Sınavda Çıkabilecek Sorular, Hastane vs Dahası

Sınavda Çıkabilecek Sorular, Hastane vs Dahası

Şimdi Yazacaklarım sizlerin sırayla Anlatmaya çalışacam arkadaşlar Bizlerde bu işlemlerden geçtik Zamanında Pek kimse Yardımcı olmadılar bize ama Bizden sonrakiler en azından zorluk çukarmadan girip Mesleğe başlamasını isterim.

Kafanıza takılan soruları yine bizlere yazarak cevaplarız Sorularınızı.

Şimdi öncelikle Uzman erbaş , Uzman Çavuş demektir kimse bu ikisini ayrı olduğunu sanmasın ve bu mesleğe lütfen parası için değilde isteyerek yaptığınıza emin olun.


 


Şimdi gelelim sınav konusuna beyler İlk önce sınav olacağınız yere geliyorsunuz size orda yazılı sınav ön sağlık muayenesi ve spor mülakatı bekliyor.

 


Yazılı sınav: Yazılı sınav genel kültür ve 3 adet matematikten oluşmaktadır ve genel kültüre dayalı orta okul düzeyindeki bir çocuğun yapabileceği sorular mevcut.

 

Örnek vermek gerekirse; Adana ili hangi bölgemizdedir cvp: Akdeniz. Bu tarz basit sorular yada başka bir örnek vermek gerekirse Matematik sorusu 2+5-3=? Cvp: 4 . İşte bu kadar basit.

 


Ön Sağlık Muayenesi: Ön sağlık muayenesi boy kilo ölçümünüz alınır sonra 4-5 Doktor kontorlünde açık alanda hızlı bir şekilde sırayla hemen göz geçirirler Bakacakları şey tırnaklarınız, kollarınız sırtınız faça dövme vs iz kontorlü ve ağız kontorlü olacaktır. Şayet dövme yada jilet izi varsa hiç gitmeyin bile.

 


Spor Mülakatı: Spor mülakatı denilince aman ben yapamam, yada korkuyorum demeyin sakın, bakın her aşamada tüm komutanlarınız yardımcı oluyor sizlere onlarda sizin azminizi gördükçe bazı şeylere göz yumuyorlar, [ Mekik en az 27 ] [Barfiks en az 3 ] [ Durarak uzun atlama en az 175 cm ] spor mülakatıda çok zor değil siz sınava gitmeden 1 hafta öncesinden her akşam en az 4 km aralıksız belli tempoda koşun hazırlıklı hantal gitmemiş olursunuz.

 

2. Gün

 

Bir önceki gün mülakatlarımızı bitirtik bugün ise Jandarma personel temin merkezinde sözlü sınav olacak, işte asıl iş burada asıl heyecanlı bekleyişler burada olacak, ya tamam yada devam diceksiniz en püf nokayı yakalamanız lazım. Biz burada o püf noktaya değineceğiz.

 


Sözlü Mülakat: Sözlü mülakat ‘da herkes bir tiyatro salonu gibi olan bir büyük bir alanda oturur koltuklarda herkesin dosyası gurup olarak toplanır, daha sonra isim çağrıldıkça bir koridor var o koridor da 4 adet oda var her odada 3 rütbeli bulunur genelde üst teğmen yada albay olur, siz odaya girerken kapıyı çalın “Gel” sesi duymadan girmeyin, girdikten sonra esas duruta baş selamı vermeyi ve temil vermeyi unutmayın. Örnek Baş selamı ve tekmil “Ali çoban Konya emret komutanım” gür bir sesle yine esas duruşu bozmadan karşılarına geçin esas duruşta gögüsünüz kabarık şekilde durun, önünüzde ufak oval balık akvaryumu gibi bir kavanoz olacak içinde 1-30 a kadar olan sayı taşları olacak birini seçeceksiniz rastgele diyelim ki taşınız “3” , 3 numara komutanım diyeceksiniz, komutanlarınız karşısınıdaki monitöre 3 numaralı soruları gösterecek onları biliyorsanız cevaplarsınız yoksada “anımsayamadım komutanım” diyeceksiniz.

 


Sözlü Mülakatda Sorulan Sorular: Şimdi sözlü mülakat denilince ve karşınızda albay gibi rütbeli komutanlar denilince sakın korkmayın ve heyecan ve kekeleme yapmayın zaten ordaki sorulan sorular bahane adamlar sizin heycan ve diksiyonunuza bakacaklar.

 

Çıkacak benzer sorular ise Atatürkün inkilapları olabilir mesela, Milliyetçilik nedir ? Yada Laiklik ? Başka bir soru tarzı ise Mesela , Türkiyede maden ocakları hangi illerimizde var örnek ver birkaç tane ? Yada başka bir soru, Türkiyedeki akar sularına birkaç örnek verin. İşte bu tarz basşt genel kültüre dayalı sorular olur bazende kendini tanıt derler işte buna siz çalışın çünkü orda konuşma akışınıza ve heyecanınıza bakıyorlar yoksa adamın umurunda mı sen kimsin diye. Atatürkün hatatına falanda çalışın ne olur ne olmaz.

 


Dikkat etmeniz gerekenler: İşte burada işin püf ve ince noktaları mevcut, şimdi siz bir patronsunuz iş için yüzlerce kişi sizinle görüşmeye gelecek kimisi spor giymiş sakallı falan, kimisi işte günümüz modası enterasan giyinimiş saç jöleli felan, kimiside takım elbise yada çok sade ve gösrerişsiz ama temiz traşını olmuş saçlar normal düz. Şimdi siz olsanız kimi işe alırdınız ? Cevab belli tabiî ki sade gösterişsiz ve adam gibi giyineni. Bakın arkadaşlar biz orda adam damatlık takımı ile geleni gördük güldürler belki ona ama o adam kazandı ? Bilgisinden mi ? Hayır, işi ciddiye alıp efendi giyindiği için ordaki ince ayrıntılar bunlar işte sizde sözlü mülakata giereken varsa takım elbiseniz giyin çantanıza katın sözlü mülakat olacagı gün giyin, yoksada kumaş pantolon sade gömlek şık olmaya çalışın ve mutalaka asker gibi traş olun sakal falan olmasın elenirsiniz.
Sözlü mülakat bittikten sonra tekrar salondaki yerinize oturacaksınız isim isim çıkıştaki kapının ordan çağıracaklar sizi kazandınız yada kayıp ettiniz söylenecek. Diyelim ki kazandınız hastane seçiceksiniz sağlık muayenesi için bu hastaneler İstanbul, Ankara, Diyarbakır, sanırım birde İzmir yada Bursada vardı. Genelde Ankara seçerler ama Ankara Etimesgut’u seçin çünkü orası diğerlerine göre erken veriyor 1-2 gün.

