Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir Mi ?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir Mi ?

Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir Mi ?

Değerli Ziyaretçilerimiz, özelikle seçim aşamalaarıın bitmesi ve adayların açılan kurlara tefrik edilmesi ile birlikte adaylarda uzman erbaş olma hyecaını başladı. bir çok aday kurs sırasında problem çıkmaması ve hayal ettiği meslek olan uzman erbaşlık ta problem olabilceği konularda sitemizi yoğun bir şekilde soru yağmuruna tutuyor.Merak edilen konuların başında ise Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir mi konusu. bu konuda hazırladığımız yazı ile siz deüerli ziyartçilerimizi aydınlatacağız. Bu yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Siyasi Parti Üyesi olanlar Uzman erbaş olabilir mi ?
 • İktidar Partisine üye olmak uzman erbaşlık sırasında bir kıymeti olur mu ?
 • Daha önceki Parti üyeliklerim Sorun teşkil eder mi ?
 • PArti üyeliğinden isitfa edersem güvenlik soruşturmasında çıkarmı ?
 • Siyasi Partilerden Nasıl istifa edilir ?

Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir mi ?

Değerli ziyaretçilerimiz. Uzman Erbaş olmak devlet memuru olmak anlamına gelir. Uzman erbaşlar 1111 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu’nun yanında 657 sayılı devlet memurları kanununa da tabi olurlar.

657 Saylı Devlet memurları Kanununun tarafsızlık ve devlete bağlılık” başlığındaki 7 inci maddesine göre Devlet memurları hiç bir siyasi partiye üye olamaz, herhangi bir siyasi partinin kişi yada zümrenin yararına ya da zararına davranışlarda bulunamazlar. hiç bir şekilde dil, din, ırk, cinsiyet vve siyasi düşünceye özel iltimaslarda bulunamaz veya hizmetin alınmasına engel olamazlar. ayrıca 657 sayılı devlet memurları kanununa göre uzman erbaşlar da hiç bir ekilde siyasi, ideolojik, amaçlı eylem ve söylemlerde bulunamazlar.

Devlet memurları her durumda Devletin menfaatlerini korumak zorundadırlar. ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına aykırı olan, memleketin bağımsızlığını ve bütünlüğünü bozan Türkiye Cumhuriyetinin güvenliğini tehlikeye düşüren herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Aynı nitelikte faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamazlar, bunlara yardım edemezler.” denilmektedir. Görüldüğü üzere Uzman erbaş adayları sözleşme imzaladıkları anda herhangi bir siyasi parti üyesi olamazlar.

İktidar Partisine üye olmak uzman erbaşlık sırasında bir kıymeti olur mu ?

Hala Kursa katılmayıp, bekleyen adaylara çok açık olarak söylemek gerekir ki asla ve kat’a boyle bir durum size bir katkı sağlamaz aksine siyasi parti uyeliği yada alenen yapılan destek, İlgili kanuna göre devlet memurluğunun tarafsızlığına gölge düşüreceğinden bu konudna dolayı idari soruşturma açılır ve çeşitli idari mueyyidelere maruz kalabilirsiniz.

Daha Önceki Parti Üyeliklerim Sorun Teşkil Eder mi ?

Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir mi

Siyasi Parti Üyesi Olanlar Uzman Erbaş Olabilir mi

Uzman Erbaş olana kadar, yani kursa başlarken sözleşme imza atana kadar siyasi parti üyeliğiniz sorun teşlik etmez. fakat az once de belirtildiği üzere mutlaka sözleşemeyi imzalamadan ve hatta güvenlik soruşturması başlamadan once bu siyasi partilerden istifa etmeniz gerekmektedir.

Güvenlik Soruşturması sırasında Üye olmak eleme sebebimidir ?

Cevap: Evet. Bugune kadar bir çok aday siyasi parti üyeliğinden dolayı güvenlik soruşturmasından elenmiştir. adaylara bu konuda dikkatli davranmalarını ve güvenlik soruşturması yapılmadan siyasi parti üyeliklerini iptal ettirmelerini önemle tavsiye ederiz.

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siyasi partiye üye olup olmadığınızı çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. bunun için Yargıtayın resmi internet sayfasından siyasi parti uyelği sorgulama alanına gitmeniz gerekiyor. Yargıtayın bu Sayfasına Giderek bilgileri doldurup onay butonuna basarak  ve durumunuzu öğrenebilirsiiz.

Siyasi Parti üyeliğinden isitfa edersem güvenlik soruşturmasında çıkarmı ?

