Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi ?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi? | Güncel

Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi? | Güncel
Binlerce arkadaşımızı merak ettigi soru Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi ?  Değerli Ziyaretçilerimiz, Sitemize gelen yoğun sorulardan bir taneside Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi ? İşte Tüm cevapları bulabileceğiniz Ortaokul mezunları Uzman Erbaş olma klavuzu.

Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi ?

Bu konuda öncelikle geçmiş dönemlerde yapılan işlemlere bakmak gerekir. Jandarma Uzman Erbaş alımları kılavuzunda “J.Gn.K.lığı “KOMANDO UZMAN ERBAŞ” sınıfında sadece Komando ve Özel Hrk.Birliklerinde istihdam edilecek adaylarda askerlik hizmetini J.Gn.K.lığı, K.K.K.lığında “KOMANDO” branşında yapanlarda en az “ORTAOKUL” öğrenim seviyesi aramaktadır. Sınav ve mülakat yok sadece başvuru esnasında sağlam komando uzman erbaş olur sağlık raporu alması ve herhangi bir adli sicil kaydının olmaması gerekir. ” denilmektedir.
bu maddeye göre  8 Yıllık eğitimini tamamlayan vatandaşların Uzman onbaşı rütbesi için başvurabileceği belirtilmiş idi. 2018 Yılı kara kuvvetleri komutanlığı uzman erbaş başvuru kılavuzunda ise Uzman Erbaş olarak başvuru yapabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak gerektiği belirtiliyordu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uzman erbaş alımları ile Deniz Kuvvetleri komutanlığı uzman erbaş alımları hala başlamadı, fakat yüksek bir ihtimal ile Yine 8 yıllık eğitimini tamamlamış ortaokul mezunları başvuru yapabilecek. Bu halde Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi ? sorusunun cevabı nı da bulmuş oluyoruz. 
Konu hakkında daha detaylı açıklamalar için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp konu başlıklarından “Ortaokul mezunu Uzman Erbaş olabilir mi?” kısmını okuyabilirsiniz.

Uzman Onbaşı Uzman Çavuş Olabilir mi ?

Bu durum kuvvet komutanlıklarının iç işleyişine göre değişmekle birlikte, genel uygulama, uzman onbaşı olan personel, uzman çavuş olmak için açılacak sınava başvurmaları ve bu sınavda başarılı olmaları gekiyor, ayrıca Uzman Onbaşı olarak görev yaptığı sırada en az liseyi bitirmeleri gerekiyor.

Uzman onbaşı maaşı ne kadar?

Ortaokul Mezunu Uzman Erbaş Olabilir mi sorusu dışında tabii ki en çok sorulan sorulardan biriside uzman onbaşı maaşının ne kadar olduğu.  Uzman onbaşı  Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenen Ortaokul mezunları için maaş çizelgesine göre maaş alırlar. bu bakımdan Uzman Onbaşı maaşı yaklaşık 12. dereceden göreve başladığı düşünülürse yaklaşık 3100 Tl civarında maaş alırlar.

Uzman Onbaşı olma Şartları Neler ?

Tüm askeri alımlar gibi Uzman Erbaş alımlarında da bellli başlı bazı kreterler bulunmaktadır. Bzı spesik özelikler hartivinde  genel olarka bu özelikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Olmak
 • En az Ortaokul (8 Yıllık eğitim almış olmak) mezunu olmak
 • Vucudunda tanınmayı kolayaştıracak dövem, yara izi olmamak,
 • en fazla 27 yaşında olmak
 • 30 gun hürriyetei bağlayıcı bir ceza almamış yada böyle bir cezayı gerektiren bir suçtan yargılanmamak
 • Uzman Onbaşı boy kilo tablosuna uygun fiziki yapıya uygun olmak

ortaokul mezunu

 

13.03.2017 GÜNCELLEMESİ

ORTAOKUL MEZUN’U KARDEŞLERİMİZ LOJİSTİK BRANŞLARINDA VE YAKINDA AÇILACAK OLAN İLK ÖGRETİM ORTAOKUL MEZUNU KİŞİLERİN UZMAN ERBAŞ OLMA YOLU AÇILDI. 

ŞUANDA ORTAOKUL MEZUNLARI LOJİSTİK BRANŞLARINA BAŞVURU YAPIP GİREBİLİYOR.  DİGER SORULARINIZ İÇİN SİTEMİZE YORUM ATARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kursa Giderken Neler Götürmeliyim başlıklı makalemizde hangi bot alsam, kursa giderken hangi bot alsam ve kursa giderken ne almalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 245 YORUM
 1. Özcan Özdemir dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabilirim

 2. Veli dedi ki:

  Orta okul mezunu yum uzman onbaşı alımları 2023 un hangi ayında baş vurulari açar bilgisi olan varmı arkadaşlar

 3. Erkan Bazna dedi ki:

  2022 ocak ayı sözleşmeli er başvuruları vardı ama başvurmak istemedim . Ortaokul mezunuyum uzman onbaşı veya uzman çavuş olabilirmiyim bu sene 2022 içerisinde tekrar alımlar olur mu

 4. Alican dedi ki:

  Süper

 5. Alperen dedi ki:

  Sağ kolumda Atatürkün imzası vardır bu size askerde kalmama engel olur mu. Orta okul mezunuyum askerde kalmak istiyorum

  1. Asker Noktası dedi ki:

   Dövmesi olan ile dövmesi olmayan birey arasında herhangi bir fark yoktur. Askerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güzide personeli askerlere dövmeli veya dövmesiz diyerek muamele yapmaz

 6. Emre Can dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşından gün alıyorum ve 8. Sınıf (ortaokul) mezunuyum ve şuan aktif olarak açıktan lise okuyorum. Ocak 2022 de alımları açılacak olan uzman er alımlarına başvuru yapabilirmiyim? Jandarma olamayacağımı duydum, fakat komando uzman çavuş olabilir mişim. Ya da uzman onbaşı? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Asker Noktası dedi ki:

   Sağlık şartlarınız elverişli ise uzman erbaş ve Komanda Uzman çavuş olabilirsiniz.

   1. Emre Can dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Fakat ben askerliği henüz yapamadım, şuan tecilli. Sanırım bi engel teşkil etmez değil mi?

    1. Asker Noktası dedi ki:

     Tecilli ise engel etmez rica ederim.

     1. Emre Can dedi ki:

      Peki başvuru yapmadan 1, 2 hafta önce mecburi olarak tecili bozmalıyım değil mi? Yoksa askerliği yapmamış kişiler başvuru yapamayacak mı?

   2. Emre Can dedi ki:

    Peki 2022 yılı, jandarma uzman alımları ile beraber msb sitesinden başvuruları alınan ortaokul mezunları için sözleşmeli komanda uzman ve ya uzman er personel alımı kesin olarak açılacak mı? Sözleşmeli Er olarak başvuru yapacaktım ama güzelce sabredip ocak 2022 tarihi beklemek ve uzman olmayı istiyorum. Eğer alım olmazsa bu sefer sözleşmeli Er olma hakkını kaybedicem. Bu konuda nasıl hareket etmeliyim, lütfen yardım edin.

    1. Asker Noktası dedi ki:

     Uzman er personel alımı kesin yapılır mı bilemeyiz. İşin takipcisiyiz. Mutlaka uzman er alımı yapılacaktır. Sana önerim uzman çavuş olmandır. fakat benim sana dediğimle hareket etmek bekte verimli olmayabilir çünkü senin istediğin bir mesleğe geçiş yapman daha iyi olur.

     1. Emre Can dedi ki:

      Peki, milli eğitim savunma bakanlığı uzman er personel alımı için ocak 2021 yılında başvuru açmışmıydı?

      Bildiğim kadarıyla en son 2018 yılında başvurular açılmış. Yanii aradan tam 3 yıl geçmiş, 2022 yılı için o yüzden biraz umutluyum.

 7. Fatih dedi ki:

  Şu an bahriyeliyim jandarmaya geçmek istiyorum ama rütbeli olarak orta okul mezunuyum sınıra ya da normal bir şekil de rütbe alabilir miyim jandarma olarak ?

 8. hry dedi ki:

  ben 27 yaşındayım ortaokul terk asker olabilir miyim yada olmak için neler yapmalıyım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Ortaokul mezunu erkek adaylar için rütbeli askeri personel olma şansı var fakat kadın adaylar rütbeli askeri personel olabilmek için en az lise mezunu olmak zorundadırlar.

 9. Burak dedi ki:

  Kb rahatsız ediyorum ben askere gidiyorumda 21.0r.2021 de orta okul mezunuyum açık öğretim okuyorum acaba askerde UZMAN ÇAVUŞ olarak kala bilirmiyim yardımcı olurmuzunuz

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Burak, Gereken şartları karşıladığın taktirde elbette kalabilirsin. Uzman olarak askerde kalmak ile ilgili ayrıntılı bilgiye Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak adresinden ulaşabilirsin.

 10. Fatih yolcu dedi ki:

  Sozleşmeli er

 11. MUHAMMET Y dedi ki:

  SELÂMUN ALEYKUM BEN ASKERE GIDECEGIM ORTA OKUL MEZUNUYUM AÇIKTAN LISEDEN OKUDUM UZMAN ÇAVUŞ OLABILIR MIYIM YADA NEY OLABILIRIM

  1. Rıdvan dedi ki:

   27 yaşını tamamlamadıysan 8.sınıftan da mezuniyet belgen varsa olabilirsin .

 12. mehmet dedi ki:

  ben 18 yaşındayım orta okul diploması var uzman erbaş olarak bilirmiyim

  1. Rıdvan dedi ki:

   olabilirsin .ama tavsiyem ; daha yaşın genç açıktan liseyi bitir iki yıllık da okul açıktan oku astsubay ol .

 13. Fatma dedi ki:

  Merhaba 1996 doğumluyum açık lise okuyorm askeri personel olabilir miyim dövme var omzumda ?

  1. Rıdvan dedi ki:

   sağlık kontrolunden geçmeme olasılığın söz konusu .. dövme ve yara izini 4 cm yüzde 10 cm vucüdün herhangi bi yerindeyse geçirmiyorlar.

 14. Recep dedi ki:

  Benim orta okul diplomam var 19 yaşindayim jandarma olabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Olabilirsiniz.

 15. Ramazan dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum 28 yaşındayım sözleşmeli er yada uzman onbaşı komando yada olabilir miyim ne yapmam gerekiyor olmam için açıktan lise yazılsam basvuru yapabilir iyim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim ALLAHIM RAZİ OLSUN SMDİDEN

  1. Rıdvan dedi ki:

   27 yaşını tamamlamamış olmak kriterine uymadığından dolayı olamazssın .

 16. Tayfun dedi ki:

  2002 doğumluyum 1 temmuz uzman çavuş erbaş ola bilirim

  1. Rıdvan dedi ki:

   lise meziniyet diploman yok ise ortaokul diploman varsa sözleşmeli er oalbilirsin .

 17. mehmet dedi ki:

  ben mehmet şuan hava kuvvetlerin de askerlik yapıyorum kara kuvvetlerin de uzman onbaşı olmak için can atıyorum ortaokul mezunuyum alımlar ne zaman başlıcak yardımcı olabilirmisiniz LÜTFEN.

 18. Tunay dedi ki:

  29 yasindayim orta okul mezunuyum 1990 dogumluyum uzman erbas olabilirmiyim

 19. kadir dedi ki:

  uzman onbaşı için sadece komando mı alıyor

 20. muhammet dedi ki:

  uzman onbasi basvurulari nezaman olacak bilgisi olan ortaokul mezunuyum asgerdeyim suan diger 6 ayida uzatdim

 21. Samed aykut dedi ki:

  Ben 3 senedir söz erim 9 eylülde görevim bitiyor bıraktım ilkokul mezunuyum Uzm onbaşı olarak başvu yapa bilirmiyim ve söz er raporu alırken bana komando olaz söz er olur dediler napmalıyım olurmuyum sizce 22/06 1992 doğumluyum sizden cevap bekliyorum teşekkür ederim

  1. Evet samed, 3 tam yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra kendi isteiğin ile ayrılırsan (yani atılmazsan ) madde 28 doğrultussuna uyarsın ve başvurularda önceliğin olur Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)

 22. Şaban Barka dedi ki:

  S.a 98/1 jandarma olarak askerliğimi yapıyorum ortaokul mezunuyum uzman kalmak istiyorum neler yapmalıyım bilgi verir misin

  1. Şaban, Şu anda lojistik sınıfı için Jandarma Uzman Erbaş alımları var, eğer bir meselğin varsa (belgeli olması gerek) buna başvurabilirsin, yoksa yakında Jandarma asayiş, ve Kuvvet komutanlıkları uzman erbaş alımları başlar onlarada başvurabilirsin

   1. Şaban dedi ki:

    Gamze hanım garsonluk sertifikam var nasıl bi yararı olur bide tam olarak nerden başvururum

    1. Şaban Jandarma uzman erbaş alımı şu anda lojistik sınıfında alıyor şu haberimize (Tıkla) anlattık orada ou garsonluk yok sanırım ama varsa sende başvurabilirsin

 23. Fatih orhan dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum uzman cavuş yada erbaş olmak istiyorum 24 yaşındayım

  1. Fatih, Eğer yeterlilik belgen varsa Lojistik Jandarma uzman erbaş alımları var Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Dikkatlice oku lütfen

 24. Olcay dedi ki:

  Kolay gelsin bende kocaeliden bu sene askere gidicem inşallah lise mezunuyum 27 yaş 177 boy 76 kg yum sporla uğraşıyorum komandoluğu çok istiyorum ordan jöh e geçme şansım olurmu

  1. Olcay, Jandarma Özel Harekat a girebilmek için, yıl içinde açılan sınavlara başvurman gerekir, askerde iken açılırsa başvuru yapabilirsin, oncelikle TSK personeli olman gerekiyor, Jandarama Uzman Erbaş alımları eylül ayında yapılmasını bekliyoruz

 25. Kadir dedi ki:

  Ben ilk okul mezunu sözleşmeli er komandoyum uzman çavuşluğa nasıl geçiş yapabilirim ?!