 


3. Gün

 

Şimi Çok şükür her şeyi geçtik işin yorucu kısmı daha bitmedi smile ifade simgesi Çünkü 4 ile 6 gün sürebilecek olan bir hastane marotonu başlıcak.
Diyelim ki Ankara Etimesgut Asgari hastanesini seçtiniz sabah erkenden kalkıp 7 de orda olduk ilk olarak nizamiyede girişinimiz yaptırıyoruz ilk muayenemiz kan ve idrar örneği vermek olsun ki çünkü bu örnekelr bir ertesi gün veriliyor sonuçları bunları ilk gün aradan çıkarırsak zaman kaybı yaşamyız birde kan ve idrar örnegi verecegimiz için kesnlikle bi önceki gün akşaımı saat 22:00 dan sonra su dışından hiç bir şey yemeyin içmeyin sabhta kahvaltı yapmayın su için yine örnekler yoksa yüksek değer çıkar tekrar yaptırmak zorunda kalırsınız. Şimdi kan ve idrar örneği evrdikten sonra diğer muayeneneleride sırasıyla geçicez her gün 2-3 muayene girebildigimiz için yogunluktan dolayı hastane işlerimiz en erken 3 günü buluyor çünki hastane yogun oluyor gerçekten. Şunu unutmadan söyleyelim bir muayenede sizin cinsel organınıza bakılacak bir doktor tarafından utanmak yada rezil olmak istemiyorsanız etek traşınızı olun. Kulak içini kulak çöpüyle temizlemeyi unutmayın kulağada bakıyorlar, hatta duş alın siz direk en temizi. Herşey bittikten sonra sağlıkta bir sıkıntı çıkmadı dosyamızı hastanenin en alt katında bir yer var oraya veriyoruz ertesi gün yada akaşama doğru yetşirse dosyalarınız veriliyor size Jandarma Uzman Erbaş olabilr yada Jandarma Uzman Erbaş Komando olabilir yada olamaz yazar. Komando olamayanlar, Jandarma Asayiş olacaktır korkmasınlar olamadık yazısını görünce yani. Sonra dosyanızı alıp hızla Sözlü mülaktın olduğu yer Personel temin merkezine götürüp teslim edeceksiniz tabi güzel mutlu bir heyecanla çünkü sınavı kazandık artık bekleyeceğiz. Bekleme süresi güvenlik sorusturması en az 6-12 ay sürer arkadaşlar yani 1 sene bekleyen çok oluyor ama sonunda gidiyor merak etmeyin lütfen adak admayı unutmayın bu manevi güç olarak çok işinize yarar mesela, uzman olursam 10 fakiri doyurcam yada şu kadar para verecem yada kurban kesip fakire dağıtacam yada anamı babamı hacca gönderecem gibi şeyler bilirsiniz işte bir abi yada komutan tavsiyesi. Beyler biz yardımcı olduk gerisi siz ve Allaha kalmış bişey artık hakkınızda hayırlısı ise olur, hakkınızda hayırlı değilse olmaz bunuda unutmayın.

 


Not: Para lazım olaktır size yani en az bir 600-700 tl götürün yanınızda ULUS da oteller var 50 tl derler pazarlık yapın 40 tl felan indirin, sakın 20,25 tl otellere kanıp kalmayın rezelat ahırdan beterler. Duş yok yadak taş gibi sıcak su yok hiç bişey yok. Ama 40 tl olanlarda sabah kahvaltısı sıcak su , duş , tv vs hersey var.

 

Türk milletinin sizin gibi aziz, istekli, vatanını seven gençlere daima ihtiyacı vardır, Allah yar ve yardımcınız olsun yolunuz açık olsun.

 

Sınava Gelirken Getirceğiniz Malzemeler;

 

*Nufüs Cüzdanı ve Fotokopisi

 

*Ehliyet ve Fotokopisi

 

*Dört adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu. (Bu belge Sınav Tarihi açıklandıktan sonra sizlere vereceğiz *Facebook sayfamızdan ve Jandarmanın sitesinden )

 

*Lise diploması ve Fotokopisi varsa Üniversite Diploması  ( NOT: 06.01.2017 Tarihinden itibaren Bazı alımlarda İlkokul Mezunları da uzman çavuş olabilmektedir. )

 

*12 Adet vesikalık Fotoğraf

 

*Nitelik Belgesi (Halen Askerde olan adaylar için geçerli askeliğiniz bitmiş ise bunu dikkata almayın)
*Denklik belgesi (Okulunu yurt dışında bitiren adaylar için geçerli)

 

*Terhis Belgesi ve Fotokopisi (Terhis belgesini teslim etmiş oalnlar ask. Şubesinden alabilirler)
*1 Adet kağıt zarf yani mektup zarfı.

 

*Spor ayakkabı, şort, vs (Spor mülakatında rahat hareket etmeniz için)

Bir önceki yazımız olan Uzman Erbaş Sınavında Götürülecek Evraklar (Güncellendi) başlıklı makalemizde güvenlik araştırma formu indir, güvenlik araştırma formu örneği ve güvenlik soruşturma formu örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

301 yorum

 1. Merhaba,
  lise diploması isteniliyor fakat şuanda diplomam önlisans uzaktan eğitim üniversitesi öğrencisi olduğum için üniversitemdedir. bunun yerine e-devletten alınan öğrencidir belgesi ile gidilebilir mi ?

  Teşekkürler.

  • Ikisi de ayrı branş yalnız dikkat et biri jandarma özel harekat biri jandarma komando ayrıca jöh bunun okulunu okuyup yıllarca eğitimini alıyor

 2. güvenlik soruşturması formu açılmıyor hata veriyor ve bir çok ayrı bilgisiyardan denedim olmuyor. ne yapmam lazm ?

   • Merhaba kardesim ben subat 5te sinava giricem ama asiri dovmem var boynumda kolum kapli gogsumde falan acaba sorun olurmu almazlarmi direk elerlermi

    • Aslimda dövme eger siyasi, dini ya da irkci bir sembol icermiyorsa problem olmuyor. Ama buna da bir sınır var gorunen yerler icin 20 cm gorunmeyen yerler icin 50 cm den buyuk olmamasi isteniyor

 3. adımı soyadımı falan yazamıyorum sanki klavye işlem görmüyor gibi.. sayfa iyi güzel açılyor ama yazılmıyor.. net cafeden hallettim ama uğraştırdı işte

 4. ben gecmiste antidepresan kullanmistim suan iyiyim sorun olurmu bide el serce parmagimda yamukluk var ama diger parmaklarim gibi saglam kullaabiliyorum sıkinti olurmu?

 5. Ön sağlık ve genel sağlıkta göz için 0 derece mi olmasını istiyorlar? Yani hiç bir şekilde bozuk olmamalı mı? 2014te Astby MYO da ön sağlıkta gözden elenmiştim. Sağ 0.50 sol 0.25 bu yüzden elemişlerdi beni. Bu konuda değişiklik varmı ? Yine elenir miyim?

 6. iyi günler size bir sorum olacaktı Şubat ayında askere gidecem ama aralık ayında ise uzmanlık sınavım var eğer kazanirsam askerlik ne olacak bunun hakkinda bana bilgi verebilir misiniz acaba

 7. Komutanım,-selamün aleyküm-merhaba.Sorularımı Aralık ayına kadar cevaplayabilirseniz mutlu olurum.Öncelikle şunu belirtmek isterim.Parası maaşı için gitmiyorum.
  1)Körfez dershanesine liseye geçiş sınavına hazırlık için 13 yaşımdayken 2017 yılından 12 yık önce gittim,kalleş terör yapılanmasıyla en ufak bir alakam yok.dershane yüzünden elenir miyim? 2)175 boyunda 79 kiloyum ama göbeğim var, göbek yüzünden elenir miyim ?
  3)Dişlerinin hepsi tam.hiç biri yamuk değil.6 tanesinde köprü var tel tedavisinden kaldılar.Ve dişimin beyazına karışmış hafif sigara sarısı var dişlerimde dişim bembeyaz olmad ıgı miyim?

 8. Komutanım,-selamün aleyküm-merhaba.Sorularımı Aralık ayına kadar cevaplayabilirseniz mutlu olurum.Öncelikle şunu belirtmek isterim.Parası,maaşı için bu mesleği seçmedim.Ben Al bayrağa aşığım.
  1)Körfez dershanesine liseye geçiş sınavına hazırlık için 13 yaşımdayken 2017 yılından 12 yıl önce 4 ay kadar gittim,kalleş terör yapılanmasıyla en ufak bir alakam yok.dershane yüzünden elenir miyim? 2)175 boyunda 78 kiloyum ama göbeğim var, göbek yüzünden elenir miyim ?
  3)Dişlerimin hepsi tam.hiç biri yamuk değil.6 tanesinde köprü var tel tedavisinden kaldılar.Ve dişimin beyazına karışmış hafif sigara sarısı var dişlerimde dişlerim bembeyaz olmadığı için, ve köprü oldugu için elenir miyim?4)400 metreyi 81 saniyede kat ediyorum 79 sn de koyamadığım için elenir miyim ? 5)Durarak sıçramada 1.73 cm

 9. Merhaba ben de uzmanlığa başvurdum ve kabul edildim sınavlara çağrıldım seçilmeyi çok istiyorum ama emin olamadığım bir kaç sorun var benim bir arkadaşım da şuan seçildi Van da görevde benim sol kolumda 3 tane jilet izi var tenimden dolayı direk belli oluyor aslında derin ve mide bulandırıcı değil ama dediğim gibi tenimden dolayı bariz gözüküyor hemen altında bir tane dal çizdiği var ağaçtan meyve alırken çizilmişti yine aynı kolda yanık izi var çok büyük değil sağ kolum da dövme var kaplama değil normal yazı çok büyük değil arkadaşıma sordum bunlar sorun olmaz benim yanım da kolu tamamen façalı çocuk var kabul edildi hatta Esrar keş biri felan dedi 49 kilo biri de kabul edilmiş hatta spor testlerinin bazılarını yapamayanlar bile seçilmiş sordum sınavlar esnasında bakışıyoruz diye yok dedi hastaneye rapor almaya gidince bakılıyor dedi şimdi benim sınavdan ya da spor ve sözlü mülakattan zerre endişem yok tek korkum kolumda ki 3 ince jilet izi bir ufak yakın izi ve dövme boşuna masraf da etmek istemiyorum sorun olur mu lütfen yardımcı olun çok az zamanım kaldı

  • Jilet izini sıkıntı yapıyorlar. 49 kiloda bir insanı almazlar mümkünatı yok 11 ocakta girdim ben mülakatlara dikkat ediyorlar

 10. selamun aleykum bende aralıktaki mülakata onaylandım beytepede girecegim fakat sol kolumda 10 cm dövme var iç tarafta kalıyor sorun olurmu elerlermi acaba , internette yasa cıktı deniliyor yazlık kıyafetle görünen yerlerde 20 cm den büyük olmayacak diye cvp verirseniz sevinirim

 11. Komutanım ben şuanda askerim acemi birliğini ispartada terörle mücadele eğitim ve tatbikat merkezi komando birliğinde yaptım usta birligimde Kars yine komando taburunda yapmaktayım Emn. Hz.bolugunde hem kaynakci hemde kazancı olarak secildim 6.aya gircem jandarma uzman erbas a başvuru yaptım on başvuru kabul edildi yogunluktan dolayi diğer alima kaldım Komutanım diğer alım ne zaman olucak asayiş olmayı çok istiyorum mulakatlari kazanirsam askerigim bittikten sonra mi cagirirlar komtanim en kisa zamanda donus yaparsanız çok sevinirim

 12. Çok güzel açıklama yapmışsınız çok teşekkür ederim herşeyi anladım ama bir sorum var abilerim yaşım 22 ve meslek lise mezunuyum aslında üniye gittim bıraktım . Neyse 2018/12 tecil bitiyor ama ben bu Mayıs ayında gideyim diyorum askere . Ama bu mart ayında uzman çavuş sınav başvurusu var nasıl yapayım ne dersiniz bu konudaa açıklama yaparmışsınız olurmu nasıl olur

