Temsili Askerlik Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvurular Ne Zaman?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Temsili Askerlik Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvurular Ne Zaman?

Temsili Askerlik Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvurular Ne Zaman?

Her Türk gencinin ödevi olarak kabul edilen askerlik sağlık ve diğer sebepler nedeniyle yapılamayabilir. Ancak asker millet anlayışının benimsendiği toplumumuzda sağlık nedeniyle askerliğini yapamayanlar için temsili askerlik uygulaması mevcuttur. Bu uygulama isteğe bağlıdır ve her yıl başvurular kabul edilir.

Temsili Askerlik Nedir?

1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilen sağlık şartlarını taşımayan engelli vatandaşlar temsili askerlik uygulaması ile bir gün boyunca askerlik yapabilir. ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alanlar her yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruya göre başvuruda bulunarak ikamet ettikleri ilde bulunan kışlalarda askerlik görevini tamamlar.

İsteğe bağlı askerlik uygulamasında engelli vatandaşlar aileleri ile kışlaya girebilir. Eğitimlere katılır, erbaş ve erlerle aynı yerde yemek yer, askeri üniforma giyer ve yemin töreni düzenlenir. Aynı zamanda aileler ve komutanlarla fotoğraf çektirilir ve güzel anılar saklanabilir.

2018 yılından beri düzenlenen etkinlikte engelli vatandaşlara ve ailelerine kışla hakkında bilgi verilir ve gezdirilir. Gün boyunca askeri üniforma giyen gençler kışla içinde düzenlenen tüm tören ve eğitimlere iştirak etme hakkına sahiptir.

Temsili Askerlik Faaliyetine Katılan Vatandaş

Başvurular Ne Zaman?

Temsili askerlik başvuruları her yıl Mayıs ayında kabul edilmektedir. Ancak 2020 yılı içinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu faaliyet düzenlenmemiştir. Önümüzdeki sene içinde bu uygulamanın yeniden devam etmesi beklenmektedir.

Başvurular il valilikleri ve MSB tarafından duyurulur ve online olarak kabul edilir. Engelli vatandaşlar için düzenlenen bu etkinlikte bugüne kadar on binlerce kişi başvuru yapmıştır ve uygulamaya katılmıştır.

Sembolik vatani görevini tamamlayan engelli vatandaşlar için gün sonunda kişiye özel ‘temsili terhis belgesi’ düzenlenir ve yemin töreni sonrasında verilir.

Temsili askerliğe katılabilmek için ‘askerliğe elverişli değildir’ raporunun bulunması gerekir. Örneğin görme ve işitme engeli bulunanlar, tekerlekli sandalye kullananlar, boy / kilodan kalanlar veya zihinsel engeli bulunanlar temsili askerliğini yapabilir. Sebep ne olursa olsun ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu bulunan her engelli vatandaş başvuru yaparak etkinliğe katılma hakkı kazanabilir.

Askerlik ortamını görmek, yemin törenine katılmak ve sembolik de olsa vatan hakkını tamamlamak isteyen her engelli vatandaş başvuru yapma hakkına sahiptir. Başvuru dönemleri MSB tarafından duyurulur.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.