TSK Teçhizatı Ve Özellikleri! En Çok Kullanılan Silahlar!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK Teçhizatı Ve Özellikleri! En Çok Kullanılan Silahlar!

TSK Teçhizatı Ve Özellikleri! En Çok Kullanılan Silahlar!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yerli ve milli üretim silahlar ve askeri teçhizatlarla her geçen gün büyük bir gelişme kaydederken güçlü bir alternatif kaynağı haline geldi. TSK Teçhizatı ve Özellikleri ulusal ve uluslararası birçok alanda merak edilirken vatandaşların da ilgisini çekmektedir. TSK envanterinde bulunan ve en çok kullanılan silah ve diğer araçlar yerli ve uluslararası üretimlerden oluşuyor.

Sıklıkla Kullanılan TSK Teçhizatı ve Özellikleri

Milli ve yerli savunma sanayisinin yanı sıra dünyanın en güçlü savunma sanayilerinden alınan silahlar son yıllarda özelikle Barış Pınarı Harekatı sonrası merak ediliyor. Başta terör olaylarında olmak üzere askeri eğitimlerde de kullanılan başlıca silahlar ve özellikleri şunlardır:

TSK Teçhizatı ve Özellikleri
  • G-3 Piyade Tüfeği: TSK’nın en fazla kullandığı tüfeklerden biri olan G-3 1950’li yıllarda Alman ve İspanyol yapımı olarak üretilmeye başlamıştır. G 3 tüfeği ve mermisi oldukça güçlü tahribatlara sebep olur, 830 m/s hızla hedefine ulaşır. Yaklaşık 18 cm sonra takla atarak doku tahribatını arttırır aynı zamanda kemikle karşılaştığında yön değiştirir ve kemik parçaları şarapnel etkisi yaratabilir.

  • MP5: Hafif makineli bir silah olan MP5 özel kuvvetler tarafından sıklıkla tercih edilir. Çeşitli donanım eklemeleri ile son derece güçlü bir silahtır ve en etkili olduğu menzil 80 – 100 mt arasında değişirken tesirli menzili 200 metreye kadar çıkabilir.

  • JNG – 90: Türkiye’nin ilk milli keskin nişancı tüfeği JNG – 90’dır. MKEK ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda tasarlanmış ve seri üretime geçilmiştir. Gece ya da gündüz tüm atışlarda oldukça etkili sonuçlar verir.

  • Yavuz 16: En fazla kullanılan tabancalardan biridir ve oldukça fazla sayıda modellemeleri mevcuttur. Yarı otomatik bir tabancadır Bora, Zirve, Tuğra, Compact M.C. gibi çeşitleri vardır ve farklı özelliklere sahiptir.

Türk Ordusu Envanteri

Türk ordusu envanteri oldukça güçlüdür ve her alanda kullanılabilecek özel ekipmanlar ve araçlar bulunur. Tanksavarlar ve makineli tüfeklerin yanı sıra bomba atarlar ve uçaksavarlar da çağın gereksinimlerine uygun hale getirilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda neredeyse tüm envanter kapsamı yurt dışından ithal edilirken günümüzde birçok ürün yerli ve milli olarak üretilmektedir. Düşman birliklerini geciktirmek, durdurmak ya da imha etmek için kullanılan füze sistemleri, mayın ve diğer kinetik enerji yayabilecek mühimmatların etkisini azaltabilmek için kullanılan zırhlı araçlar operasyonlarda sıklıkla kullanılır.

Üs bölgelerinin keşfi ve gözetleme şartlarının daha iyi hale gelmesi için kullanılan keşif gözetleme sistemleri ve termal kameralar ise çok sayıda başarı alınmasını sağlamıştır. Aynı zamanda insansız hava araçları ile birçok düşman birliği ve terörist imha edilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.