  1. kadir3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapıpı uzman erbaş için başvuru yaoabilirsin, 3 tam yıl sözleşemeli erolarak görev yappıp başvuru yaparsan onceliğin olacak bu konuda Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladığımız gibi(Tıkla), eğer daha erken bırakırsa o halde normal uzman erbaş başvurusu yapacaksın

 26. Mustafa Akdemir dedi ki:

  İyi günler ben askerliğimi komando olarak tamamladım askerdeyken başvuru yapmıştm darbeden dolayı alımlar iptal edilmişti şimdi tekrar başvuru yapmak istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olurmusnz

  1. Mustafa, şu anda alım yok fakat eylül gibi jandarma uzman erbaş alımı yapılacak diye duyum aldık ona başvurursun.

   Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin

 27. Abuzer dedi ki:

  Iyi gunler diyarbakirda askerlik yapıyorum uzman cavus olmak istiyorum orta okul 8sene mezunuyum fakat şu anda görünen sadecede lojistik gorunuyor ben bende lojistik olmak istemiyorum su an askerlik yaptığım icin direk lojistiğe deilde uzman cavusluga giremiyormuşum lütfen aydınlatırmısınız askerde olmam bana bu konuda bir fayda dağları teşekkürler. $248

  1. Abuzer, Uzman Erbaş alımları takrar başladığında başvurabilrsin. başvuru sırasından sınıf belirlenmiyor, kurs sırasında belirleniyor. Askerde iken yaptığın görev etkili olacağını sanmıyorumç

   1. Abuzer dedi ki:

    Tek merakim sudur direk uzman cavs olabiliyormyum orta okul mevznuyum

    1. 8 yıllık eğitimi tamamlayanlar uzman onbaşı olabilir abuzer. sonrasında liseyi bitirip, terfi ederk uzman çavuş olabilirsin

 28. Ömer dedi ki:

  İyi gunler ben suan askerim jandarmaym uzmanlık basvuru yapsam mulakata girecemmi yoksa direk egitime mi gidecem?

  1. Ömer, mülakat ve seçim aşamalarına mutlaka gireceksin.

 29. Atakan dedi ki:

  Merhaba ben jandarma uzman cavusluga basvurdum ama lise istiyolarmis ben orta okul mevzunuyum acik lise devam ediyorum bu hafta sinava cagirdilar alirlarmi bilgisi olan var mi ?

  1. Atakan , ne zaman başvurmuştun sen ?

   1. Celal dedi ki:

    Merhaba bn askerliğimi komando olarak yapıyorum ve komando Luk belgesi aldım acemi birliğinde ve uzmanlık için herşeyi hallettim sağlık raporu aldım gönderdik ne zmn çağırır lar bir bilginiz varmı acaba

 30. Osman dedi ki:

  Merhaba ben şuan askerdeyim askerliğimi piyade olarak yapıyorum ortaokul mezunuyum hangi branşa başvurum uygundur

  1. Osman uzman Erbaş alımlarına başvurabilirsin, İlköğretim mezunu olduğun için uzman onbaşı olarak grev yaparsın

 31. Uğur dedi ki:

  Ban simdi kara kuvvetleri,de söźleşmeli yim 3 yil yakin bir sure oldu uzman gecebilme sansin varmi

  1. Uğur, 3 yıl devam ederek kendi isteiğinle sözleşmeyi yenilemezsen , bir sonraki uzman erbaş alımlarda önceliğin olur, fakat aynı sınavlara sende girmen gerekir

 32. Can dedi ki:

  Ben 1995 doğumluyum ve askerlik yapmadım açık lisede lise okuyorum ben şimdi askere gitmeden önce uzman erbaş başvurusu yapabilir miyim yada ne tur başka şeylere başvuru yapabilirmiyim

  1. Can, Askere Gitmediysen Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yapamazsın, ama jandarma uzman erbaş alımlarında askerlik şartı olmuyor bunlara başvurabilirsin

 33. Yunus emre dedi ki:

  Ben askerliğimi yapmadım orta okul mezunuyum liseyi okuyorum seneye bitecek ama ben şimdi uzman erbaş veya uzman onbaşı olabilir miyim…bana bilgi verin lütfen,…

  1. Yunus Emre, Ortaokul mezunları Kuvvet komutanlıkları na Uzman Onbaşı olmak için başvurabilirsin.

 34. Furkan dedi ki:

  Ben ortaokul mezunuyum ve şuanda askerdeyim en yüksek rütbe de hangi askerliği yapabilirim yada komando olabilirmiyim

  1. Furkan, Şu anda Yükümlü Asker olanlar en fazla Çavuş, rütbesi alabilirler, Erğer Uzman Çavuş olmak için başvurursan, Uzman Çavuş sonrada Sınava girip Astsubay Olabilirsin. Bu haberimizi oku lütfen

 35. tayfun dedi ki:

  Merhabalar iyi günler ben jandarma komando olarak hudut bölgesinde askerliğimi yapmaktayım orta okul mezunuyum herhangi bir sınav veya mulakat olmadan uzmanlığa geçiş yapabilirmiyim ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Tayfun kardeşim, askerliğini yapmakata olanlar için özel biayrım yok sözleşmeli er dışındakiler sınava tabii tutulacaklar. Tüm tertiplerine selamlar kardeşim

 36. turan dedi ki:

  Benim orta okul diplomam var beni uzman çvş olbilirmiyim bilgilendirirmisinpa

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Turan kardesim uzman cavus olmak icin lise mezunu olman gerekir. Ortaokul diplomasi ile uzman onbaşı olmak için başvuru yapabilirsin

 37. Mustafa akdeniz dedi ki:

  Kardeşim ben komando olarak askerliğimi yaptım ve askerdeyken komando uzman erbaş olur raporunu aldım ve komutanlarım dosyamı gönderdi güvenlik soruşturması da yapıldı fakat çağırılmadım askerligim biteli 4 ay oldu nezaman cağırılacağımıza nerden bakabiliriz veya öğrenebiliriz?

  1. Ali KAYA dedi ki:

   Mustafa, Çağrılar MSB nin sitesinden yapılıyor, sitede açıklnaınca sitemizden yayınlıyoruz. sabret

 38. bnn ortaokul mexzunuyum uzman onbaşı oldum ama komando yazmış başka branşta yapma şansımız varmı bilkgşi verirseniz sevinirim

  1. Abdurrahman, Komondo olarakyazdılarsa komondo olarak yapacaksın, fakat ilerleyen zmanlarda ihtiyaca binaen başka sınıfa alabilirler

   1. Can dedi ki:

    Ben 1995 doğumluyum ve askerlik yapmadım açık lisede lise okuyorum ben şimdi askere gitmeden önce uzman erbaş başvurusu yapabilir miyim yada ne tur başka şeylere başvuru yapabilirmiyim

    1. Can, Kuvvet komutanlıklarının alımlarında Askerlik yapmış yada yapıyor olmak olarak yazıyor, fakat Jandarma Uzman Erbaş alımlarında Askerlik şartı aranmıyor, önümüzdeki günlerde jandarma uzman erbaş alımı yyapılacağı görüşü hakim

 39. Ali clp dedi ki:

  Ben şuan rdm yim haftaya çıkacağım uzman olabilrmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   ALi kardeşim RDM merkezleri askere yardımcı olmak için var, sadece hava değişimi dinlenme şeklinde oradaysan sıkıntı çıkmaz bu konuyla ilgili şu haberimizi mutlaka oku tıkla

 40. ekrem dedi ki:

  Ben askere gideceğim boyum 174 ne olurum acaba komando olmak istiyorum ama ben onların verdiği kağıtta belirtmedim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ekrem KArdeşim Bu haberimizde ayrıntılı olarak anlattık lütfen dikkatlice oku aklına talılan bişey olursa mutlaka sor. Allah YArdımcın olsun

 41. Emrah dedi ki:

  Slm ben askerliği bitireli 7 sene oldu uzman onbaşı olmak için başvurdum onay landı yasim 29 bi sıkıntı olurmu sizce yardımcı olursanız sevinirim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Emrah kardeşim Klavuzda “Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla
   terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (22 Şubat 2013 tarihi ve
   sonrasında terhis olanlar), olarak belirtiyor. bu tarihlerin öncesi için başvuru yapmana izin vermiyor sistem. kayıt olduysan muhtemelen doğum tarihin ile terhis tarihini grerken hata yaptın. buna rağmen çağrı yaparlarsa muhtemelen evrak aşamasında elerler

   1. Emrah dedi ki:

    Hepsinde doğru yaptım yanlışlık yok ama

    1. Emrah dedi ki:

     Yaşım 28 bu arada 29 unu yanlis yazmışım ama hepsi doğru birşekilde yazdım oraya

 42. Doğancan dedi ki:

  Ortaokul mezununları yeni alımlarda jandarma uzman onbaşı olabilir mi

 43. İsmail çakır dedi ki:

  Mrb 1999 uzman erbaş a alınıyor mu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   1999 doğumlulular 22 Şubata tarihinde 20 sinden gün almışlar ise başvuru yapabilirler . eğer bu dönem olmazsa gelecek döneme muhtemelen Uzman Erbaşlık için başvuru yapabilirsin

 44. İSA dedi ki:

  BENİM YAŞİM 28 UZMAN OLABİLİYOMMU ASKERLİ YAPALI 7 SENE OLDU

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Isa kardewim ne yazikki bu dönem ixin basvuru yaparsan kabul edilmeyecektir. Belki gelecek donem sartlar degisir. Allah yardımcın olsun

 45. Süleyman dedi ki:

  Lojistik branşı olmayan olamıyormu ben şuan komandoyum direk geçiş yapıyom uzmanlığa dosyamız gönderildi

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman olduğunuzda sizi Lojistik branşında değerlendirileceğiniz anlamına geliyor. başka branşlar için ek sınavlar açılacaktır

 46. Enes dedi ki:

  Bu ortaokul mezunu uzman erbaş olabilir konusu hala devam ediyo mu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Evet olabilirsiniz sitemizi takipo edin ilk alımları biz yayınlayacağız

 47. Ali Sert dedi ki:

  Ortaokul 7 de Bıraktım Okulu İLKOKUL BİTİRDİM ORTAOKUL 6 DA BİTİRDİM 7 DE CIKTIM OKULDAN SÖZLEŞMELİ ASKER OLMAK İSTİYORUM OLABİLİR MİYİM ? ASKERLİK GÖREVİMİ YAPARKEN BAŞVURU YAPICAM

  CEVAP VERİN LÜTFENN

 48. Ali Sert dedi ki:

  Ortaokul 7 de Bıraktım Okulu İLKOKUL BİTİRDİM ORTAOKUL 6 DA BİTİRDİM 7 DE CIKTIM OKULDAN SÖZLEŞMELİ ASKER OLMAK İSTİYORUM OLABİLİR MİYİM ? ASKERLİK GÖREVİMİ YAPARKEN BAŞVURU YAPICAM

 49. tevfik dedi ki:

  bir cevap verin arkadaslar ogrenci durum belgesi yeterli olurmu

 50. tevfim dedi ki:

  acikdan lise okudugun yaziyor

 51. tevfim dedi ki:

  arkadaslar orta okul diplomam yok elime hic gelmedi bunun yerine sinava giderken ogrenci durum belgesi gotursem olurmu acil cevaplaya bilirmisiniz 2 subatta sinavim var

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ortaokul Diploman MEzun olduğun okulda vardır. Oraya gidip almalısın

   1. tevfim dedi ki:

    sordum arastirdim yok burda diyorlar en son okudugun okuldadir dediler ordan ogrenci durum belgesi aldim

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     o halde elindeki belgede mezun olmuştur şeklinde yazıyorsa problem çıkacağını sanmıyorum . gerekirse milli Eğitim Müdürlüğüne git mühürlettir

 52. Necati yılmaz dedi ki:

  Şuan askerim ş.urfa suruçtayım liseyi yarıda bıraktım uzman onbaşılar komando olabilir mi. Birde uzman onbaşılar ne zaman çavuşluğa yükselir bilgi verirseniz sevinirim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman Onbaşı lar komondo olabilir, Uzman Çavuş olmak için öncelikle liseyi bitirmelisin.

   1. Necati yılmaz dedi ki:

    Peki tabanca hakkı var demi bazılarda diyor 2 yıl sonra uzman çavuş oluyor diyolar doğrumu

 53. oğuzhan dedi ki:

  ben 18 yaşındayım orta okul terk asker olmak istiyorum bna yardımcı olun bu yaşta asker olabilirmiyim sözleşmeli yada normal maaşlı ne olursa olsun ben asker olmak istiyorum eğitim almak istiyorum vatanımı savunmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Uzman Onbaşı olmak için en az ilköğretim/ortaokul mezunu olmanız gerekir. Bu bağlamda ortaokulu dışardan bitirip uzman onbaşı olmak için başvurabilirsiniz

 54. Ali dedi ki:

  Ortaokul mezunu uzman çavuş alabiliyor mu . şartları nedir.

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Uzman Çavuş başvuru şartlarına göre En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak gerekir.

 55. Abdurrahim dedi ki:

  S.a ben lojistik uzman erbasim ve komando ya gecmek isdiyorum öyle bi imkan varmi

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Sizin işlemleriniz Askeri işleyiş ile ilgili dir konu ile ilgili Birlik komutanlığınızda bulunan personel şubesi ile görüşmeniz gerekir.

 56. Cafer dedi ki:

  Selam alaykum ben askerligimi agri dogubeyazitta yaptim benim konusma bozuklugum yani kekemeyim ortaokul mezunuyum askere giderken askeri hastaneden komando olamaz raporu verdiler simdi ben uzman olmak istiyorum olabilirmiyim cok merak ediyorum bana yardimci olabilirmisiniz lutfen

 57. Talip dedi ki:

  2014 ocak ayında terhis oldum askerliqimi hakkaride komando olarak yaptim orta okul mevzunuyum uzman onbasi olabiliyormuyum

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Jandarma Genel Komutanlığının Uzman erbaş alımı için yaş şartı 29 olarak güncellendi bu bağlamda hala 29 yaşını geçmemiş iseniz başvuru yapabilirsiniz

 58. Ali İbrahim Edis dedi ki:

  Merhaba ben 98/4 askere gideceğim orta okul mezunuyum da ben komanda olarak kalmak istiyorum. Ama ne yapmam gerekiyor

 59. Abdulslam esmeray dedi ki:

  Slm ben 24.12.1998 dogumluyum askeri kagidim celp donemi agustos2018 yaziyor agustostami gidecem acil yardim

 60. Serkan dedi ki:

  Abi bn kasim 2018 de askere gidecem liseyi biraktim ama duz acik lise kaydim var sadece sinavlara giriyom askerdeyken uzman cavus ola bilirmiyim

 61. Zafer dedi ki:

  Yas tutuyor ama yil basinda tam 3 sene gecmis oluyo bu sekilde olmuyomu yardimci olrmusunz 15.06.1992 liyim

 62. Yaser dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum.askeriıgımı komonda olarak yaptım ve üç ay oldu geleli askerden.askerde uzmanlığa başvurdum hala çağırmadılar.ne zaman çağırırlar bir bilgı verırmısınız?

