamlayan askerler erken terhis edilecek. Erken terhis bekleyen askerler ve aileleri, terhis tarihini merak etmeye başladı. İlgili yasa teklifi kabul edildikten sonra Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından şu an görevde olan ve 6 ayını dolduran askerler terhis edilecek.

Tecil Yaşı Kaça İndirildi?

Askerlik tecil yaşıyla ilgili yeni sisteminde düzenlemeler yapılmıştır. Lisede 29 olan askerlik erteleme yaş sınırı 22’ye indirilmiştir. Ayrıca meslek liselerine 3 yaş daha eklenmiştir ve yaş sınırı 25 olarak düzenlenmiştir. Meslek yüksekokulları ve linans öğreniminde 28,lisansüstü 32, doktora için 35 yaş sınırı konulmuştur. Tıp öğrencileri ve sporculara da değinilen yasada bu kişilerde içinde askerlik tecil yaşı 35 olmuştur. Bu düzenlemeyle birlikte hükümet askerliğini bir anca önce bitiren kişilerin hemen iş hayatına atılmalarına ve hayatlarını kurmalarına olanak verildiğinin altını çizmiştir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

2018 yılı içerisinde bir kereye mahsus olarak çıkarılan bedelli askerlik yasal zemine oturtularak kalıcı hale getirildi. Bakan Akar, “Bedelli askerlik ücreti asteğmen maaşının 6 katı, 31 bin 343 TL olarak belirlendi” dedi. Bedelli askerlik ücreti tek seferde peşin olarak ödenecek.

Kimler Yedek Subay Olabilecek?

4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile dengi kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, TSK’nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak.TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden, istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Yedek Astsubay Nasıl Seçilecek?

TSK’nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve yetkili makamlarca dengi yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar arasından seçilecek. TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.