Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri personelin yetiştirilmesinde ve diğer vatani görevlerde rol alacak uzman erbaşlara ihtiyaç duyulduğunda, internet üzerinden alım ilanı yayımlayarak uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı yapar. Uzman çavuşluk, asker olmak isteyenlerin neredeyse en çok merak ettiği bir rütbe olmakla birlikte bu rütbeye alınmak için sağlanması gereken birtakım şartlar vardır.

Uzman Çavuş Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Başvuru ilanının açıldığı tarih itibarıyla 25 yaşını doldurmamış olmak
  • En az lise düzeyinde eğitim almış olmak
  • Başvuracak kişinin terhisinden başvuru tarihine kadar en fazla 3 yıl geçmiş olması
  • Herhangi bir suç dolayısıyla hapiste yatmamış olmak
  • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak belgeyle sağlık durumunu begelemek

Nasıl Uzman Çavuş Olunur?

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız uzman çavuş olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılacak olan ilanları düzenli olarak takip etmelisiniz. İlan açıldığında yapmanız gerekenler ise şunlardır:

  • İlk olarak Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde açılacak olan online sisteme girerek kendinize ait bilgileri %100 doğru olarak bir şekilde beyan etmeniz gerekiyor. Bu başvuru sırasında vereceğiniz her bilgi mernis sistemi üzerinden kontrol edileceğinden dolayı emin olmadığınız hiçbir bilgiyi vermeyiniz. İstenen bilgileri tamamladıktan sonra başvuru formunu online sistemden onaylayıp gönderdiğinizde başvurunuz yetkili makamlara ulaşacaktır.
  • Başvurusu kabul edilen adaylar yine Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinden ilan edilecek ve ileri seçim aşamaları için belirtilecek yerlere çağrılacaktır. Adaylara bireysel bilgilendirme yapılmayacağından dolayı düzenli aralıklarla interneti takip etmeniz gerekiyor.
  • Bir sonraki aşamalar mülakat ve fiziksel yeterlilik sınavıdır. Ankara Cebeci’de yapılan bu sınavlarda adayların askerliğe uygun olup olmadıkları tespit edilir. Her iki aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylardan sağlık raporu başta olmak üzere tamamlayıcı belgeler istenir.
  • Uzman çavuş olmaya hak kazanan adaylarla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uygun bulunan süre kapsamında 1 ile 5 yıl arasında sözleşme yapılır ve görevleri resmi olarak başlar.

Uzman çavuşlar yeri geldiğinde sahagörevlerine çıksalar da genelde masabaşı işlerle uğraştıklarından, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş uzman çavuş olmak için boy kilo gerekliliği gibi bir durum mevcut değildir. Yine de vücut kitle indeksi tehlikeli sınırlarda bulunan adaylar hastaneden sağlık raporu alamadıkları için zaten göreve başlayamadan elenmiş olurlar.

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuşlar görev yaptıkları bölgeye göre iki farklı ölçekte maaş alırlar: Batı illerindeki birliklerde görev yapanlar yaklaşık 3.100 TL, doğu illerinde görev yapanlar ise 4.600-5.700 TL arasında maaş alırlar. 2019 yılı için %5 civarında artış bekleniyor ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 7 yıldan uzun süredir uzman çavuşluk yapan askerlerin kadrolu olarak birliklerinde kalmalarına imkan tanınıyor. Askerde uzman çavuş olarak kalmak isteyen adayların birlik komutanlarına giderek gerekli başvuru prosedürlerini öğrenmeleri gerekiyor. Bu şekilde memur olanların maaşlarına 500-1000 TL arası bir ek ödeme yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Asayiş Ne İş Yapar? Görevleri Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.