 63. Genç osman dedi ki:

  Selamun aleyküm ben 97/2 devreyim şu an kayseri de dağcı komando yum ortaokul mezunu yum başvursam uzman çavuş olurmuyum. Sol kolumda dirsekte ameliyat izi var sıkıntı olurmu

 64. Murat dedi ki:

  Selam aleyküm ben piyadeyim uzmanlığa basvurdım ortaokul mezunuyum başvuru da ortaokul seceneği yoktu ben lise yazdım sıkıntı olurmu

 65. Ertuğrul dedi ki:

  Selamın aleyküm ben 96 /4 tertibim askerliğimi yeni bitirdim jandarma komando olarak yaptım haziran ayında komando uzman erbaş olur raporu aldık ve bölük asb gönderdi dosyamizı şuan beni cagirmalarini bekliyorum ama sabredemiyorum ne zaman cagiracaklar hiç bir bilgim yok nolur yardım edin

 66. Mert dedi ki:

  Selam aleykum ben jandarma karakolunda komandoyum acemi birliğini Kırkağaçta yaptım uçaksavarcıyım bugun basvurdım ortaokul mezunuyum başvuru da ortaokul seceneği yoktu ben lise yazdım sıkıntı olurmu

 67. EMRe dedi ki:

  S.a 97/1 olarak askerdeyim şuan ben manisa kırkağaç ta komando olarak yaptm uçaksavarcı olarak usta birliğim diyarbakırda karakolda yapıyorum karakol eri olarak değiştirdiler diye tahmin ediyorum lise 3 terkim ortaokul mezunuyum uzmanlığa başvurabilirmiyim olabilirmiyim

 68. Hasan dedi ki:

  Merhabalar ALLAH Kısmet ederse 97/4 olarak Askerlik Yapicam Askerde Uzman olmak istiyorum Ama Liseyi Disardan okuyorum Askerde Ustun hizmet belgesi alirsam uzman olabiliyormusum bunu ogrendim ve heyecandan ve sitresten Dilimde bazen donukluk oluyor kucukkrn kekemeydim onu yendim Ama Dil tutulmasi var. Bu benim uzman veya baska bransta Asker olmami etkilermi ?

 69. Ramazan dedi ki:

  Selamün aleyküm Şubat’ta askerim inşAllah ortaokul mezunuyum liseyi açıktan okuyorum kolunda dövme ve jilet izleri var askerde kalabilir niyim

  1. mehmet gürbüz dedi ki:

   okulu bitirsen bile çok zor ihtimal

 70. seydi dedi ki:

  az seydi vakkas kurt face hesabında yazarmısınız lütfennnn

 71. seydi dedi ki:

  jiletlerim var orta okul mezunuyum komando olabilirmiyim

 72. Mustafa dedi ki:

  Slm ben jöh de askerlik yaptım orta okul 6 dan terkim uzman olmak istiyorum ola bilirmiyim 05 06 2015 de teris oldum

  1. Ali Sert dedi ki:

   Bende Öyleyim Bende Uzman sözleşmeli olmayı araştırıyorum

 73. Mahsun dedi ki:

  S.a. arkadaşlar. Ben. 12.08.1998 doğumlu yum. 2018 de. Askere gideceğim inşallah. ASKERLİĞİ KOMANDO OLARAK yapsam AMA orta okul mezunuyum. Uzman erbaş olarak sâğlik raporu alsam. Olabilirmiyim. Komando olarak yapsak askerliği. ?

 74. Cengiz dedi ki:

  Ya ben şu anda askerim piyade de ben uzman olarak kalmak için uğraşıyorum orta okul mezunuyum ne yapmam gerkli

 75. Adem dedi ki:

  Siteden ben uzmaner olarak başvurdum bide orda sözleşmeli er var ben uzmaner olarak başvurdum ama başvururken lise diploması yazıyordu ben formu doldurdum sorum çıkarmı lütfen yardım

  1. Adem dedi ki:

   Ama ben ilk okul mezunuyum

   1. Ali Sert dedi ki:

    Bende Onu Merak Ediyorum Bende Ortaokul 7 de bıraktım sözleşmeli asker olabilir miyim die Merak Ediyorum Sordum Cevap Verirseler Cok İyi Olacak Hayırlısı

 76. Emrah dedi ki:

  Piyade komando sözleşmeli er ortaokul var uzman çavuş olma şans ne

 77. Özgür dedi ki:

  Askerliğimi topçu olarak yaptım 05.02.2014 te terhis oldum lojistik uzman erbas olabilirmiyim

 78. yasin korkmaz dedi ki:

  Ben komando olarak askerlimi yapiyorum komando uzman erbaşlığa başvurdum 2 ay oldu ama bi haber çıkmadı cevap bekliyorum ne yapmam gerekiyo.

 79. Sinan dedi ki:

  Güvenli kurucusuyom benim yaşım 23 ben orta okul meznuyom jandarma erbaş baş vuracam olurmu bir bilsi olan varmı

 80. Refik Neslihan dedi ki:

  Ben havacı olarak askerlik yaptım ortaokul mevzununu komando asayise başvuru yapsam lise mevzununu diye orda diplomami gostersene orta okul alırlar mı biri bilgi verebilirmi hayrina

 81. Anka dedi ki:

  İyi günler silah altındayken yaşı dolduranlar uzman olabilirmi

 82. Abdulbaki dedi ki:

  MerMerhabalar Orta okul mezunuyum Aşçıyım Ama Sadece Bonservisim var ikmal aşçı olabilir miyim?

 83. Mehmet cicek dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum askerligimi istikam olarak yaptım jandarma uzman ola biliyommu

 84. Ömer dedi ki:

  S.a arkadaşlar ben orta okul mezunuyum jandarmanin açmış olduğu bir dosya var asayisle komandoya acildi başvurdum ama sonuçlar daha açıklanmadı ne zaman açıklanır bana yardımcı olur musunuz

 85. Salih dedi ki:

  Bana dediler ki birlik komutanin kendi kasesiyle dilekce yazip bu asker uzman er bas olur derse orta okul mezunu bile olabiliyormus dediler asli warmi acil cwp

 86. FURKAN LÖK dedi ki:

  Lütfen cevap verin soruma
  Komutanım ben 27 eylul 2017 tarihinde teskere alıcağım ve uzman erbaş olmak istiyorum yanlız orta okul mezunuyum ama acemi birligim manisa kırk ağac usta birliğim ise lice jandarma komando taburu ben orta okul mezunu olmama rağmet uzman olabirmiyim ve ne yapmam lazım olmam için

  1. cenk4y dedi ki:

   bölük astsubayına gidince o seni yönlendirmesi lazım. şuanda halen devam ediyormu ortaokul mezunu net cevap vermeyecegim. bölük astsubayınız jandarma personel temin merkeziyle iletişim kurabilir. daha kısa yoldan oraya sorup egerki devam ediyorsa saglık raporu alarak başvurunu yapabilirsin.

