TSK'daki Terfi Sistemi Sil Baştan Değişiyor!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK’daki Terfi Sistemi Sil Baştan Değişiyor!

TSK’daki Terfi Sistemi Sil Baştan Değişiyor!

TSK Personel kanununda köklü değişikliğe gidileceği öğrenildi. Yeni sistemde Harbiye’den mezun olan her teğmen 23 yıl sonunda otomatikman albay olamayacak.  Subaylar sicil, ödül, ceza, spor ve yapılacak yazılı sınavdan başarılı oldukları takdirde rütbe alabilecek.

 

Sözcü Gazetesinden,  Kamil ELİBOL’un 30 Mart 2016 tarihli haberine göre;  subayların terfi sistemi değişiyor, Astsubaylarda Kıdemli Başçavuşlar ile subaylarda binbaşılara makam tazminatı geliyor.  Verilecek olan Makam Tazminatı, Yarbay ve Albayların almış olduğu makam tazminatının yarsı kadar olacak ve bu tazminattan emeklilerde faydalanacak.
İşte o haber; 

 

HER SUBAY BİNBAŞI, YARBAY VE  ALBAY OLAMAYACAK!

 

1967 yılında yürürlüğe giren TSK Personel Kanununda köklü değişikliğe gidiliyor. Bu konuda yasal değişiklik çalışmalarına başlandı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığından görüş alınan tasarı taslağına göre;  yüzbaşılıktan sonra üst rütbeye terfi için bekleme süresini doldurmak yeterli olmayacak.

 

Bir yüzbaşı terfi edemezse 48-49 yaşında yaş haddinden emekliye ayrılacak. Kuvvet Komutanlıklarının “kadro” ihtiyacı kadar  başarılı subaylar binbaşı, yarbay ve albay rütbelerine terfi edebilecek. 

 

Yeni sistemde, binbaşı ve albay rütbeleri için terfide yazılı sınav uygulaması başlatılacak.

 

SUBAY TERFİLERİNDE KADRO AÇIĞI DİKKATE ALINACAK!

 

Subaylar;  Sicil, ödül, ceza, spor ve yapılacak yazılı sınavdan başarılı oldukları takdirde üst rütbeye terfi imkanı bulacak.

 

Binbaşı, yarbay ve albay rütbelerinde terfide kadro açığı dikkate alınacak.

 

İki yıl üst üste rütbe terfi alamayan yüzbaşı, binbaşı ve yarbaylar emeklilik süresi dolunca kendi rütbesinden emekli edilecek. 

 

Tasarıya göre binbaşı rütbesinde bekleme süresi  5 yıldan 6 yıla, yarbaylıkta ise bu süre 3 yıldan 4 yıla yükseltilecek. 

 

BİNBAŞI VE KIDEMLİ BAŞÇAVUŞLARA  MAKAM TAZMİNATI GELİYOR!

 

Proje ile binbaşılar ile astsubay kıdemli başçavuşlara da “makam tazminatı” hakkı tanınacak.  Binbaşı ve  başçavuşların alacakları makam tazminatı da  yarbay ve albayların yarısı oranında olacak. Bu durum  askerlerin emekli aylıklarına da artış sağlayacak. 

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde halen 345 general / amiral ile 39 bin 402 subay görev yapıyor.  General / Amirallerin 313 Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinde, 33’ü ise Jandarmada bulunuyor.  Subayların 33 bin 290’ı üç kuvvette yer alırken, Jandarmada 5 bin 565  subay görev yapıyor.

 

 

Kaynak: Kamil ELİBOL / SÖZCÜ

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.