Uzman Çavuş Ve Uzman Erbaş İstifa Ederse Ne Kadar Tazminat Öder?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Ve Uzman Erbaş İstifa Ederse Ne Kadar Tazminat Öder?

Uzman Çavuş Ve Uzman Erbaş İstifa Ederse Ne Kadar Tazminat Öder?

TSK çatısı altında çalışan uzman çavuş ve uzman erbaşlar, tüm kuvvetlerde farklı görevlerde bulunabilir. Uzman çavuş ve erbaşların özlük hakları, çalışma saatleri ve istifa durumları ilgili kanunda belirtilmiştir. Uzman çavuş ve uzman erbaşların istifa hakkı bulunur ancak bazı şartlarda tazminat ödemesi gerekirken bazı durumlarda tazminat ödenmez.

Uzman Çavuş İstifa Ederse Ne Kadar Tazminat Öder?

Uzman çavuş ve erbaşlar sözleşme imzaladıktan sonra ilk beş ay içinde intikap eğitimine katılmadıysa veya katılamadıysa herhangi mazeret göstermeden istifa edebilir. Bu kişilerin TSK ile tüm ilişiği kesilir ve bir daha TSK bünyesinde çalışamaz. Peşin ödenen aylıklar ve özlük haklarından kaynaklanan ek maaşlar istifa eden kişiden talep edilir. Tazminat miktarı çalışılan gün sayısına göre hesaplanır.

Uzman erbaş ve çavuşlar sözleşme süresi içinde beş aylık süre sonunda istifa ettiğinde tazminat ödemek zorundadır. Tazminat miktarı her kişide farklı olabilir ve ayrı ayrı hesaplanır. Ancak sözleşmesi biten ve yeniden sözleşme imzalamayan kişiler herhangi bir tazminat ödemez.

Uzman Çavuş İstifa Ederse Ne Kadar Tazminat Öder?

Uzmanların meslek hayatı boyunca istifa hakkı bulunur. Görevini yapamayacağını düşünen ya da farklı sebepleri bulunanlar istifa dilekçesi yazabilir ve kabul edilir. Ancak herhangi bir geçerli mazeret sunmayan uzmanlar tazminat öder.

Uzman Çavuşların Sözleşmesi Fesh Edilebilir Mi?

Uzman erbaş ve çavuşların sözleşmesi şu şartlar olduğunda fesh edilir:

  • TSK kuralları ve uygulamaları doğrultusunda kendisinden istifade edilemeyeceği anlaşılan kişilerin sözleşmesi fesh edilir (mazeretsiz olarak bir yıl içinde yedi gün ve daha fazla işe gelmeyen; atıcılık, spor, atış vb. konularda başarısız olan ve gelişemeyen; amirlerin ikazını ve uyarılarını dikkate almayan),
  • Görevine devam ederken 30 günden fazla ceza alınmış ise,
  • Devletin şahsiyetine karşı veya yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlemek (irtikap, rüşvet, kadın – çocuk – erkek kaçırma, cinsel saldırı, fuhşiyata tahrik, üste hakaret, mukavemet, hileli iflas vb. ),
  • TSK kriterleri haricinde farklı uyruktan bir kişiyle evlenmek,
  • T.C. vatandaşlığını kaybetmek,
  • Alınan sicile rağmen kademede ilerleyememek.

Sözleşmesi fesh edilenler kendilerinin haklı olduğunu düşünüyorsa mahkeme yoluyla ispatlayabilir. Haklı olduğu ortaya çıkanlar işine geri dönebilir ve alamadığı aylıklar geri verilir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.