RDM Ne Demek? RDM'li Askerler Nasıl Askerlik Yapar?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

RDM Ne Demek? RDM’li Askerler Nasıl Askerlik Yapar?

RDM Ne Demek? RDM’li Askerler Nasıl Askerlik Yapar?

Askerlik yükümlülerinin acemi birliğine teslim olduktan sonra ilk birkaç gün çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir. Fotoğraf çekimi, askeri kimlik kartının hazırlanması, aşı ve sağlık kontrolü gibi basamaklardan oluşan bu sürecin sağlık kontrolü kısmında yükümlüler, hem fiziksel hem de psikolojik muayeneden geçer. Psikolojik muayene sırasında kendisine veya çevresine zarar verme ihtimali bulunan ya da sivil hayatında psikolojik rahatsızlıklar geçirmiş kişilere RDM raporu verilir. Ancak RDM olmak, diğer askerlerin sandığı gibi kişinin rahat bir askerlik geçirmek için rol yapması demek değildir. Gerçekten ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir durumdur.

Askerde RDM Ne Demektir?

Bazı askerlerin mizahi olarak “rahatına düşkün Mehmetçik” olarak açıkladıkları RDM’nin açılımı “Rehabilitasyon Danışma Merkezi”dir. Acemi birliğinde yapılan psikolojik muayene sırasında;

 • Askerin sivil hayatta kendine veya bir başkasına zarar verdiği,
 • Askerin intihara eğilimli olduğu,
 • Askerin uyuşturucu madde kullandığı,
 • Askerin silah altında kendisine veya silah arkadaşlarına zarar verebilme potansiyeli olduğu tespit edilirse bu yükümlünün raporuna RDM yazılır ve bölüğü, eğitimi, usta birliği bu rapora göre düzenlenir.

RDM’lere “rahatına düşkün Mehmetçik” denmesinin sebebi, bu raporu alan askerlere silah verilmemesi ve nöbet tutturulmamasıdır. Ancak bu rapor, RDM’lerin sabahtan akşama kadar hiçbir şey yapmadan koğuşta yatacağı anlamına gelmez.

RDM Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Tüm Askerlerin Bilmesi Gereken Birim RDM Nedir?

Dövmesi Olanlar RDM mi Oluyor?

Bu sorunun yanıtı dövmeye göre değişiklik gösterir. Eğer profesyonel bir dövme stüdyosunda kaliteli bir dövme yaptırdıysanız genelde bundan kaynaklı olarak RDM raporu yazılmaz. Ancak tükenmez kalem mürekkebi gibi şeyler kullanarak kendi dövmenizi yaptıysanız veya dövmeniz çeşitli anlamlar taşıyorsa, (çete üyeliği ya da suç unsuru teşkil edebilecek herhangi bir şey) adınız RDM listesine yazılabilir. Eğer normal bir dövme sahibi olmanıza rağmen adınız RDM listesine yazıldıysa ikinci kontrolden sonra yüksek ihtimalle adınız bu listeden silinir. Burada önemli olan şey dövmenizin olup olmaması değil, kendinize zarar verme potansiyelinizin değerlendirilmesidir. 

Ağır RDM Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, ağır psikolojik rahatsızlıkları bulunan, kendine olduğu kadar çevresindekilere de tehlike arz eden yükümlülere ağır RDM denir. Ağır RDM’ler genelde reçeteli ilaç kullanırlar ve usta birliğinde gerçekleştirilen muayenenin ardından hava değişimi iznine gönderilirler. Bu izinden sonra tekrar muayene edilen ağır RDM’liler, eğer durumlarında bir düzelme yoksa doktor raporuna göre askerliklerine çeşitli ilaçlar kullanarak devam edebilir veya çürüğe ayrılarak askerlikle ilişkileri kesilebilir.

RDM Bölüğü Nedir?

Muayene sırasında adı RDM listesine yazılan askerlerden oluşturulan bölüğe RDM bölüğü denir. RDM bölüğü oluşturulmasının tek bir sebebi vardır. Bu da RDM’li askerlerin eğitim süreçlerinin normal yükümlülere göre farklı olmasıdır. Ayrı bir bölük oluşturulması iddia edildiği gibi RDM’lerin diğer yükümlülere zarar verme olasılığını düşürmek değildir. Kaldı ki, RDM bölüğünde de yüzlerce asker bir aradadır ve her RDM raporuna sahip olan kişi aynı oranda rahatsız değildir. Amiyane tabirle dile getirmek gerekirse her RDM’li “psikopat” değildir.

RDM Olmak İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Ne yazık ki bu durum çok da sizin elinizde değil. Eğer muayene sırasında, belirtmiş olduğumuz durumlardan birini taşıdığınız tespit edilirse RDM listesine adınızın yazılması kaçınılmaz oluyor. RDM olmak isteğe bağlı bir durum değildir. Raporu hazırlayan doktorlar, sizin zihinsel sağlığınızı düşündükleri kadar diğer askerlerin de sıhhatini düşünmek zorundadırlar. Eğer sizin kendinize veya bir başkasına tehlike arz ettiğinize kanaat edilirse RDM olmaktan kurtulamazsınız.

RDM Dosyası Nasıl Kapatılır?

RDM dosyasının kapatılması için herhangi bir bürokratik süreç bulunmuyor. “Şu doktora gidip X raporu alırsanız RDM dosyanız kapanır.” diye bir şey söylemek bu nedenle mümkün değil. Fakat usta birliğine teslim olduktan sonra burada görevli asker tarafından yapılan muayenede durumunuzda değişiklik olduğu tespit edilirse veya bölük komutanlarınıza kendinizi sevdirmeyi başarır ve kimse için bir tehlike unsuru olmadığınızı ispat ederseniz dosyanız kapatılabilir. Ama bunun haricinde izleyebileceğiniz bir süreç bulunmuyor. Yine de birliğinizdeki görevli doktorla görüşerek süreç hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RDM Dosyası Sivil Hayatı Etkiler mi?

RDM dosyanızın sivil hayatınıza etki edebileceği tek şey, eğer RDM’den dolayı uygulanan tedavi işe yaramaz ve çürüğe ayrılırsanız olur. RDM raporu nedeniyle askerliğe elverişsiz olduğunuz tespit edilir ve ilişiğiniz kesilirse bu durum, kamu kuruluşlarında çalışmanıza yüksek oranda engel olur. Nasıl ki iş başvurularında adli sicil kayıtlarına bakarak başvuruda bulunan kişinin suç geçmişi kontrol ediliyorsa RDM dosyası sebebiyle düzenlenen çürük raporu da kamu kuruluşlarına gerçekleştirilecek iş başvurusunda benzer bir şekilde kullanılır. Özel sektörde ise bu raporu dikkate alıp almamak tamamen işverenin inisiyatifindedir.

Bir önceki yazımız olan Hava Değişimi Nedir? Nasıl Alınır? Askerde Hava Değişimi Almanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Yiğenimin askerde rdm olmasından şüpheliyim, kendisi söylemez içe kapanıktır rdm olduğunu hangi mercii den öğrene bilirim. Teşekkürler.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Murat, Yeğeninizin RDM raporu alıp almadığı konusunda yeğeniniz hangi birlikte görev yapıyorsa o birliğin santral numarasını arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

 2. Ahmet Gömleksiz dedi ki:

  Çürük Almak Sivil hayatı etkiliyor mu yani ?