Subay Nasıl Olunur? Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Subay Nasıl Olunur? Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur? Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur, Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir?

Her Türk gencinin hayallerini süsleyen subaylık, son dönemlerde en fazla tercih edilen mesleklerden bir tanesi haline de gelmiş durumda. Ancak subay nasıl olunur? subay olmak için şartlar nelerdir? Sorularını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan neredeyse bütün gençlerin en fazla istediği subay olmaktır. Elbette subay olabilmek için Genelkurmay Başkanlığının belirli şart ve koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şart ve koşulları yerine getirdiğinizde subaylık rütbesini alarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde askeri personel olarak görev yapabilirsiniz.

Subay Nasıl Olunur?

Subay olmak isteyen gençlerin aşağıda belirtilen web sitesine giderek yayınlanan duyurularda personel temini alımları olduğu zaman başvurularını yapabilirler. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sözleşmeli 500 adet subay alımı gerçekleştirilecek. Sözleşmeli Subay Alımı 2021 linkine tıklayarak ilgili yazıyı okuyarak gerekli şart ve koşullarınız uyuyorsa başvurunuzu yapabilirsiniz.

Subaylık başvurularını takip etmek ve başvuru yapabilmek için; https://personeltemin.msb.gov.tr/

Yukarıda belirtilen personel temin dairesi başkanlığı resmi web sitesine giderek başvuruları takip ederek subaylık başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruyu gerçekleştirebilmeniz için E-devlet şifrenizle girerek ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ön başvuruyu tamamladıktan sonra tercihlerin yapılması ve subaylık başvurusunun takip edilmesi gerekiyor.

Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • En az 4 yıllık okul ve dengi üniversitelerden mezun olmak.
 • 1 Ocak 1992 tarihi ve sonrasında doğmamış olmak
 • Lisansüstü eğitim hayatının tamamlamış olanlar için 1 Ocak 1987 tarihi ve sonrasında doğmamış olmak
 • Uzmanlık eğitimini tamamlamış olanların 35 yaşında ve altında olmak
 • Başvuru yapacak olan kadın adayların boylarının 1.53 metreden daha kısa olamamaları, Erkek adayların ise 1.64 metreden kısa olmamaları
 • KPSS sınavından KPSS-P3 puan türünden en az 60 puan almak

Yedek Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az 4 yıllık üniversite mezunu olmak
 • Yedek subay olmak için ilgili askerlik şubelerinden başvuru yapmak
 • Yedek subay olmak için ilgili boy ve kilo endekslerinin gerekli şartları yerine getirmiş olması
 • Yedek subay adayı olanların 27 yaşını tamamlamamış olması
 • Lisansüstü eğitimini tamamlayanlar için en fazla 32 yaşında ve altında olmak

Yedek Subay Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yedek subay olmak isteyen adaylar başvurularını askerlik şubelerinden gerçekleştirebilirler. Askerlik şubelerine giderek yedek subay olmak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor. Askerlik şubesinde görevli olan personele askerlik hizmetini yedek subay olmak istediğini beyan ederek personel tarafından adaya verilecek olan formu doldurması gerekiyor. Form doldurduktan sonra sülüs tarihleri açıldığı zaman yedek subay olarak mı yoksa 6 aylık er olarak mı görev yapacağını öğrenir. Oldukça fazla talep olan yedek subaylık, sadece sınırlı sayıda personel ihtiyacı oluşması durumunda gerçekleştirilmektedir. Yapılan başvuruların ardından yedek subay alımları için ihtiyaç duyulan alanlar için kura çekimi gerçekleştirilerek yedek subaylar alınmaktadır. Kuraların çekilmesinin ardından yedek subay olmaya hak kazanan adaylar 2 aylık eğitim alırlar. Eğitimlerin ardından göreve başlayan yedek subaylar 10 ay boyunca ücretli yedek subay hizmetini gerçekleştirirler.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.