İzmir Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

İzmir Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

İzmir Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Ülkemizde istihkam eğitimi yalnızca İzmir’de bulunan Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezinde verilmektedir. Burada eğitim gören askerler; mayın temizleme, yol bakımı, afet durumlarında yapılması gerekenler, arazi etüdü gibi konularda eğitim alırlar. Eğitimler, kara mayınlarının yanı sıra deniz mayınlarını da kapsar.

İstihkam birlikleri, öncü birlikler olarak adlandırılabilir. Her türlü çarpışmada arkalarından gelen birliklerin işlerini kolaylaştırmak adına çalışmalar yapan istihkam birliklerinin aldıkları eğitimler teknolojik gelişmeler paralelinde yürütülür.

Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Genel kanı; Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığında acemiliğini tamamlayan askerlerin doğuya gönderileceği yönünde. Ancak burada eğitim gören askerler usta birliğinde ülkemizin her bölgesine dağıtılabilir, yavru vatan Kıbrıs’a gönderilebilir ya da Narlıdere’de kalabilir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kışlanın farklı yerlerinde askerlerin aileleri ve yakınları ile görüşmeleri için yeterli sayıda ankesör telefon bulunuyor. Aynı zamanda kışlada, askerlerin posta işlemlerini yapmaları için PTT şubesi mevcut.

Kışlada nakit para ile alışveriş yapılamıyor, bu sebeple askerlerin kredi kartı ya da bankamatik kartına sahip olmaları gerekiyor. Kışla içerisinde askerlerin kantin ihtiyaçlarını sağlamak için yeterli sayıda kantin şubesi bulunuyor. Askerler; yiyecek ve içecek, gazete, kırtasiye malzemeleri, kişisel temizlik malzeme ve telefon kartını kantinlerden temin edebilirler.

Birlikte askerlerin güncel gelişmeleri takip etmeleri, okuyup araştırmaları ve kişisel gelişim sağlamaları için yeterli sayıda bilgisayarı olan internet salonu bulunuyor. Ayrıca eğitim sonrası dinlenebilecekleri gazinolarla birlikte eğitim sonrası ve hafta sonu izinlerinde yararlanabilecekleri yeterli sayıda spor tesisi de birlikteki sosyal imkanlar arasında.

Askerler herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarında 1’inci Basamak Muayene Merkezinde tedavi ve bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca askerler, ileri tetkik veya tedaviye ihtiyaç duymaları halinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne götürülüyor.

Askerler, uyum sorunlarına daha kolay çözüm bulabilmek için kışladaki Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personelden yardım alabilirler.

Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Askerler, İzmir’e ulaşım için hava yolu, kara yolu veya demir yolunu kullanabilirler.

Özel araç ile ulaşım: İzmir’e özel araç ile ulaşmak isteyen askerlerin;

 • İstanbul’dan 600 km,
 • Ankara’dan 640 km,
 • Bursa’dan 378 km,
 • Antalya’dan 510 km,
 • Konya’dan 470 km yol katetmeleri gerekiyor.

Otobüs ile ulaşım: İzmir’e her ilden otobüsle ulaşım sağlanabiliyor. Ulaşım yaklaşık olarak;

 • İstanbul’dan 8 saat,
 • Ankara’dan 8 saat 30 dakika,
 • Bursa’dan 5 saat,
 • Antalya’dan 7 saat,
 • Konya’dan 7 saat sürüyor.

Otobüs ile İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali’ne (İZOTAŞ) varan askerler, otobüs firmasının ücretsiz şehir içi servisiyle Narlıdere’ye ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca askerler, belediye otobüsü (ESHOT), minibüs ya da maddi imkanlarına göre taksi ile de Narlıdere’ye ulaşabilirler.

Asker kayıt kabul dönemlerinde ise Narlıdere’de bulunan Demokrasi Meydanı’ndan, İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Alay Komutanlığına servis bulunuyor.

İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali (İZOTAŞ) irtibat numarası: 0 232 472 10 10

Hava yolu ile ulaşım: İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelen askerler İZBAN (İzmir Banliyo), ESHOT (belediye otobüsü) veya HAVAŞ ile Narlıdere’ye ulaşabilirler.

İzmir Adnan Menderes Hava Limanı irtibat numarası: 0 232 455 00 00

Demir yolu ile ulaşım: İzmir’e Ankara, Aydın, Denizli, Uşak, Afyon, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir ve Manisa’dan gelecek olan askerler tren ile seyahat edebilirler.

Demir yolu ile İzmir Basmane Garı’na ulaşan askerler ESHOT ya da minibüsler ile Narlıdere’ye ulaşım sağlayabilirler.

İzmir Basmane Tren Garı irtibat numarası: 0 232 484 86 38

İzmir, ülkemizin en iyi ulaşım ağına sahip illerinden biri. Askerler belediye otobüsü, metro, İZBAN ya da vapur ulaşım seçeneklerinden kendilerine uygun olanı tercih edebilirler. İzmir’e otobüs, hava yolu ya da demir yolu ile ulaşım sağlayan askerler, şehir içi ulaşım bilgileri için aşağıdaki internet adreslerinden faydalanabilirler:

 • Belediye otobüsü : www.eshot.gov.tr
 • Metro : http://www.izmirmetro.com.tr
 • Deniz yolu : http://www.izdeniz.com.tr
 • Banliyö : http://www.izban.com.tr
 • Tramvay: http://www.tramizmir.com/

Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi İstihkam Eğitim Alay Komutanlığı Huzur Mah. Mithatpaşa Cad. Narlıdere / İzmir

 • Telefon: 0232 238 38 68 / 0 232 238 38 69
 • Faks: 0232 238 96 98
 • Aile İletişim No. : 0 232 238 31 65 (07:00-24:00)

Bir önceki yazımız olan Safranbolu 125. Jandarma Er Egitim Alayı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ayhan dedi ki:

  25haziran tertip varmı