 13. İyi günler ben askeriyedeyken jandarma komando olarak başvuru yaptım ama terhis olalı 3 ay oldu çağırmadılar bende kara kuvvetlerinden başvutu yaptım mülakata gidicem diğeri için veya şimdiki için bi sorun olurmu bide ben orta okul mezunuyum oluyo biliyorum ben yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 14. Ben 1 ay önce kara kuvvetlerinden uzmanlık için başvuru yaptım dün baktım sınav tarihin 23 ocaktan sonra açıklanacak yazıyor ama ben daha askerlik yapmadım uzmanlık için kabul ederler mi kayıt yaptım sınav yeri açıklanmadı daha 23 ocaktan sonra diyo

 15. ben 2018 ocak ayında ilk okul msb uzman erbaş sınavı na gircem yazılı ve sözlü mülakat da neler soruluyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Dişlerinizdeki ortodontik bozukluklar tedavi edilebilecek sağlık sorunlarıdır. fakat Yemek yiyemeyecek kadar kötü durumda ve tedavisi mümkün değil ise bu konuda problem yaşayabilirsiniz. konu ile ilgili ortodonti uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 16. Beyler hiç bir şekilde sıkıntı yapmayın ocak ayı ve sonrası sınava girecek olanlar. Ben yeni geldim mülakatlar dan 11 ocakta girdim kazandım çok şükür. Ufak tefek bilgi almak isteyen olursa yardımcı olurum. @senercetinn instagram dan ekleyin mesaj atın.

  • Kardeşim instagram ghettolife35 yardımına ihtiyacım var araştır araştır gözlerim bozuldu ekle beni aradım seni birçok kişi çıkıyor ismim Mehmet Beniz

 17. Komando uzman onbasi olarak basvuru yaptim 98’liyim 4. Ayda 20 yasima giriyorum askerligi yapmadim sinav tarihin belli olacak diye bilgilendirme geldi’de askerlik sarti istiyorlar mi kayseri’den kalkip ankaraya kadar gidip 1 lafta geri dönmeyeyim?

 18. Benim kolumda ameliyat izi var küçükken kaza geçirmiştim sorun olurmu jilet gibi duruyor ama gerçekten jilet değil ?

 19. Teskere belge mi herhangi bir askeri subesinde alsam olurmu acaba yardımcı olsan. Gelecek ay uzmanlığa basvuracam. Lazim

 20. iki kolumda dövme var bilekten dirseğe kadar acaba sorun olurmu ? bir konu ise sinava çağrıldıktan sonra toplamda mülakatlar sağlık vs hepsi nekadar sürüyor kaç gün ona göre otelde kalmayı düşünüyorum yoksa 1 günde hepsi bitiyor mu

 21. Ben hastane işlemlerine geçtim.1 doktordan kaldım.İtiraz ettim ama sevk kağıdını 1 aya kadar yollayın demişlerdi.İtiraz sürecinde 1 ayı geçecek bi sıkıntı olur mu?Lütfen yardımcı olun?

  • Mustafa; şimdi sağlık kurulundan kesin rapor olmayınca sevk kağıdını işleme almayacaklardır diye düşünüyorum. itirazını il sağlık müdürlüğüne yapıp hakem hastanede tekrar muayene olmalısın, oradan çıkacak karar ile başvuru yapabilirsin

   • İnşallah öyle olur.Birde itirazdan sonra 2. Hastanede sadece kaldığım bölümden mi yoksa hepsine mi giriyoruz bilginiz var mı acaba

 22. Oncelikle selamın aleykum ben sunada askerlik yapan biriyim 97 /3 uzmanliga bas vurdum ve 2/12 sında sınavim var ve sorum sol kolumda 4 5 jilet izi var ve 8 9 sene once olan birseydi bana bu konu hakkinda bir bilgi vere bilirmisiniz ne yapa bilirim yardim edebilirmisiniz acaba

 23. Ben 8 yaşındayken bir trafik kazası geçirdim. Alın bölgemde kazandan kalan dikiş izi var. Suan 23 yaşındayım. Ama iz fazla belirgin değil. Burada bazı tanıdık komutanlara sordum. Kimisi sorun olmaz dedi kimisi de sorun olabilir dedi. Lazer operasyonuyla izi yok etsem sorun olur mu sağlık kontrolünde ? Teşekkürler..

  • bahsettin iz belirgin değilse zaten problem çıkmaz. fakat yüz hatların belirgin bir şekilde bozulmuş ise bu problem olaiblir. bahsettiğien göre problem çıkmaz kardeşim

 24. Yurtdışinda okumuş, elinde lise ve universite diploması olan bir kişi, bu uzman çavuş sınavlarına katılabilirmi?

  • Uzman çavuş olmak için başvuru şartları arsında Lise veya dengi okuldan mezun olmak yazıyor. yurtdışı diplomanın denkliğini alırsan başvuru yapabilirsin

 25. Dört adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu
  Bunlari nasil ala biliriz beyler bide saglik muayenesine ikametkah ettigimiz yerden ala biliyormuyuz

 26. abi ben daha 14 yasindayim benim 5 yasindan beri asker olma hayalim cok güclü bir bağla devam ediyor ve devam edecekte abi ben cok güçlü ve uzun esmer birisiyim bununla beraber vücüdumda kesici dislerimden birtanesi egri küçükken düsmüstüm ve sağ kulaktan duymuyorum sadece sol kulağimla herseyi net bir bicimde duyabiliyorum doktota gittim emar cekindim ilac yazdi kulak yikamaya gittim ama hepsi nafile kulak doktorum bunun caresi yok dedi isitme cihazi önerdi ama ben reddettim ve sol kolumda kirik meydana geldi ve 2 kez ameliyat gecirdim o kolumdan ve pilatin takildi sorun cikarirmi abi okuduğun ilgi verdiğin icin tesekkür ederim

  • Orhan Kardeşim, öncelikle idealinin çocukluktan beri olması ne güzel,
   öncelikle mumkunse derslerine onem ver ve mumkunse Harp Okullarına gimeye çalış, Sol Kulakta duyma problemi ileilgili o gunku şartlar ne olur bilmiyorum 2023 Yılıdna MSÜ ne başvuru yapacaksın, kolundaki platin vs asker olmana engel değildir raporu çıkarsa olursun inşallah.

 27. ARKADAŞLAR 20MARTTA BASVURULAR BASLIYORYA TSK ORTA OKUL MEZUNU ALIYORMU Bİ BİLGİSİ OLAN VARMI
  BİDE JANDARMA ALIYORMU ORTAOKUL

 28. S.a abiler benim 15 yaşında işlediğim hırsızlık sucum var. Ama sikayetci dahi olunmadı. Ama askerde karakola dosyam geldi. Üzerinden 10 sene gecti uzmanlık için sorun olurmu.
  Birde terhisimin üzerinden 3yıl 10 gün geçiyor başvurdum tarihi ileri alarak kabul oldu buda gittgmdr sorn olurmu

 29. Abi öncelikle selamın aleykum abi benim omuzumun görünmeyen tarafında dövme var yani yarim kollu giydigim zaman kesinlikle gözükmüyor bir sıkıntı olurmu yani uzman çavuş olmama engl olurmu

 30. Merhabalar 26 yaşında akerligim yapali 5 yıl oldu yalniz sol kulagimda sadece %50 bir duyma problemi var diger kulagim iyi skntı yok duyuyorum sknti yok amileyat olmuştum faydasi olmadi bu uzman erbas olmam icin engel olurmu abiler yardimci olurmusunuz martta hayrlisiyla kayit olcam

 31. Selamun aleykum kardes ben suan 28 yasindayim 2017 de jöh e basvuru yaptim basvurum onaylandi sinavda mart ayinda sinav var herhangi bir sorun olurmu yasla ilgili ?

 32. S.a ben jandarma uzman çavuşluk sınavına girecem üst çenem dar olduğu için alt çenem biraz önde dişlerimde de biraz bozukluk var sıkıntı olurmu elenirmiyim?

 33. Mrb yazılı sınav fiziki yeterlilik sınavı ön muayene sözlü mülakat hepsi bir günde mi oluyor yoksa sözlü mülakat bi sonra ki gün mü oluyor bilgi verirmisiniz teşkrler

 34. Selamun aleykum.
  Komutanım 1. sorum : 95 doğumluyum. üni sebebiyle askerliğimi ertelemiştim. Bu sene tecil bozdum martın 13 ünde birliğime teslim olacağım. Fakat martın 1 inde İzmir Bornova da
  jandarma uzman mülakatlarım var , kazanırsam süreç nasıl ilerlicek birliğime gitmem gerekirmi yoksa erteleyip kursu mu beklemem gerek?
  2. sorum : sol kolumda tşörtten görünmicek şekilde 4-5 faça izi var çok aşırı değil ama olumlu geçersin diyende oldu geçemezsin diyende spor ve sözlü mülakatta kendime güvenim sonsuz façadan elenirmyim sizce?
  cevaplarsanız çok sevinirim . Hayırlı görevler.

  • öncelikleUzman çavuşluk için başvurduğun sınavdan başaraılı oolur ve uzman çavul olmaya hak kazanırsan askerliğini otomatik olarak ertelerler. Uzman Çavuşluk eğitimine başlarsın.
   Kolundaki çizikler eğer siyasi, dini yada ırkçı bir sembol içermiyorsa prblem olmaz kardeşim Allah YArdımcın Olsun.

 35. Ben acikdan lise okuyorum mayısda askere gidicem uzman cavuşluga başvuru yapa bilirmiyim daha bitirmedim liseyi birde askerde mi basvursam daha iyi olur gitmedenmi basvursam iyi olur ?

  • Lise bitmeden Uzman Çavuşluğa başvuru yapamıyorsun zaten. Once Liseyi bitirmeli sonra başvurunu yapmalısın. askerde Başvuru ile sivildeyen başvuru arasında bir fark yok.

 36. Arkadaşlar selamün aleyküm uzmanlık sınavında barfix çekemeyen oldumu yada barfix çekemeyipte geçip yada elenen bu konu hakkında bilgi verirmisiniz sınava giren arkadaşlarım

 37. ARKADAŞLAR MERHABA SINAVA GİREN BÜTÜN KARDEŞLERİME BAŞARILAR

  TEK SORUM VAR GİREN ARKADAŞLARA

  SAĞLIK SPOR VE SÖZLÜ MÜLAKAT AYNI GÜN MÜ

  GİREN ARKADAŞLAR DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ ?????

 38. Selamun aleyküm kardeşim ben 2017 10 ay da başvuru yaptım başvurum kabul oldu şimdi allah izin verirse mart ayının 13 de sınava gideceğim ama şöyle bi sıkıntım var ben buna başvuru yaptığımda 27 yaşını bitirmemiştim ama şimdi Ocak 1 de 28 oldum acaba beni sınava alırlar mı almasalar bu mesleğe gönüllü olarak nerden girebilirim bana allah rızası için bu konudan yardımcı olursan çok memnun olurum çok teşekkür ederim saygılar hürmetler allaha emanet olun

  • Basvuru sartlari arasinda Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak.
   ç. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak. Oaraka belirtilmis bu maddeye gor 01.01. 2018 tarihinde 27 yazsiji bitirmiş seniz basvurunu kabul edilmeyecektir.

 39. Selamın aleyküm kardeşim uzman çavuşluk sınavını kazandım heyete girdim hepsi olumlu fakat biz sağlık raporunu hastane mi gönderiyor yoksa biz mi göndereceğiz ? Yardımcı olursanız sevinirim

 40. Kardeşim ben askerlik yaparken bana durduk yere uyum bozukluğu verip yollamışlardı şimdi uzmanlığa girdim kazandım heyet olumlu çıktı atamam gerçekleştiği zaman kurs yerimde problem olur mu ?

 41. Merhabalar ben kazandım heyet raporunu yolladım bir sorum olacak güvenlik soruşturma kursa başladığımızda mı açıklanır yoksa başlamadan önce mi açıklanır ?

