Polislikte C Dilimi Rapor Nedir? Polisin Görev Tanımları
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Polislikte C Dilimi Rapor Nedir? Polisin Görev Tanımları

Polislikte C Dilimi Rapor Nedir? Polisin Görev Tanımları

Polislikte C Dilimi Rapor Nedir? Polisin görev tanımları ve çalışma usullerine göre değerlendirildiğinde d, b, c dilimi hakkında genel bilgi verilmiştir.

Polis Merkezi Görev Tanımları

a) Gece ve gündüz, hafta içi ve hafta sonu çalışmayı gerektirir.
b) İster bina içi ister bina dışı, ister şehir merkezi ister kırsal alan olsun her an için saldırıya maruz kalma ihtimali olduğundan Polisin bu saldırıya karşı direnç gösterebilecek düzeyde ortapedik ve nörolojik iyilik haline ve fiziksel yeterliliğe sahip olması gerekmektdir.
c) Polis; üst ekstremitesi ile kavrama yapabilecek, güç kullanabilecek, güce karşı koyabilecek, alt ekstiremesi ile merdiven-yokuş  inip çıkabilecek uzun yada  kısa mesafe koşabilecek, güç kullanabilecek, güçe karşı koyabilecek iyilik halinde olmalıdır
ç)Polisin görev tanımları içinde ” masa başı Polislik” ”silah kullanmamak koşuluyla Polislik” ”gece çalışmamak koşuluyla Polislik” şeklinde çalıştırılma usulleri bulunmaktadır.
d) Polisin sahip olması gereken hareket kabiliyetindeki fonksiyonel yeterlilik  düzeyleri değerlendirilirken normal popülasyon ile veya diğer meslek grupları  ile kıyaslanması doğru değildir.
e) Yapılan görevin ağırlığı ve Polisten beklenilen işin ciddiyeti düşünüldüğünde ortapedik ve nörolojik zafiyetler nedeniyle ortaya çıkacak sonuçlar ölümcül olabilecektir.

Yukarıdaki çalışma usullerine göre değerlendirildiğinde;

– Yetersiz olduğu tespit edilenler için = D dilimi belirlenmelidir.
– Polis olarak çalışabilecek iyilik halinde olanlar için = B veysa C dilimi belirlenmelidir.

Dilim Tayini

Travmatik olayın oluştuğu anda veya tedaviler bitmeden değerlendirilir ise = D – E
Tedavi ve rehabilitasyonlardan sonra değerlendirilir ise  = B – C olabilir

Bu bilgiler çerçeveside;

Kişilerin tedavileri ve rehabilitasyonları devam ederken, o anki durumları için
Dilim tayini yapılmamalıdır, tedaviler ve rehabilitasyonlar bittikten sonra nihai durum hakkında dilim tayini yapılmalıdır.

Kişiler tarafından o an için DİLİM tayini yapılması istenmekte ise, düzenlenecek olan rapora mevcut durumun kişinin nihai durumunu yansıtmadığı, tedavi ve rehabilitasyon sürecinin henüz tamamlanmadığı şeklinde karar yazılmalıdır.

Alt Ekstremitenin Yeterlilik Düzeyi

Ortopedik ve nörolojik sekel durumlar değerlendirilirken

a) Destekle mobilize, aksayarak yürüyebilmekte, ayağını sürüyerek yürübilmekte, yürümesi düz zeminde sınırlı, bastonla mobilize ” denilerek C dilimi belirlenmektedir.

Tekrarlayan iadelere rağmen karar değiştirilmemekte kişiler EGM Sağlık Komisyonu  tarafından başka hastanelere sevk edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan B Dilimi Polis Olabilir Mi? B Dilimi Sağlık Raporu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.