 87. Uğur dedi ki:

  askerliğimi jandarma komando olarak yaptım ve terhisim nisan 2014 te aldım. fakat teskereden 3 sene geçmemesi gerekiyor ve benim 3 sene 2 ay oldu uzmanlık başvurusu yaparsam uzman olabilir miyim

  1. Emre dedi ki:

   Terhisinden 3 yılı dolduranlar uzman olamaz kardeşim

 88. yusuf dedi ki:

  Arkadaslar ben acemi birligimi manisa kirikagacta jandarma komamdo uaptim ama usta birligine gitigomde bizi jandarmaya tirasfer ettiler ben uzmanliga bavurmak istuyordum ama ortaokul mezunuyup bu bana islermi uzman cavus olabilirmiyim

  1. Mert dedi ki:

   Kardeş bende aynı haldeyim kimse hiçbişey demiyor

 89. HİKMET dedi ki:

  Ben ortaokul mezunuyum jandarma ve asayişe başvurdum kabul edildi ama lise mezunu şartı istediler yok ama kabul edıldım sınava giriş tarihim açıkladı gitsem lise mezunu deilsin diye gönderirlermi acil cevap

  1. Muhammed dedi ki:

   Sormazlar bile sorarsalar da pek önemi yok

 90. metin dedi ki:

  kadeşim ben askerligimi jandarma komando er olaak yaptım asayiş komando timindeydim askerlik biteli 6 ay falan oluyo bende uzman çavuş olabilirmiyim

  1. HİKMET dedi ki:

   Olursun kardeşim

 91. kolay gelsin bn askerde kimando idim fakat uzmanliga kalmadim simdi uzman olmak istihorum fakat lise mezunu sarti varmis
  komando olarak askaerlik yapanlara lise sarti aranmiyor dir biliyorum Diyarbakır da yaptim askerlik
  aciklar misiniz

 92. halilaydın dedi ki:

  selamun aleykum haziran 9 da 97 /2 dk olarak canakkaler ezıne ye jandarma olarak gıdıyorum ortaokul mezunuyum lise yok uzman kalabılıyormuyuz . duydugum kadarıyla komtanın uzm erbas olur raporu vermesı lazımmıs bılgılendırırsenız cok sevınırım

 93. Veli Kurt dedi ki:

  Selamünaleyküm Ben acemi birligimi 21 gün yaptım komando ya seçildim Tunceli 4 komando Tugayı na geldim sinüsum ulaştırma ama burada kadrom ekurizi yardımcısı ortaokul mezunuyum komutanlarim hastaneye sevk etti Uzman erbaş olur raporu aldım sizce askerlik bittikten sonra cagirirlarmi. …????

  1. Mahsun dedi ki:

   Peki çağırıldınmı.

 94. Hacı dedi ki:

  Ben şuan askerim jandarma komando olarak yapıyorum ve tezkereye 80 gün kaldı ben uzman erbaş kıl için idare işlere gittim ve bana int jandarma trden kayıt ol ve mülakatlar git dediler bende ortaokul mezunuyum bende sadece sağlağa gitmek için ne yapmam gerekiyor

 95. nihat dedi ki:

  komutanım ben 1 ağustos 2016 da terhis oldum orta okul mezunuyum (8) askerliğimi diyarbakırda komando olarak yaptım bölük çavuşluğuna kadar yükseldim kanaat notum gayet yüksekti güvenlik soruşturmasına kadar yapıldı tam alım olacak 6 eylül khk sıyla o dönem başvuran sby astby erbaş er süreci devam eden atanmamış bütün dosyalar iptal edildi çevremdekiler yeniden başvuru yapmamı söylüyolar bi kaç komutanla görüştüm hiç bi bilgileri yok sadece aldığım bi duyum askerliğini komando olarak yapanlar 2 yıl içinde başvuru hakkına sahip oluyorlarmı böyle birşey varmı bilglendirirseniz minnetar olurum

  1. Chiwi dedi ki:

   Başvurusu iptal olanlar tekrar başvurdu şartları tutanlar. lakin ortaokul mezunları tekrar başvurabiliyormu net bilgim yok.. eğerki olmazsa meslegin varsa lojistik alımlarınada başvurabilirsin.

   1. nihat dedi ki:

    birkaç gün sonra terhis belgemle ankara personel temine gidip konuyu aratırıcam sonucu buraya yazarım başkalrınada örnek olur . şunuda belirteyim orta okul(8) mezunu olduğum halde uzmanlık başvurum kabul olmuştu erbaş kanunda yazılı bişekilde bu yok bahsettiiğim 2 yıl içinde bavuru olayıda yazılı değil bu yüzden bi umudum var…..

    1. Chiwi dedi ki:

     başta kabul olunur lakin Orada soruyorlar diplomayı

     1. nihat dedi ki:

      bana ulaşabilirmisiniz nihat.krnz@gmail.com

 96. Merhaba ben orta okul mezunuyum 3 senedir okumuyorum esker olmak istiyorum nasıl olurum

  1. Chiwi dedi ki:

   Yaş kaç ve Askerligini yaptınmı Meslegin varmı meslek varsa meslek belgen mevcutmu
   ?

   1. 16 yaşındayım
    Konfeksiyon da çalışıyorum belgem yok

 97. Bekir dedi ki:

  Slm. Ben askerliğim Yen’i bitti lise yebdevam ediyorum açık lise ye 10 gün oldu askerliğim biteli uzamanlıga bas vurabilir miyim

  1. Chiwi dedi ki:

   lise şartı isteniyor. lise bittikten sonra başvuru yapabilirsin. ve önemli bir not: 36 ‘ayı geçmesin. askerligin bittikten snra 36 ay içinde başvurma hakkın var lise biterse

  2. Özgür @ dedi ki:

   Askerliğimi topçu olarak yaptım 05.02.2014 te terhis oldum lojistik uzman erbas olabilirmiyim

 98. Emre dedi ki:

  Ben 2014 Mayıs ayında teskere aldım. Askerliğimi Mardin de bı dış karakolda jandarma olarak yaptim. Başarı belgeşi flen vermediler hiç. 1992 Kasım doğumluyum. 8 sene okudum. Ve uzman olmak istiyorum. Olabilirmiyim. Olabilirsem ne yapmam lazim

  1. Chiwi dedi ki:

   lise mezunuysan başvuru sürenin dolmasına az kalmış. ortaokul mezunuysan meslegin belgen varsa lojistik alımlarında başvuru yap. 36 ay şartı var askerlik bittikten sonra 36 ay içinde başvuru yapabilirsin. 36 ay geçtikten sonra hakkın bitiyor.

