Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Polislik Başvuru Şartları Nelerdir? 2021 Polis Alımı Şartları

Polislik Başvuru Şartları Nelerdir? 2021 Polis Alımı Şartları

Polislik başvuru şartları, Polislik şartları, Polis olmak için gereken şartlar ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kamu düzenini korumak için polis olmak isteyen kişilerin Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitim görmesi gerekmektedir. Önemli kamu görevleri arasında yer alan polislik için her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan alım ilanlarında belirtilen tarihler arasında başvuru yapmak gerekmektedir. Polis Meslek Yüksekokul Müdürlüklerine şahsen yapılan başvuruların sonucunda belgeleri tam olan, şartları sağlayan ve sınavda başarılı olan adaylar polis olabilir.

PMYO Başvurusu Yapacak Adaylardan Hangi Belgeler İsteniyor?

Polis Meslek Yüksekokulu’na girmek için başvuru yapacak adayların ön başvurunun ardından asıl başvuru için yanlarında bulundurmaları gereken belgeler bulunur. Belgeleri eksik olan ya da yanlış olan adayların başvuruları kabul edilmez.

PMYO başvurularında adayların T.C. kimlik numaralarının bulunduğu bir belge, eksiksiz doldurulmuş sınav başvuru belgesi, sağlık bilgi formu, adayların fiziki yeterlilik sınavına katılmasına engel bir sağlık sorunu bulunmadığına dair belge, mezuniyet belgesi, son 1 yıl içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, adayın kendisine ve evli ise eşine dair sabıka kaydı, yaş düzeltmesi yapanlar için yaş düzeltme belgesi ve sınava giriş belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Bkz. Asayiş Polisi Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

PMYO Başvuru Şartları Nelerdir?

Polislik başvuru şartları açısından Polis Meslek Yüksekokuluna girmek için yapılacak başvurularda gerekli belgelerin tamamlanmasının yanı sıra sağlanması gereken bir takım şartlar da bulunmaktadır. Polis Meslek Yüksekokul öğrencisi olabilmek için adayların lise ya da dengi eğitim kurumlarından mezun olması gerekmektedir. PMYO giriş için gerekli şartlardan biri sınavın yapıldığı tarih itibari ile 18 yaşını tamamlamış olmak, askerlik yapmamış erkek ve kadın adaylar için 24 yaşından küçük olmak, askerlik yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından küçük olmak gerekmektedir. Bununla beraber ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavından da istenilen puanının alınmış olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Düz Taban Olmak Polisliğe Engel Midir? Hangi Durumlar Kabul Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе