Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

SAT Ve SAS Komando Nedir? SAT Ve SAS Personel Alım Şartları!

SAT Ve SAS Komando Nedir? SAT Ve SAS Personel Alım Şartları!

Su altı Taarruz (SAT) ve Su altı savunma birlikleri Türk Ordusu’nun en güçlü ve en dirençli personelleri arasında bulunur. SAT ve SAS komando birlikleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapar ve eğitim süreci oldukça zorludur, bu nedenle diğer birliklere oranla daha az kişi başvuru yapmaktadır.

SAT VE SAS Komando Görevleri Nelerdir?

Su altı taarruz birlikleri, bilinen ismiyle SAT komandoları başta istihbarat toplama olmak üzere tehlike ve tehditleri yok etmek üzere görevlendirilir. Rehine kurtarma, ülke içi ve ülke dışı limanlarda bilgi toplama ve geride duran personele bilgi verme gibi zorlu görevler SAT komandoları tarafından üstlenilir.

SAT komandoları oldukça cesur, azimli ve neredeyse korkusuz olmak zorundadır. Su altında ve su üstünde karşılaşılabilecek tehlikelere karşı soğukkanlı bir şekilde görevlerini yaparak birçok düşman aracını imha etmektedirler. Fiziksel anlamda güçlü kişiler arasından seçilen komandolar yükseklik, deniz, karanlık vb. korkularını geride bırakmalıdır.

SAT ve SAS Komando

SAS komandoları ise su altında bulunan patlayıcı maddelerin imha edilmesi ve güvenliğin sağlanması için görev yapar. Aynı zamanda deniz altında balistik toplama ve kıyı güvenliğinin korunması için oldukça önemli görevleri üstlenmektedir.

SAT ve SAS komandoları çoğu zaman birlikte görev alır ve görevlerin büyük bir kısmı başarıyla sonuçlanır.

Komando Olma Şartları Nedir?

Şanlı Türk Ordusu’nda görev almak isteyen milyonlarca Türk genci SAT ve SAS komando olma şartlarını taşıdığı takdirde başvuru yapabilir. Ancak başvurular doğrudan yapılmaz ve kişilerin öncelikle Deniz Harp Okulu’na veya Deniz Astsubay Meslek Okulu’na girmesi gerekir.

Deniz Harp Okulu’nda eğitim süresi dört yılken Deniz Astsubay Meslek Okulu’nda eğitim süresi iki yıldır. Öğrenciler, son sınıfa geldikleri takdirde okula deneyimli subaylar gelir ve komandoluk hakkında bilgi verir. Su altı taarruz veya savunma komandosu olmak isteyenler gönüllülük esasına göre seçilmektedir.

Gönüllü olarak seçilen kişiler yaklaşık yetmiş iki haftalık bir eğitim sürecine girer. Bu eğitim sırasında açlığa, susuzluğa dayanma, zorlu koşullarla baş etme, az uyuma gibi testlerin yanı sıra askeri alanlarda başarı getirecek sınavlar da uygulanmaktadır. Eğitimi çok az kişi başarıyla bitirirken birçok kişi yarıda bırakmayı tercih eder bu nedenle bedensel ve mental olarak zorlu koşullara dayanabilecek kişilerin başvuru yapması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.