 42. Ben sınavı kazandım heyet raporunu gönderdim bir kaç sorum olacak ben arkadaşım için mahkemede tanıklık yaptım ve benim telefonum çalınmıştı milleti arayarak küfür etmiş ve savcı beni çağırdı bende durumu anlattım kanıtladım o dosya kapandı bunlardan güvenlik araştırma sıkıntı çıkarımı ? Ve güvenlik araştırma sonucu bize mi geliyor posta yoluyla

 43. Selam aleykum ben ortaokulu aciktan okuyorum ve1991.8.3 dogumluyum uzman cavus olmak istiyorum olabilirmiyim 5 ay var yas bitmesine

 44. Selamaleykum kardeş sizlere bir sorum olacak dilimde az birşey kekemik var uzman onbaşı,ya başvurdum sorun olurmu

  • Kardeş konuşma bozukluu askerlik yapmana engel değilse problem çıkmaz. zaten sağlık kurulu raporu alacaksın o raporda uzman çavuş olabilir yazarsa problem olmaz kardeşim

  • Yusuf kardeşim 2017/10 donem 2. grup eğitimlerini bizde takip ediyoruz. MSB nin resmi internet sitesinden yayınlandığı anda sitemizde olacak. Allah YArdımcın Olsun

 45. Komutanım selamınleyküm bende 2010 yılında ameliyat oldum kara cigerde yara vardı aldılar lakin şun hiç bir saglık problemim yok çok şükür ama ameliyatın izi var acaba bir sıkıntı olurmu bu meslege girmeyi çok istiyorum

  • İsmail Kardeşim, Sağlık kurulu rapaoru alacağın zaman zaten bu ameliyatı hekimler görecek onların elinde Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık ynetmeliği var ona göre karar veriyorlar, bu yuzden dikiş izi ile ilgili problem çıkacağını sanmıyorum ama ameliyatın mahiyetine göre kararları değişebilir. Allah Yardımcın olsun

 46. Kardeşim ben bütün herşeyi geçtim ama güvenlik soruşturma imza atmayı unutmuşum sıkıntı çıkar mı ?

 47. selamün aleyküm bir sorum olacaktı geçen yıl arkadaşımla arabadayken bir sigara içimlik esrar yakalandı ve benide karakola alıp suçlu buldular denetimli sertbestlik aldım mahkeme para cezası ertelenmiş ceza hiç birşey verilmedi sadece git gel buraya tamam dediler e devlet üzerinden sicilime baktıgımda temiz çıkıyo acaba bu uzmanlıkta sorun olur mu yardımcı olursanız çok mutlu olurum . Teşekkürler

  • Muratcan Kardeşim, Adli kayıtlarını zaten başvuru formuyla birlikte vereceksin, Ayrıca güvenlik araştırması formunda da var, bu basit kabahat olarak görülürse sıkıntı çıkmaz ama değerlendirilecektir mutlaka

   • Turan abi yardımın için teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı askerlik yapmadım bu yıl ki uzmanlık alımlarında askerlik şartı aranmadığını duydum bir kaç haber sitesinde okudum bu doğru mudur ve eğer herşeyden başarılı geçersem görevime ortalama ne kadarlık bir süre içerisinde başlarım bunlarıda cevaplarsanız çok mutlu olurum hakkınızı helal edin ..

 48. Güvenlik soruşturması belgesini böyle bi sayfadan temin ettim jandarma sayfasındakin den biraz değişik yeni versiyonu diyor bu bi sıkıntı yaparmı diğerini yazim mi

  • Emre kardeşim tabiiki internet sitelerindeki formlar farklı olabilir formu mumkunse Milli Savunma Bakanlığının sitesinden indir. oradakini hazırla o daha iyi olur

 49. Merhabalar herşey tamam güvenlik soruşturma bekliyorum bir sorum olacak benim bir kaç sene önce telefonum çalınmıştı ve çalan kişi herkesi tehdit etmiş ve bir kişi savcılıkta şikayet etmiş ve cinsel taciz diye bundan haberim Yoktu savcılık çağırdı oraya gittim ve telefonum çalındı ve suçsuz olduğumu ispatladım ve adli sicil kaydım temiz bundan birşey çıkar mı ?

  • Adem kardeşim başvuru klavuzunda Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler
   tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,
   (c) Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir
   cezaya mahkûm olmamak. yazıyor. sen beraat etmişsin. bundan dolayı problem çıkacağını sanmıyorum Allah YArdımcın olsun

  • ADil kardeşim, Bahsettiğin eğitimlerin 1. grubu şu anda eğitimde yakın zamanda bitecek hemen ardından ikinci grupları çğıracaklardır. bu arda yeni alımlar içnde hazrılık yapılıyor

 50. Merhabalar güvenlik soruşturma yapıldıktan sonra eğitim sırasında bir daha yapılacak mı güvenlik soruşturma ?

 51. Selamın aleyküm kardeşim 2016 birisine şahitlik yaptım ama dosya daha kapanmamış ve hala gel git yapıyor arkadaş güvenlik soruşturmada problem olur mu ? Bu ayın 23 duruşması varmış …. güvenlik araştırma sonucunda birşey olur mu ?

 52. Komutanım kolay gelsin önce bir sorum olcak ben uzman Onbaşı lik için başvuru yaptım kilim boyum kurtarır çok şükür jilet dövme yok adlı kaldım temiz sporda zorlanan kalırmi birde askerde üstün başarı belgesi aldım taktikleri var bi işe yarar mı Hakkari Çukurca’da askerlik yaptım .tek kafama takılan spor olayı oda kondisyon yok Allah herkesin hakkında hayırlısı versin kolay gelsin

  • Kürşat kardeşim, 2017 uzman cavus alimlari sonrasi sinavlar yapildi. Egitim yerleri msb nin resmi sitesinde yayınlanacak bizde takipteyiz. Bizi takip et.

  • Cengiz kardeşim , Güvenlik araştırması çok boyutlu bir araştırma. sen evrakları teslim ettikten hemen sonra başlar ve emekli olana kadar güvenlik takibin yapılabilir. Fakat yakında seçimlere çağrılar olacak muhtemelen 1 ayı bulmadan güvenlik araştırmaları biter

 53. Selamun aleykum ben bugun uzman onbasi olmak icin basvurdum 2 sorum olcak 24 yasindayim 1993/3 tertip askerlimi yaptim haliyle 3 seneyi geciyor ama basvuru asamasinda form doldururken bi sikinti olmadi 2 ci sorumda guvenlik sorusturmasinda neye bakiyolar acaba babamin adina haciz felan var etkilermi

  • Emre KArdeşim, Uzman Onbaşı Olmak için 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor, ayrıca terhis tarihi 22 Şubat 2013 ve sonrası olanlar başvurabiliryor.
   Güvenlik soruşturması tam bir kapalı kutu, çok değişik faktorler var ama babannın üzerine olan hacizi ok önemseyeceklerini sanmıyorum. Allah YArdımcın Olsun

 54. selamunaleykum benim bi sorum olacaktı askerligim 2016 da cavuş olarak bitirdim firar sucum vardı sivil asliye ceza mahkemesinde yargılandım. Hakimda 5 yıl denetimli serbestlik verdiler acaba uzman erbaş yada sozlesmeli er olabilirmiyim.

  • Kemal Kardeşim, Bu Sicilinde çıkacaktır. Güvenlik araştırması arşiv araştırması sırasında belli olur ne olacakğı. KEsin Bişey Soylemek Ne yazıkki mumkun değil

   • ali kardesim tesekur ederim cevapladığın icin sabıka da ve arsiv temiz cıkıyor guvenlik sorusturmasinda elbet cikar allah buyuk sansimizi denicez tekrardan tesekur ederim

  • Mertcan, 2017/10. basuruları peyderpey yapılıyor. muhtemelen sıraya aldılar bugun yarın eli kulağındadır ararlar inşallah. Allah YArdımcın Olsun

 55. Komutanım iyi günler ben piyade komando uzman onbası mülakatına girdim 01.02.2018 tarihinde hastane saglik raporuda hepsi saglam gonderdim zaten bizim sonuclar yada cagirmalari ne zaman belli olur??

 56. S.a hayırlı günler ben 11 martta başvuru yaptım ne zaman açıklanır çağırılıp çağrılmayacağım bilgi verir misiniz tşkler . Bide ufak bi fizik var sol kolumda bir sıkıntı olur mu .

   • Merhaba sistem de hata veriyor uzman erbas basvuru yapmistim 1 ay once bana yardimci olurmusunuz sonuc ne zaman ve boyle hata veriyor (Girmiş olduğunuz kriterlere göre bilgileriniz bulunamamıştır.
    Veya Başvurunuz İşleme alındığı için sorgulama yapamazsınız.)

 57. 23 martta basvuru yaptım şöyle bir yazı yazıyor ( asagıda yazılı olan bilgilerlerle sisteme kaydınız basarılı bir şekilde yapılmıştır. Tercihler uzman onbası yazıyor aday numarasıda var sınava nezman cagırılırım bide basvurum onaylanmısmıdır

 58. selamun aleykum hayırlı gunler başvuru yapacam ama liseden terk ettim diplamom yok taksiknamem var bı sıkıntı olurmu

 59. Arkadaslar uzman onb lar sade komando oluyomusun olmazsak eliyolarmi direk bilgisi olan varmi yoksa sade yalan habermi

 60. Lıseyı dısardan okuyorum lıse dıplomam henuz yok sınava gırmeye hak kazandım dıplomam yok henuz yardımcı olurmusunuz

  • Doğukan Lise mezunu değilsen , Uzman onabaşı olabilirsin, eğer kayıt sırasında yanlış bilgi yazmadıysan, ilk sınavlara gideceksin, Açık lise müdürlüğüne gidip onaylı öğrenim durum belgesi alman yeterli

 61. İyi günler ben askerim uzmanlığı kazandim ama hastane işleri bitmedi iznim bitecek raporda alamıyorum ne yapmam gerek acaba

  • Ramazan hangi uzmanlık için başvurmutun, 2017/10 için ise o sure çok uzundu yetişmemesinin sebebi olmalı, eğer KKK nın ise o da yeni başladı heyet raporu almak için daha erken

   • 2017/10icin bölgede hasta çok olduğu için doktorlar olmuyor haliyle islerim uzuyor sevk için 30 gün süre var bundan faydalana bilirmiyim normal rapor alamıyorum işlerim bitsin diye valilik yasaklamış .

    • Ramazan, Sen heyet raporu almaya çalışıyorsun, bunun için işlerini geciktirme, mümkünse yakın illerden biriinden al, hastane öneli değil önemli olan raporda uzman erbaş yazması

 62. Merhaba. Ön lisans son sınıfım lise diplomam kayıp üniversiten okuyor belgesi alsam yeterli midir? Birde memleketten uzağım terhis belgem elimde ama şube imzası yok buradaki şubeden imzalatabilir miyim ?

 63. Benim askerde vukatim oldu ama basvrum kabul edildi snav tarihim belli sorun olurmu dosymi gturdugumde carsi izninden bi gun gec dondum

 64. Herkeze iyi günler takıldığım bi konu var bu muvafakkatnameyi kendimiz el yazımızda mi yazıyoruz yoksa çıktı alıp bi yerden onumu doldurup götürüyorum bilgisi olan cvp verirse sevinirim sağolun şimdiden

 65. Muvafakkatname yi nasıl yapıcaz bilen varmı kendimizi mi yazıcaz yoksa çıktı alıp doldurup mu götürucez

 66. Vucudumda istemsizce olan faça var kendim yapmadım dövmede yok Allahımın verdiği vucudu temiz teslim etmek isterim fakat bu 2 tane faca çocukken olmuş bişey alım yapılırmı yardımcı olurmusunuz

 67. Merhabalar benim bu cuma uzmanlık sınavım var adanada gireceğim sınava kafamda bi ameliyat izi var çocukluktan kalma 18 yıl oldu ama sorun olurmu sizce

 68. Ben suan askerim sinava 24 Mayıs da giricem benim sadec sinava giris kâğıdım var gerisi çıkmadı napmam gerekiyor bi yardım ederseniz sevinirim

  • HAsan Askerde olanlar için, nitelik belgesi hazırlaman gerekiyor, komutanına söyle sağlık raporu alman için seni hastaneye yada aile hekimine gönderebilir, öğrenim belgen yada diploman yanında değil ise, onaylı öğrenim belgesini ailen alsın sana gondersin, en kısa yol bu şimdilik

 69. Merhaba lar banka borcundan icram var birde trafik cezasi başvuru yaptım uzmanlığa bunlar engel olurmu tesekkurler

 70. Benim sağ yanağımda 2,5 3 cm kadar jilet yarası var ama bu yara ben 3 yaşındayken olmuş sıkıntı olurmu acaba mayısın 7 sinde sınava giricem

 71. Birde Bu güvenlik araştırma formunun üzerindeki fotograf kısmını kendimiz mi yapıştırıcaz 4 adet istiyorlar diye okudum başvuru klavuzunda…..nasıl ve ne yapmam gerek