 99. Okan dedi ki:

  Selamin aleykum ben askerligimi hakkaride yaptim subat 6 da terhis oldum orta okul mezunuyum jandarma ozel harekat olmak istiyorum canı gönülden yetkililer yardımcı olabilirmi veya biraz akil danisabilirmi

 100. Faruk dedi ki:

  Ben suan 96/4 jandarma komando olarak askerlik yapiyorum orta okul mezunuyum uzman cavus olabilirmiyim tesekkur ederim

  1. Chiwi dedi ki:

   Kardeşim en son komando yapanlar saglik raporu alip olabiliyorlardi. Sana net birsey diyemem ama ortaokul mezunlari meslekci olarak basvuru yapabiliyor. Boluk astsubayiniz ankara personel temin merkezini arayak net bilgi alabilir. Kim ne derse desin en net bilgiyi oradan alır ve sizi yonlendirir.

   şuan için sadece orta ögretim düzeyindekileri meslekçi alımı yapıyorlar. lojistik alımlarında.

 101. Ersoy dedi ki:

  Mrb kardeşim ben şuan askerdeyim komando olarak yapuyrum askerliğimi uzaman olmak istiyrm ama ortaokul mevzusuyum bana askerdeysen nasıl başvuracağımı söylermisn bölük asb bilmiyo kime sorduysam bilmiyorlar sen biliysan net bir şekilde açıkla … askerliğini komando olarak yapanlar nasıl başvurabilir ?ortaokul mevzunu?!

  1. Chiwi dedi ki:

   Kardeşim en son komando yapanlar saglik raporu alip olabiliyorlardi. Sana net birsey diyemem ama ortaokul mezunlari meslekci olarak basvuru yapabiliyor. Boluk astsubayiniz ankara personel temin merkezini arayak net bilgi alabilir. Kim ne derse desin en net bilgiyi oradan alır ve sizi yonlendirir

 102. Sevil dedi ki:

  Mrb kardeşim diyarbakır havacı olarak görev yaptı mayısta terhis oldu ama lise dışardan okuyor sozlesmeli erbas alimina katilabilirmi?

  1. Chiwi dedi ki:

   Lise bittiginde olabilir. ama terhis olduktan sonra 3 ay şartı var

 103. Serkan dedi ki:

  Devam ediyosa da nasil başvuru yapacak yardimci olabilir misin ben suan askerimde jandarma komandoyum

 104. Serkan dedi ki:

  Kalkti gibi bi duyumlar var Halen devam ediyor mu

 105. Ali dedi ki:

  Suanda sirnakta piyada olarak gorev yapiyorum 96/2 ortaokul mezunuyum nasil uzman cavus olabilirim
  Teşekkür ederim .

  1. Chiwi dedi ki:

   Koman do isen bölük astsubayına danışarak sana başvurunda yardımcı olması lazım.

 106. Ramazan dedi ki:

  Selamın Aleyküm ben vatani görevimi güneydoğu da uçaksavar nişancısı olarak yaptım acemi birliği kırkağaç ama komando bölüğünde eğitim aldık mavi bere usta birliğine gittim jandarma karakoluna ben bşy anlamadım lise 2 terk im şu an dışardan okuyorum 17.03.1990 doğumluyum varmı bizimde şansımız.kolay gelsin.

  1. Chiwi dedi ki:

   maalesef yaş olarak 27’den gün olacaksın. Uzman olabilme şartlarından 1 tanesi 26’dan gün almamış olmaktır.

   1. Ramazan dedi ki:

    bizde şans yokki 1 sene önce çıkarsalar şu yasayı ne güzel olacaktı sağlık olsun ne diyelim hak kazanan veya başarılı olanların ve askerimizin polisimizin Allah yardımcısı olsun hayırlı akşamlar.kolay gelsin.teşekkür ederim.

 107. soz.er dedi ki:

  4 yil sozlesmeli er olarak gorev yaptim ve sozlesmem bitince ayrildim uzman erbas olabiliyormuyuz ?

  1. Chiwi dedi ki:

   yanlış bilgilendirmek istemem kardeşim. benim bildiğim şöyle 3 yıl görev yaptıktan sonra uzmanlığa geçme hakkı veriliyor size. ama sen bıraktım diyorsun. bırakanlar için geçerli midir bilemiyorum. en net cevabı hangi kuvvete başvurmak istiyorsan oranın personel şubesine arayarak bilgi edinebilirsin. herkes farklı cevaplar verebilir en net cevap sana dedigim yeri aramalısın.

 108. Poyraz dedi ki:

  S.a ben Orta ögretim mezunuyum Açık ögretim den lise okuyorum askerdeyken başvurdum darbeden dolayı herkesi iptal ettiler şimdi tekrar başvurdum komando olarak terhis oldum çarşamba günü mulakat var sıkıntı olurmu sizce.

  1. Poyrazzz dedi ki:

   Ben 2017 2 sözlesmeli erbasa basvuru yaptim ama hala sonuclanmadi bilgilendirirseniz sevinirimm

  2. Poyrazzz dedi ki:

   Kardesim 2017 2 ye basvurdun yoksa 2017 1 e mi

 109. Şahin kılınç dedi ki:

  İyi geceler ben şahin kılınç orta okul mevzunuyum hakari çukurca ormanlida askerlik yaptım 01 09 1993 doğumluyum uzman erbaş olmak istiyorum olursam sevinirim

  1. Chiwi dedi ki:

   Komando olarak yapanlar askerdeyken basvuru yapabiliyor. Yada basari belgen varsa yakinda acilacak olan basvuruya katilabilirsin

   1. Sertac dedi ki:

    Ben. Orta. Okul mezunuyum. Ne zaman başvuru. Yapabilirim

    1. Chiwi dedi ki:

     daha başvurular başlamadı

 110. Alper dedi ki:

  Meraba ben henüz askerlik yapmadım orta okul mezunuyum uzman erbaş olabilirmiyim

  1. Chiwi dedi ki:

   ASkere gidip askerde takdir belgen çok olursa bu imkanı veriyorlar

 111. Alper dedi ki:

  Meraba ben henüz askerlik yapmadım orta okul mezunuyum uzman olabilirmiyim

 112. Hasan dedi ki:

  Orta okul mezunuyum askeligimi kars Sarıkamış ta piyade olarak yaptım 25:01:2016 terhis tarihim uzman erbaş olabilirmiyim ve alımları ne zaman başlıyor

  1. Chiwi dedi ki:

   Alımlar daha başlamadı takip ediyoruz sizlere paylaşacaz.

 113. yusuf furkan dedi ki:

  Suan askerligime bitmesine 16 gün kaldı başvuru sitesinde bi sorun mu var sadece öğrenim durumda orta okul yada ilk okul seçeneği yok nasıl başvuru yapixaz daha sisteme dusmedimi

  1. Chiwi dedi ki:

   Şuan için ilkokul ve ortaokul için alımlar başlamadı sitemizi takip ediniz.

 114. Teoman dedi ki:

  Merhaba ben yurt dışında çalışıyorum 1994 Doğumluyum askerliğimi döviz ile yapmıştım ama ilköğretim mezunuyum uzman çavuş olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

  1. Chiwi dedi ki:

   O konu biraz karışık benim fikrim askerligini yapmış veya yapıyor olanlardan alınıyor.

