Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir?

RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir?

Askerde RDM, askerlik öncesi ve askerlik dönemlerinde en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, Askerlikte RDM ne demek? Hemen göz atalım ve merak edilen konuları aydınlığa kavuşturarak oluşan soruları cevaplayalım.

RDM Ne Demek?

Bazı askerlerin mizahi olarak “rahatına düşkün Mehmetçik” olarak açıkladıkları RDM‘nin açılımı “Rehabilitasyon Danışma Merkezi”dir.

Askerlik hizmeti süresince bütün askerlerin sağlık sorunlarının tamamında bulunduğu askeri birliği sorumludur. Bu nedenle acemi birliğinize teslim olduğunuz andan itibaren sağlık muayenesi kontrolünden geçirilirsiniz. Sağlık muayenesi esnasında herhangi bir fiziksel ya da psikolojik sorunlar, vücutta var olan jilet ya da kesici aletler ile yaralanmalar ya da aşı kontrolleri yapılarak eksik olan aşılarınız acemi birliğinizde yapılmaktadır. Acemi birliğinizde girdiğiniz sağlık kontrolü esnasında hem kendi hem de çevresine zarar verme eğiliminde olan askerler tespit edilerek bu askerlerin sağlık durum belgelerine RDM sağlık kodu yazılır. Bu kodun yazılması, kişinin Rehabilitasyon Danışma Merkezi‘ne ihtiyacı vardır anlamına gelir. Bu RDM sağlık sorunu usta birliğine verilecek kağıtta da kalıcı olacaktır. Usta birliğine giden acemi erler düzenli olarak doktor kontrolünde psikolojik destek alır. Eğer RDM seviyesi ileri seviyede ise askerlikten çürük raporu alarak askeriye ile ilişiği kesilir.

RDM Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Tüm Askerlerin Bilmesi Gereken Birim RDM Nedir?

RDM Kime Denir?

Acemi birliğinde sağlık taramasının ardından vücudunda jilet ya da başka kesici alet yardımıyla kendisine zarar veren, geçmiş dönemlerde yaşadığı sağlık problemi ya da kullandığı ilaçların derecesi ve türüne göre RDM raporu verilir.

Sağlık raporlarında bunlar mevcut ise;

  • İntihar girişimi olmuş ya da intihara meyilli
  • Kendisi ya da çevresine zarar verecek düzeyde psikolojik sorunları olan
  • Geçmiş dönemde ya da halen psikolojik ilaç tedavisi gören
  • Uyuşturucu kullanmış ya da hala kullanmakta olan

Yukarıda listede belirtilen durumlardan bir ya da bir kaçına sahip olan bireylere RDM raporu verilir. Bu askerlik süresi boyunca iyileşme göstermez ise sivil hayatını etkileyecek bir sağlık problemidir.

Askerde RDM Olmak Sorun Mu?

Askerde RDM olmak, askerlik süresi boyunca aynı sorunlar ya da RDM olan bireyler ile askerliğini yapması anlamına gelmektedir. Yani bireyin RDM raporu mevcut ise acemi ve usta birliği dahil olmak üzere yukarıda listelenmiş RDM belirtisi gösteren bireyler askerliği birlikte yapar. RDM sahip olan askerler aynı eğitim şartları altında eğitim alarak özellikle askerliği geri hizmet çerçevesi içerisinde yaparlar. RDM olan askerlerin askerlik süresi boyunca rahat edeceğini söylense de tam aksine bu askerler askeriyenin içinde bulunan genel temizlik, geri hizmet ve çevre temizliği olmak üzere birden fazla iş yükü verilerek RDM bireyin kendisine ve çevresine zarar vermesi engellenir. Askerlik süresi boyunca RDM olan askere hiçbir şekilde nöbet tutturulmaz ve kesinlikle silah verilmez.

Ağır RDM Nedir?

Yapılan sağlık muayenesi ve tedavilerin ardından psikolojik ağır bir hastalığı doktorlar tarafından kabul edilirse Ağır RDM bulunan asker, geçici süreliğine izne gönderilir. Bu izin süresi genellikle 30 gündür. Eğer 30 gün sürenin yeterli olmadığı durumlarda ikamet ettiği hastaneye giderek bu izin süresini uzatabilir. Ancak uzattığı izin süresi askerlik süresine eklenerek yapmak zorunda olacaktır. Eğer izin süresinin bitiminden sonra ilaç ve psikolojik tedavilerinin ardından herhangi bir iyileşme görülmemişse, izinden geldikten sonra tekrar sağlık kuruluşuna sevk edilerek heyet raporu alındıktan sonra Askerliğe Elverişsiz raporu alınarak çürüğe ayrılır.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе