Öğretmenler Ne Zaman Bedelli Askerlik Eğitimi Alacak?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Öğretmenler Ne Zaman Bedelli Askerlik Eğitimi Alacak?

Öğretmenler Ne Zaman Bedelli Askerlik Eğitimi Alacak?

Bedelli askerlik düzenlemesini barındıran yasadan faydalanarak 21 günlük temel askeri eğitim alacak öğretmenlere, eğitimin aksamaması adına eğitime tabi tutulacakları zaman dilimi hakkında ayrıcalık tanınacak. Bakanlık, illere gönderdiği yazıda öğretmenlerin sevk tarihlerinin eğitim-öğretime ara verildiği dönemlere denk getireleceğini bildirdi.

Bedelli Askerlik Düzenlemesi

Cumhuriyet tarihinde ilk defa 1987’de uygulamaya giren bedelli askerlik, 1922, 1999, 2014 senelerinin arından 2018 senesinde de gündemi meşgul etmeye başlamış, giderek toplumun beklentisini yüksek sesle dile getirdiği bir konuya bürünmüştü. Yapılan çalışmalar doğrultusunda toplumun bu beklentisi bedelli askerlik kanununun 3 Ağustos 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla karşılık bulmuştu. Yürürlüğe giren kanuna göre;

  • 1 Ocak 1994 de dahil olmak üzere bu tarihten önce doğanlar,
  • Son başvuru tarihi olan 3 Kasım 2018’e kadar bedelli askerlik ücreti olan 15.000 TL ya da bu paraya denk yabancı ülke parasını ilgili banka hesaplarına yatıranlar,
  • 21 günlük temel askeri eğitime tabi tutularak askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak.

Öğretmenlere Bedelli Askerlik Kolaylığı

Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından bedelli askerlik yapacak yükümlülerin bir kısmının celp dönemleri açıklanırken özellikle öğretmenlerin eğitim süreci hakkında soru işaretleri mevcuttu. Bakanlık, bu konu hakkındaki soru işaretlerine illere gönderdiği yazıyla son verdi. Gönderilen yazıyla, öğretmenlerin 21 günlük süre boyunca görevlerinin başında olamayacak olmalarının eğitim öğretim sürecini olumsuz yönde etkileyeceği yönündeki görüş doğrultusunda temel askerlik eğitimi sürecinin sömestır ya da yaz tatiline denk getirileceği paylaşıldı.

Askerlik yükümlülüğünü bedelli olarak yerine getirmek üzere başvuruda bulunan ya da başvuru yapmaya uygun durumda olan öğretmenlerin bilgileri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilecek.

Bakanlık tarafından alınan bu karar öğretmenler ne zaman bedelli askerlik yapabilecek konusuna çözüm getirirken, eğitim-öğretim sürecinin aksamaması adına öğrenciler de eğitime tabi tutuldukları süre boyunca idari izinli sayılacak. Eğitim sürecinin sınavlara denk gelmesi halinde ise öğrencilere, eğitim sonrası dönemde mazeret sınavına katılma imkanı verilecek.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Celp Dönemleri [TAM LİSTE] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.