   1. Teoman dedi ki:

    Askerlik şubeye gittiğimde askerliğim yapılmış görünüyor sizce napmalym ve alımlar ne zman ? Başladı mi teşekkür ederim

 115. Mehmet dedi ki:

  Abi ben daha askere gitmedin ama uzman olmak istiyorum yardımcılıktasın sevinirim

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba mehmet kardeşim askere gitmeden olmuyor maalesef

 116. Adem dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum .Askerligimi, jandarma komando olarak,güneydoguda yaptım. Teşekkür, takdir,üstün hizmet belgelerim var.1980 doğumluyum. Daha önce uzman çavuşluk sınavını kazandım. Fakat hiç anlamadım mulakatta elediler. Yıl 1999’DA.Yardımci olurmusunuzun. Bende TSK ‘ya katılmak istiyorum.

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba Adem yaş olarak maalesef olmuyo 26’dan gün almamış olman lazımdı

   1. Adem dedi ki:

    Ben yeni çıkan uzman erbaş alimlari için yazmıştım. Bizlerede tecrübeli olarak hak tanınmasını istiyoruz. Ben bu başarı belgelerini süs için almadım. Dağ, tepe demeden operasyonlara katıldık. Alımların 40 yaş altı olması gerektiğini düşünüyorum.

    1. Chiwi dedi ki:

     TSK’nın kendi kanunları ve kuralları maalesef bizim yapabileceğimiz birşey yok

 117. mustafa dedi ki:

  askerliğini piyada olarak yapanalr ama doğuda görev yapanalr askerlğii biteli bir sene olmamış olanalnar uzman erbaş olabiliyormu ?

  1. Chiwi dedi ki:

   lise mezunuysan 3 yıl içinde başvuru yapabilirsin. ve yeni kanun çıktı artık ortaokul ve ilkokul mezunu olanlarda uzman olabilecek ama bu kanun ne zaman geçer belli degil

 118. Alirıza kırgız dedi ki:

  İyi günler ben askerliğimi Ankara Etimesgut da yaptım lise terkim. Tankçı er 90/2 olarak askerliğimi tamamladım. Fakat askere tekrardan başvuru yapmak istiyorum yardımcı olurmusunız.

  1. Chiwi dedi ki:

   yeni kanun cıktı ilkokul ve ortaokul mezunları uzman olabilecek. 3 yıl geçmediyse takip etmelisin sitemizi

   1. Osman dedi ki:

    Bn askerden geleli 3 yıl olacak 93/2 dim jandarmaydım orta okul mevcuNuyum uzman çavuş olabilirmiyim

    1. Chiwi dedi ki:

     Maalesef 36 ayı geçtiyse olmuyor.

     1. Samet dedi ki:

      9/4gittim 2014.11.15 terhisliyim olurmu

 119. mehmet ali yılmaz dedi ki:

  Jandarma özel Aşayiş olarak askerligimi yaptım Uçaksavar nişancisiydim Tuncelide Uzman Veya Özel Hareketci ola bilir miyim orta okul mezunuyum

  1. Chiwi dedi ki:

   askerliginin üzerinden 3 yıl geçmediysen olursun

 120. Burak dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum ama inzibat olarak yaptim askerligimi olamazmiyim

 121. Baran dedi ki:

  Kardeş ben 97/1 olarak askere gideceğim öğrenim durumum lise terk henüz yerler belli olmadı ben jandarma komando olarak görev yapıp uzmanlığa başvurmak istiyorum ancak acemiliğin nereye çıkacağı belli değil ne yapmam gerekiyo acemilik j.komando değilde denizci falan çıkarsa ne yapacağımm aciil yardım ederseniz sevinirim…. teşekkürler

  1. Chiwi dedi ki:

   nereye çıkacağı tamamen şansına kalmış.

 122. Erol dedi ki:

  Ben 1993 doğumluyum. Askerligimi jandarma komando olarak yaptım. Tek isteğim uzman erbaş olmak. Başvuru Şartları nelerdir işi bilen içinde olan biri yardimci olabilir mi arkadaşlar. Lütfen. Şehitler ölmez vatan bölünmez

  1. Mehmet dedi ki:

   Orta okul mezunları sadece askerdeyken bavura biliyor komando olursa ama Sivil hayatta LİSE Mezunu ŞART

 123. Muro dedi ki:

  Kardeş jandarma olarak yaptım askerliğimi ortaokul mezunuyum başka çaresi yokmu yaşımız geçmeden girsek fiziki yeterliliğimiz evelAllah yerinde vatan borcunu yaptık şimdi ise içine temelli girmeyi istiyorum ne yapmalıyım yasa masa çıkmaz mı?

 124. Dosya dedi ki:

  Kardeş burda ortaokul mezunlari terhis olanlar 2 yıl içinde başvurmaları gerekiyor yazmışsınız ama öyle bisey yok ancak askerdeyken başvurmaları gerekiyo yanlış bilgi veriyorsunuz haberiniz olsun

  1. Chiwi dedi ki:

   Önce öyleydi Düzeltiyorum tekrardan.

   1. Kadir dedi ki:

    Halen devam ediyormu alımlar ediyorsa bilgilendirirmisiniz

 125. İyi günler günler askerliğimi jandarma komando olarak yaptım acemi birliğimde aynı teris olalı 1 yıl oldu uzman olmak istiyorum nasıl başvuru yaparım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Chiwi dedi ki:

   İyi günler hidayet lise mezunuysan jandarma ve diğer kuvvetlere başvuru yapabilirsin. ortaokul mezunuysan sadece askerdeyken başvuru yapman gerekiyordu.

   1. Şimdi ilkokul alimlari açıkladılar khk alimlar nezaman uzman erbas yardımcı olursanız olursanız sevinirim teşekkürler

    1. Chiwi dedi ki:

     Şuan için bekliyoruz açıklanında duyuracaz

    2. memet dedi ki:

     Uzman cavus o lmak istiyorum

     1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Uzman Çavulolmak için lise mezunu olmanız gerekli

   2. Tarık Yasin Doğan dedi ki:

    Ben suanda askerliğimi j.komando er olarak yapmaktayım LİSE TERKİM ve uzman çavuş olmak istiyorum komando olduğum için hakkım olduğunu yazmışsınız bu 2018 de hayla devam ediyor mu yardımcı olursanız sevinirim

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     şu an askerlik yapanlar başvuru yapabiliyor. Bu haberimizde başvuru şartlarını belirtiik dikkatlice oku kardeşim aklına takılan bir soru olur sa sor

  2. Mustafa dedi ki:

   Ben askerligimi sahil guvenlik olarak yaptim askerligim biteli w yil oldu orta okul mezunuyum uzman onbasi olmak istiyorum boyum 160 diyer hersey kurtariyor ben uzman onbasi olabilirmiyim ?

   1. Turan Ayvaz dedi ki:

    Mustafa KArdeşim Bu haberimizde Güncel alımları ypaylastık Lütfen dikkatlice oku. boy kilo ile ilgili tabloya gore en az 164 cm olman ve en az 52 kg olman gerekiyor