Bilgi

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapılabilir mi? Uzman Çavuş ve  Uzman Erbaş adaylarının en çok merak ettiğiği konulardan birisi; Uzman çavuşlar devlet memuru olabilir mi ve Uzman Erbaşlar Devlet Memuru Olabilir mi Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş işlemleri konusu. Siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız yazımız ile bu konuya açıklık geitiriyoruz. Kimler Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş […]

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapılabilir mi?

Uzman Çavuş ve  Uzman Erbaş adaylarının en çok merak ettiğiği konulardan birisi; Uzman çavuşlar devlet memuru olabilir mi ve Uzman Erbaşlar Devlet Memuru Olabilir mi Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş işlemleri konusu. Siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız yazımız ile bu konuya açıklık geitiriyoruz.

Kimler Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapabilir  ?

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihdam edilmek üzere her yıl çeşitli dönemlerde ihtiyaca binaen Uzman Çavuş Alımı ve Uzman Erbaş Alımı yapılmaktadır. Bu Uzman Çavuşlar Kendi bilgi ve becerileri ile Birlik Komutanının Gerekli gördüğü yerlerde görev yapmaktadırlar. Görevleri sırasında herhangi bir ceza sonucu sözleşmeleri fesh edilmeyenler yani kendi isteği ile İSTİFA edenler Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş yapabilirler.

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş İçin Kaç Yıl Hizmet Etmek Gerekir

Daha önce 2 Yıl Uzman Erbaş olarak çalışan ve kendi isteiği ile istifa eden vatandaşlar KPSS şartı olmadan Devletin boş kadrolarında talepleri halinde atanabiliyordu.  2013  yılında çıkarılan bir kanunla Bu durum değişti. 2 yıllık Çalışma zorunluluğu  7 yıla çıkarıldı. Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92. maddesi kanuna göre yapılır.

Uzman Erbaşlar, Devlet memurluğu Kadrolarına KPSS sınavına girmeden atanabilmektedirler. Bunun için atanacağı kurumun atama şartlarını yerien getirmesi gerekir. Tüm devlet kurumları için açık kadrolara memur alımı konusuna göre  Maliye Bakanlığı , Hazine Müsteşarlığı Başbakanlık gibi çeşitli Bakanlıklarının iznine tabii olabiliyor.

Gerekli Başvuruları ilgili kurumun mavzuatına göre yapılır. Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş Dilekçesi diye özel bir dilekçe bulunmamaktadır.

Geçiş Yapanların Uzman Çavuş Maaşları değişirmi ?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş sonrası  , 657 sayılı kanuna tabi olan Uzman Çavuş, bundan sonraki maaşlarını o kurumun maaş hesaplamalarına göre alır.

Burada önemli olan Uzman Çavuşukta kaç yıl çalıştığıdır. 7 yıl çalışmış Bir Uzman Erbaş Devlet Memurluğuna geçiş için şöyle bir hesap yapılabilir. 7yıl/3=2 dik bir yan alaırlar. Maaşları da buna göre hesaplanır. Uzman çavuş maaşları ile devlet memurlarının maaşları birbirinden faklı olabilir.

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş
Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş yapanların yeni kadrosu ne olacak ?

Atama sonrası yeni kadronuz Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler sınıfında istihdam edilebilirsiniz. Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş sonrası bulunduğunuz kurum amiri daha önceki bilgi beceri ve eğitimlerinize göre uygun brimde görevlendirebilir.

----

Görevde yükselme sınavlarına girebilirmiyim.

Görevde Yükselme Sınavlarına girebilirsiniz. Şef, Araştırmacı, Azman, Müdür Yardımcısı vs. gibi kadrolar ilgili kurumların kendi içinde yaptığı görevde yükselme snavına göre yapılır. Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçis sonrası açılan ilk sınava başvurabilir ve görevinizde yükselebilrsiniz.

Ne zaman başvurulur?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçis  için Öncelikle  en az 7 tam yıl çalışmalı ve kendi isteğiniz ile Uzman Çavuşluktan İstifa etmeniz gerekir. İstifa ve  Askeri birliklerden tamamen ayrıldıktan sonra isitifa sonrası memuriyete dönüş için talep alan kurumlardan istediğinize başvurmanız gerekiyor. Kurumların talepleri ne zaman açacağı yıl içinde değişkenlik göstermekle birlikte bir yıl içinde hiç açmayadabilirler. Örnek olarak Sağlık Bakanlığı Kura Arşivine bakldığında hangi dönemlerde yapıldığı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı 2017 yılında Hiç  İstifa Sonrası Yeniden Atama Kurası açmamıştır.

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş
Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş

Hangi kurumlarda çalışır ?

Bu tür Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçis yapmak isteyenler kurumların talepleri doğrultusunda tüm devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

Görev yerim Ne zaman belli olur

Başvurunuz ardından Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçis durumunuz yaklaşık 15 gün içinde belli olmakla birlikte bazen bu süre çeşitli araştırma ve boş kadro, başvuru sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Nekadar süre içerisinde başvuru yapmalıyım ?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş işlemleri için belli bir süre sınırı yoktur. istifa sonrası gerekli krititerleri karşılıyorsanız  İstifa sonrası memuriyet için başvurabilirsiniz.

İstifa sonrası geri dönüş e kadar çalışabilir miyim?

Evet çalışabilirsiniz. sonuç olarak istifa ettiğiniz için devlet memurluğu ile herhangi bir bağınız kalmız, Ticari işler yapabilir, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışabilirsiniz.

Askerlik ile ilgili sosyal haklarım devam etmesi mümkün mü?

Hayır. İstifa sonrası tarafınza veilmiş olanAskeri birlikler ile ilgili tüm sosyal haklarınız Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş için başvurmak için istifa edeceğiniz den dolayı sona erer.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM