Subay Ve Polisler Saçlarını Uzatabilir Mi? Sakal Ve Bıyık Serbest Mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Subay Ve Polisler Saçlarını Uzatabilir Mi? Sakal Ve Bıyık Serbest Mi?

Subay Ve Polisler Saçlarını Uzatabilir Mi? Sakal Ve Bıyık Serbest Mi?

Subay veya polis olmak isteyenler ya da mesleğe girmek üzere olanlar saç, sakal ve bıyık konusunda tereddüt yaşayabilir. Emniyet Genel Müdürlükleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri saç, sakal ve bıyık konularında oldukça katı kurallara ve disipline sahiptir. Bu nedenle subay ve polisler saçlarını uzatamaz ancak gerekli olan durumlarda amirleri/komutanları ile görüşebilir.

Subay Ve Polisler Saçlarını Nasıl Kestirir?

Subay, astsubay, uzman çavuş, erbaş, er ya da sivil memur fark etmeksizin her personelin saç ve sakal konusunda askeri mevzuata dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda kadınlar içinde saç ve makyaj konusunda katı kurallar mevcuttur. Kurallara uymayan askeri personeller komutanları tarafından uyarılır ve emre uymayan personel hakkında yasal işlem başlatılabilir.

Askeri mevzuatta yer alan 83. Maddede askeri personel ve erlerin saç / sakal konusu şu şekilde yer alır:

  • Erbaş ve erlerin (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) saçları; üstte 6 cm. yanlarda ise 2 cm. olacak ve kulak üstüne düşmeyecek şekilde tıraş edilir. Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler; şapka, bere veya kep giydikleri zaman saçları dışarı taşmayacak şekilde tıraş olurlar.
  • Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler ile erbaş ve erler (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) her gün sakal tıraşı olacaklar ve şapka, bere veya kep içinde kalan saçlar; göze çirkin gözükmeyecek şekilde taranmış olacaktır.

Kadınlar pastel tonlarda makyaj yapabilir ancak aşırıya kaçmamak gerekir. Aynı zamanda kadınlar istediği boyda saçlarını uzatabilir ya da kestirebilir ancak saçların ceket / ense hizasında saç rengine uygun bir toka ile aksesuarsız olarak topuz yapılması gerekir. Askeri kadın personel saçına ombre ya da röfle yaptıramaz ve doğal saç renginin yanı sıra saçlarını sadece koyu sarı, kestane veya siyaha boyatabilir.

Subay Ve Polisler Saçlarını Uzatamaz.

Polisler Saç Uzatabilir Mi?

Polislerin saç ya da sakal bırakması yasaktır. Bu konu hakkında yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verilir:

  • Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Saç bakımına özen gösterilecek, taranmamış, toplanmamış, kirli veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.

Kadın personel ise subaylarda olduğu gibi saçlarını istediği boyda uzatabilir ya da kestirebilir. Ancak omuz hizasının altında olan saçlara sahip olan kadınlar saçlarını toplamak zorundadır.

Polislerin görev icabı saçlarını uzatması ya da sakal bırakması için amirlerinden yazılı olarak izin alması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Arasındaki Farklar Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.