MSB Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı? 2020 Başvuru Şartları!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSB Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı? 2020 Başvuru Şartları!

MSB Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı? 2020 Başvuru Şartları!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ihtiyaçları doğrultusunda dış kaynaklardan uzman erbaş alımı yapmaktadır. 2020 uzman erbaş alımı ve uzman onbaşı – uzman çavuş hakkında bilgilendirme yapan MSB başvuruları internet üzerinden kabul ederken posta, dilekçe ve faks gibi araçlarla yapılan başvuruların kabul edilmeyeceğini açıkladı.

MSB Uzman Erbaş Alımı 2020: MSB Uzman Erbaş Alımları

Uzman erbaş alımı

MSB 2016 yılından itibaren Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları’na dış kaynaklardan uzman erbaş alırken 2020 yılında bu ihtiyacın olmayacağını belirtti. Yapılan açıklamada uzman erbaş alımlarının sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaşlardan temin edileceği ifade edilirken sözleşmeli er / erbaş alımlarının devam edeceği açıklandı.

2020 uzman erbaş alımları uzun yıllar boyunca gerçekleşmeyebilir dolayısıyla uzman erbaş olmak isteyenler sözleşmeli er / erbaş olduktan sonra kendi başarıları ve TSK ihtiyaçları doğrultusunda uzman erbaş olabilir. Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş başvuru şartları şunlardır:

  • T.C Vatandaşı ve erkek olmak,
  • En az ilköğret,m ve dengi okullardan mezun olmak, (uzman erbaş alımlarında en az lise mezunu olan kişilerin başvuruları dikkate alınır)
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 27 yaşını bitirmeyen kişiler ( 1 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanların başvuruları kabul edilmektedir),
  • Askerlik hizmetini yapanların terhisi üzerinden beş yıl geçmemiş olmalıdır,
  • Askerlik hizmeti devam eden kişilerin bağlı olduğu birliklerden “Uzman Erbaş Olacaklar İçin Nitelik Belgesi’’ (‘Uzman Erbaş Olur’) kanaati alması,
  • Herhangi bir konuda suç hükümlülüğünün bulunmaması ve kamusal haklardan mahrum bırakılmamış olmak,
  • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmeyen kişiler,
  • En az 1.64 cm boyunda olmak ve MSB tarafından belirtilen boy – kilo oranları şartlarına uyum sağlamak.

Başvuru şartlarını yerine getiren kişiler yazılı sınava girebilir, yazılı sınavda genel kültür ve meslek bilgisi sorgulanmaktadır. Ayrıca ön sağlık muayenesini geçebilmek ve fiziki kabiliyet ve değerlendirme testlerini başarıyla geçen kişiler için güvenlik soruşturması yapılır. Güvenlik soruşturmasında herhangi bir problem olmadığı takdirde başvuru yapan adaylar sözleşmeli er veya sözleşmeli erbaş olarak görevlendirilmektedir. Güvenlik soruşturması altmış gün içinde tamamlanmaktadır.

Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş olan askerler MSB tarafından duyurulan 2020 yılı uzman erbaş alımı ve bilgilendirmesi doğrultusunda bağlı oldukları birliklerle iletişime geçebilir. Uzman erbaş alımı başvuru şartları MSB tarafından belirlenirken branşlara göre başvuru koşulları değişim göstermektedir.

Sınavları başarı ile tamamlayan kişilerin MSB duyurularını yakından takip etmesi gerekir. MSB sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş adayları için herhangi bir posta gönderimi ya da çağrı yapmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.