Uzman erbaş adaylarının yoğun bir şeilde sorduğu bir diğer sor ise eski siyasi parti üyeliklerinin güvenlik soruştutmamsı sırasında ortaya çıkıp çıkmayacağıdır. Güvenlik soruşturması adayın ulaşılabilen tüm geçmişi araştırmaktadır bu bakımdan eğer siyasi parti üyeliğiniz varsa bu güvenlik soruşturmasında çıkacaktır. burada bilinmesi gereken önemli nokta, şu anda siyasi partilerin tamamının legal ve yasalar uygun olarak varlığıdır. bu bakımdan cezalı olmayan bir siyasi partiye üye olunması ve istifası güvenlik soruşturmasında çıksa da soruştutma açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.

Siyasi Partilerden Nasıl istifa edilir ?

Uzman Erbaş adayları halen herhangi bir siyasi partiye üye iseler kendilerinin kursa başlamadan önce mutlaka istifa etmeleri gerekir. eğer siyasi parti üyeliğinizi sözleşme imzlaayana kadar istifa etmelzer ise devlet memurları kanununun iligili kanununa göre devlet memuru olamayacakları için kurstan çıkarılabilirler. Peki Siyasi parti üyeliğinden nasıl istifa edilir ?

Kayıtlı Olduğu Siyasi Partiye başvurarak, Parti Genel Merkezince SİPARWEB Programına istifanın kaydedilerek onay için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurularak yapılabilir. Ayrıca Aşağıdaki belirttiğimiz işlemleri de yaparak adaylar siyasi partilerinden istiafa edebilirler.

 

• Noter aracılığı ile istifa belgesinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi ile

• Şahsen,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ilgili dilekçenin verilmesi ile

• İlçe Seçim Kurulu başkanlığına başvurarak ,ilgili istifa dilekçesinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi ile siyasi parti üyeliğiniz sonlanır.

 

örnek siyasi parti istifa diklekçesi için Tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Cengizhan dedi ki:

  Şimdi ülkü ocaklarına girmeyi düşünüyorum ama uzman erbaş olmaya engelmi

 2. Yunus dedi ki:

  Merhaba ben şuanda. Güvenlik soruşturmasımdayım akp ye üyeyim soruşturma sırasında cıktım bu elenme sebebimi

 3. Yakup Güney dedi ki:

  25 Mayıs 2018 Cuma Tarihinde Ankara / Cebeci de K.K.K Uzman Çavuşluk sınavına girdim sınavı başarıyla geçtim 26,27 Mayıs hafta sonu bekledim 28 Mayısda hemen hastaneye gidip sağlık testlerine girdim hepsini geçtim bütün doktorlardan hiç bir pürüz cıkmadı yalnız göz doktoru bana renk körlüğü olduğunu söyledi bende öyle bişey olmadığını söyledim ve beni heyet kurulu eledi olumsuz raporu aldım , renk körü falan kesinlikle değildim hemen itirazda bulunup sivas ve amasyada ki hastanelere gidip oradan olumlu raporları aldım hatta doktorlar dalga geçtiğimi düşündü bişey olmadığını söyledi , yalnız bana Tokat daki hastanede cok eski bi kitapdan okuttular az belli oluyordu 9 tane okudum 2 tane okuyamadım renk körüsün cık dediler olay böyleydi neyse bende amasya ve sivasdan aldıgım olumlu raporlarını ankaraya elden gittim teslim ettim sormak istediğim şey gitmemde bi problem olurmu sms ler gelmeye başlamıs 25 30 temmuz arasıda çağırırlar dediniz ama bende bi problem olurmu cok moralim bozuk MSB e ulasıp konuyu anlatsam bi yararı olurmu ? Olumsuz veren doktoruda mahkemeye verme hakkım varmış onuda öğrendim

  1. Yakup, son iki hastaneden olumlu aldıysan, rapaor olumılu sayılır, ama iki hakem hastaneden olumsuz aldıysan sağlık raporundan elenmiş olduğun için Kursa çağırmazlar, Olumsuz rapor veren hekimi mahkemeye verebvbilirsin fakat mahkeme seni teşhisin doğru olup olmadığın konusunda başka bir göz doktoruna yonelendirecektir oradan da renk körü çıkarsa yapacak bişeyin yok, eğer bilirkişiden olumlu çıkarsa mahkeme başka bir doktora daha gonderecektir, ve renk körü olmadığına daire kesin sağlık raporu isteyecektir. işler bu şekilde devam eder.

 4. Yasemin dedi ki:

  Benim eşimde suan guvenlik sorusturmasında parti uyeligini mulakatı kazandıktan 1 ay sonra iptal ettırdi sozlesmeyi imzalayana kadar sıkıntı olmaz diye belirtmissiniz ama elenme sebeplerinde yer alıyor anlayamadım

  1. Yasemin hanım, sözleşeme imzalanmadan once güvenlik soruşturmasında not geçiyorlar siyasi parti üyeliğini, bu nedenle eşinizin varsa üyeliği hemen iptal ettirsin. Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin

 5. Burhan dedi ki:

  Bende şöyle bir durum var ben siyasi parti üyeliğimi 7 haziranda noter ile iptal ettirdim soruşturmam başladığına dair hiç bir bilgim yoktu arayan soran olmamıştı aradan tam 15 gün sonra polisler babamı aramıştı aceba bu konuda sıkıntı yaşarmıyım 15 gün öncesine soruşturmam başlayıp başlamadığı hakkında bilgiye sahip değilim şayet soruşturma esnasında iptal ettirdiysem sorun olur mu ? Tahminende 15 gün önce soruşturmam başlamamıştı diye düşünüyorum..

  1. Burhan Kesin Bişey Söoylemek imkansız ne yazıkki. hakkında hayırlısı olsun, umarım sıkıntı çıkmaz

   Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin

   1. Hasan dedi ki:

    Gamze ganim eski yoeumlarda size yine sormustum ben uyeligimi iptal ettirdim diye merak etmw bisey olmaz iptal ettirdiysen demistiniz simdide kesin bisey soylemek imkansiz diyorsunuz anlayamadim

    1. hasan malumun güvenlik soruşturmasının senin açından nasıl ilerlediğini bilemeyiz. eğer guvenlik soruşturması başlamadan iptal ettridysen problem olmaz, ama güvenlik soruşturması başladığında istifa ettiysen, ve guvenlik soruştutması yapılırken siyasi parti üyeliğin varsa onu oaraya yazacaklardır. bundan dolayı elenebilirsin.

     1. Hasan dedi ki:

      Peki gamze hanım guvenlik sorusturmasi mulakati kazandiktan kac gun sonra başlar beni mahalle karakolundan polis telefon acmadan once uyeligi iptal ettirmistim

     2. Güvenlik soruşturması seçim aşaması bittikten sonra dosyaların personel daire başkanlığına gider ondan sonra güvenlik soruşturması başalat bu sure yaklaışık 1 haftadır.

     3. Hasan dedi ki:

      Seçim asamasi bittikten sonra derkwn mesela 16 mayista girenlermi yoksa genwli bittikten sonrami baslar

     4. seçim aşamasını başarı ile bitirenlere, güvenlik araştırması yapılması işlemi başlar hasan

 6. Faruk dedi ki:

  Ben iptal ettirdim noterden şanda kayıtlarda yok üyeliğim ama sorusturma sırasında iptal ettirmiş olabilirim sorun yaşarmiyim

  1. Faruk kesin bişey söylemek imkansız, Güvenlik soruşturması bilgileri kimseyle paylaşılmıyor. hakkında hayırlısı olsun

   Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin

 7. Hasan dedi ki:

  Arkadasimin biri guvenlik sorusturmasinda parti uyeligi yuzunden kaldi ama nasil oluyor anlamadim simdi

  1. Hasan Yazımızda da belirttiğinimiz gibi devlet memurlrı siysi parti uyesi olamazlar, yasaktır. bu nedenle elenmiştir.

   1. Hasan dedi ki:

    Egitime cagirilmadan elendi ama

    1. HAsan Güvenlil Soruşturması sırasında da üyeliği devam ediyorsa elenmiştir.

     1. mesut öztürk dedi ki:

      gamze hanım kısıye aıt bırsey demı uyelık yanı abımın var uc ay once gıttı uye oldu bana sorun olurmu

     2. yoks enin için problem teşkil etmez abinin siyasi parti üyeliği

     3. Hasan dedi ki:

      Gamze hanın benimde vardi siyasi parti uyeligim guvenlik sorusturmasi basladiktan sonra iptal ettirdim bende sorun yasarmiyim

     4. Hasan Kesin bişey soylemek imkansız güvenlik soruşturması kapalı kutu. umarım sıkıntı çıkmaz.

     5. Hasan dedi ki:

      Uzman Erbaş olana kadar, yani kursa başlarken sözleşme imza atana kadar siyasi parti üyeliğiniz sorun teşlik etmez. fakat az once de belirtildiği üzere mutlaka sözleşemeyi imzalamadan once bu siyasi partilerden istifa etmeniz ggerekmekt
      Pe edir.peki gamze hanım sozlesme imzalayana kadar sorun teskil etmez diye acıklama yapilmis burda

     6. hemen altında da güvenlik soruşturması ile ilgili bölüm var hasan orayıda okumalısın.
      Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin