Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Başvuru Formu Doldurma-Nasıl Doldurulur?

Uzman Çavuş Başvuru Formu Doldurma-Nasıl Doldurulur?

Türk Silahlı Kuvvetleri, şartların yerine getirilmesi neticesinde bünyesine her sene yeni personeller dahil etmektedir. Kritik bölgeler de dahil olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde görev alabilen uzman çavuşlar da bu personellerden biri durumunda. Son yıllarda uzman çavuşluğa dair yoğun bir ilgi söz konusu. Hiç kuşkusuz bu talepte uzman çavuşların aldıkları maaşların ve çalışma koşullarının etkisi bir hayli fazla. 2019 itibarıyla göreve başlayan herhangi bir uzman çavuş maaşı en az 4.500 Türk Lirası civarında. Bu rakamlar, kritik bölgelerde doğal olarak biraz daha yüksek düzeyde.

Uzman çavuşlar sınır ötesi operasyonlarda da aktif şekilde rol alıyor ve bu tip görevler için ekstra ödemeler alabiliyor. Emeklilik durumlarında OYAK olanaklarından faydalanabilme hakkı olan uzman çavuşlar 45 yaşından sonra askeriyede sivil memur olarak görev yapabiliyor

Uzman çavuşluk için bazı fiziki koşullar söz konusudur. Lise ya da dengi okullardan mezun olduktan sonra güvenlik konusundaki temel soruşturmalardan ya da fiziki kriterlerden başarıyla geçen kişiler hem yazılı hem de sözlü sınavlara tabi tutulur. Vücudunda herhangi bir dövme, yara veya ameliyat izi olanların uzman çavuş olabilmeleri mümkün değildir. Uzman çavuşlar göreve uzman onbaşı olarak başlar ve 1 senenin sonunda asıl rütbelerine terfi ederler. Buna rağmen bir uzman çavuş ile uzman onbaşı arasında hiyerarşik bir ilişki söz konusu değildir. Uzman çavuşlara genelde Kara Kuvvet Komutanlığı bünyesinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Uzman Çavuş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzman çavuş olmak isteyen kişiler, ilk olarak internet üzerinden online başvurularını gerçekleştirmek durumunda. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanlar için internet sitesinde adaylarla paylaşmış olduğu form üzerinden “Uzman Çavuş Başvuru Yap” işlemi aracılığıyla uzman çavuş olmak adına ilk adım atılabilir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan Uzman Çavuş Başvuru Formunun doğru bir şekilde dijital ortamda doldurulmasıyla başvuru tamamlanmış olur.

Başvuru formundaki boşlukları doğru şekilde doldurmak zorundasınız. Aksi takdirde kişisel bilgilerinize dair hatalar yaparsanız ya da formda bazı eksik noktalar bırakırsanız, değerlendirme dışında kalabilirsiniz. Tüm bilgilerinizi dikkatli şekilde kontrol ettikten sonra en altta yer alan “kaydet” butonunu ve hemen ardından da “onay” bölümünü tıklayın.

Ön başvuruyu tamamladıktan sonra ilgili sayfanın çıktısını almalısınız. Zira ön başvuru sonucunuz başarılı olursa diğer aşamalarda bu belge sizden talep edilecektir.

Değerlendirmeler kısa bir süre sonra gerek e-posta gerekse de SMS yoluyla tarafınıza yapılacaktır; fakat sonuçlara çok daha hızlı şekilde ulaşmak için Milli Savunma Bakanlığının güncel ilanlarını takip etmeniz yeterli. Milli Savunma Bakanlığının resmi internet adresindeki “Ön Başvuru Sorgulama” sekmesi üzerinden bilgilerinizin kontrolünü sağlayabilir ve hatta belli bir süreye kadar güncelleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Asayiş Ne İş Yapar? Görevleri Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status