 72. Merhaba
  benim kafam çok karıştı
  ben askerde onbaşıydım.
  orta okul mezunuyum
  uzm çvş. yada uzman onb.
  olmak istiyorum…
  terhis tarihim:05.02.2014
  benim terhis tarihinden 3 yıl gecmiş ama ay farkıyla kurtarabilirmiyim…
  eger kurtarabilirsem uzman onb. olarak mı kalacam yoksa bi müddet sonra çavuşlukta gelecekmi?
  teşekkür ederim…

   • Admin şimdi ben uzman çavuş yada uzman on başı olabilirmiyim
    Gerçi başvuru yaptım 10 mayıs sınav tarihim yani olabilirim…

 73. Komutanım benim kolumda yanık var bileklerimden omuz altına kadar sıkıntı olurmu bide dişimde tel var uzmanlık için yaptırdım

  • Abdullah kardeşim, yanık genel görünümü bozmayacak şekildeyse problem olmaz, dişlerin ise heyet raporunda belli olur. seçim aşamasında problem çıkmaz merak etme

 74. Mrb benim kavgadan dolayi 5 yiĺ suc islememe cezası verildi ilk olayım hukum geriye bırakıldi adli sicilim temiz sabikam cikmiyor sınavdasıkıntı olurmu tesekkurler

  • Hasan Kardeşim, başvuru kalvuna göre 30 gün ve üzerie hürriyeti bağlayıcı cezaa gerektirecek bir suçç işlemediysen problem çıkmaz. Allah YArdımcın Olsun

 75. kardeşim benim gögüsüm kunduracı gögüsü hafif bi çöküklük var sağlığımda felan hiçbir sorun yok 400 mt kosuyu 56 sn durarak atlama 230cm 45 tane sınav 50 tane mekik ve 20 tane balfiks cekebiliyorum bunlardada sıkıntı yok tek korkum gögüsümde kunduracı gögusu olması hafıf bı cökukluk var ama cokta bellı degıl. bıde bı sorum olcak ben mayısta askere gıdıyorum askerlıgım manısa kırkagac jandarma komando ben orda uzmanlık basvurusu yapıp gıtsem bana dedılerkı sen mulakata felan gırmezsın dırek 12 tane doktara görünürsün dedıler dogrumudur ?

 76. Selamın aleyküm komutanım benim 5 sene önce bı mahkemem oldu hırsızlıkdı ama üstüme atılan bir suçtu 3 kişiydik avukatın anlatmamızı istediği gibi anlattık hakime, hakimde sizi bu seferlik beraat ediyorum demişti sicile falan işlemedi ama geçen karakola gittim TC mi aldıktan sonra bana bu mahkememi söyledi onların kayıtlarında gözüküyor bu bana sıkıntı olurmu

  • Mücahit, şimdi ne desek boş, konuyu değerlendirecek olan Güvenlik soruşturmasını yapacak ekip, Allah Gönlüne göre versin diyelim, HAyırlısı ne ise o olsun

 77. Mrb ben uzman erbaslik sinavları kazandim hattane isi kaldı hete randevu mu almamiz gerekiyor bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim tşk ederim

 78. Selamın aleykum ahilerim birşey sormak istiyorum ben bu işe fazlasıyla gönül verdim yani olmak istiyorum fakat jandarma asayiş benim en çok istediğim hani onu olmamın ihtimalini yükseltmem için ne yaomaliyim

 79. Benim 15 yaşında Ayağım kırıldı ve ayağımdan bi Sıkıntım yok Koşuyorum yürüyorum Aksama falan yok Lakin Ayağım Biraz dışa doğru eğri Ama hiç bi Sıkıntım yok en kötü ihtimal uzman onbaşı olabilirmiyiz

 80. Goz derecem astigmat 1.25 0.50 saglik raporundan gecermiyim birde sacli deride başımda dogum lekesi vardı ameliyay oldum sacım uzandıginda kapanıyorsaygılarımla

 81. Slm uzmanlığı kazandım kaç ay icerisinde çağırıyorlar msj gonderiyorlarmi sitedenmi takip etmek lazım bide eytim birligine çağrıyı kac gün onceden haber ediyorlar simdiden tşk ederim

 82. Slm uzman onbasili kazandim kaç ay icerisinde cagirıyorlar msj la bilgilendirme yapıyorlarmı siteden takip etmemiz gerekiyormu komonda olur raporum var komondo olarak alım yaparlarmi simdiden tşk ederim

 83. Slm ben uzmanlik sinavini kazandim kac ay icerisinde çağırırlar msj atiyorlarmi sitedenmi takip etmek gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi alirlar tşk ederim

  • Hasan, Sınıuflandırma Kurs Sırasında yapılıyor. Sınav sonucu başarılı olan adaylara Temel eğitim kuursu ile ilgili mesaj gelecek ayrıca da siteden yayınlayacaklar bizde sitemizden anında yayınlayacağız takipte kal

 84. Slm uzmanlik sinavini kazandim kac ay icerisinde çağırırlar msj la bilgilendirme yapıyorlar mi sitedenmi takip etmek gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi giderim yardiminiz icin teşekkür ederim

 85. Slm ben uzmanlıgi kazandim kac ay icerisinde çağırıyorlar msj la bilgilendirme yapıyorlar siteden takip etmemiz gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi giderim yardimiz için tşk ederim

 86. Oncelikle yardımlarınniz icin teşekkür ederim ben ikinci gruptayim 24 nisanda sinava girdim alımlar ne zaman baslayacak bilgisi olan varmı

 87. Merhaba benim diplomam üniversitede e devletten aldığım öğrenci durum belgesi geçerli olur mu?
  Teşekkür ederim

 88. Admin arkdsm uzman sınavına gidecek ankaraya sınavda ne gibi sorular soruyolar mutlaka geçermi soruları söylermisiniz.bide lise açık öğretim aceba bide sınava güvenlk soruştrması belgesini kendisimi götürecek yardmcı olurmusunuz belgeleri kendimi dolduracak lütfen söyledmisiniz

 89. komutanım ben kekemeyim ama öle çok değil arada sırada kekeliyorum askerliğime engel olurmu cevaplarsanız çlk memnun olurum

 90. Mrb ikinci grupba msj gelen varmi ne zaman eytime çağırırlar 5 mayista 2018 hastane islemim bitti ama hala msj gelmedi bilgisi olan yardımcı olabikirmi teşekkürler şimdiden

 91. Mrb ben 24 nisanda sivana girdim kazandim ama hâlâ msj gelmedi eytim birliklerine cagrilan varmi 24 nisanda sinava giren ikinci grupmu oluyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM