Türkiye'de Kaç Tane Kadın Asker Var?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Türkiye’de Kaç Tane Kadın Asker Var?

Türkiye’de Kaç Tane Kadın Asker Var?

Türkiye’de Kaç Tane Kadın Asker Var?

Türkiye’de Kaç Tane Kadın Asker Var? Tarihimizin her döneminde kadınlar, çok büyük sorumluluklar ve görevler üstlenerek zafere giden yolda her daim bizzat rol almışlardır. Öyle ki Kurtuluş Savaşı’nda temel gereklilikleri ve savaş ekipmanlarını cephelere taşımış hatta etkin olarak düşmanla savaşmışlardır da… Böylece vatanımızın, kültürümüzün, geleneklerimizin ve daha nice konuların gelecek nesillere miras bırakılmasını sağlamışlardır. Keza günümüzde de kadın askerler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli konumlarda görevlerini yerine getirmektedir. Bununla birlikte ‘Türkiye’de kaç kadın asker var?’ sorusu da sıkça merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu içeriğimizde aradığınız cevabı detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Ülkemizde Kaç Kadın Askeri Personel Vardır?

Çoğu durumda fiziksel ve duygusal olarak askerlik mesleğinin kadınlara uygun olmadığı halk arasında kalıp bir söz haline gelse de, durum esasında kesinlikle böyle değildir. Verilen görevleri başarıyla yerine getiren binlerce kadın subayımız vardır. Öyle ki, çoğu durumda kontrol ve komutaları üstlenerek birlikleri organize de etmektedirler.

Bununla birlikte yapılacak çalışmaları planlayıp, buna göre aksiyon alınmasını sağlamaktadırlar. Keza terfi alma hususunda herhangi bir ayrım, değişkenlik vb. gibi durumlar söz konusu değildir. Her asker gibi cinsiyet fark etmeksizin görevlerinde yükselebilmektedirler. Günümüzde kadın askeri personel sayısını yine ‘binler’ ile ifade etmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra bazı güvenlik gerekçeleri sebebi ile tam bir sayı verilmesi söz konusu değildir. 2010 verilerine göre Türkiye’de 3056 kadın askeri personel bulunmaktadır.

Bu konu hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.