MSÜ Ve PMYO Sınavı İçin Aynı Anda Başvuru Yapılabilir Mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Ve PMYO Sınavı İçin Aynı Anda Başvuru Yapılabilir Mi?

MSÜ Ve PMYO Sınavı İçin Aynı Anda Başvuru Yapılabilir Mi?

Asker ya da polis olmak isteyen gençler, aynı sene içinde her iki kuruma da başvuru yapma konusunda endişe duymaktadır. Çok sayıda öğrenci, sadece bir sınava girebileceğini düşünerek hayallerini sınırlandırır. MSÜ ve PMYO sınavı birbirinen farklıdır ve her iki kurum da neredeyse aynı koşulların yerine getirilmesini talep edebilir.

MSÜ Ve PMYO Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) ve Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) her sene binlerce aday arasından eleme yaparak başarılı olan kişileri yetiştirmektedir. Milli Savunma Üniversitesi sınavlarına katılan adaylar, subay olmak istedikleri takirde Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarına da girmek zorundadır. Ancak astsubay olmak isteyen adayların MSÜ sınavı haricinde sadece Temel Yeterlilik Testi sınavına girmesi gerekmektedir. Her üç sınavdan ya da iki sınavdan elde edilen puanlar sonucunda adaylar, mülakatlara katılabilir.

MSÜ Ve PMYO Sınavı

Polis Meslek Yüksekokulu ise, iki yıllık ön lisans eğitimi ile polis yetiştirmektedir. 2020 PMYO alım tarihleri henüz belirli olmamakla birlikte alımların Ağustos – Eylül aylarında gerçekleşme ihtimali vardır. Adaylar, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ilk oturumu olan TYT sınavından taban puanı almak zorundadır. Taban puan 2018 yılında 250 iken 2019 yılında 260 olarak belirlenmiştir, 2020 yılında da bu puanlara yakın olacağı düşünülmektedir.

Sınav ve Mülakatlar Nasıldır?

MSÜ Harpokulları’nda dört yıllık eğitimin ardından subay yetiştirmektedir aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulu için eğitim süresi iki yıl olarak belirlenmiştir. PMYO’da aynı şekilde iki yıl eğitim vermektedir.

MSÜ ve PMYO alımları için adaylar ilk olarak kurumlara davet edilir ancak bu davet internet üzerinden sonuç sorgusu sayfalarından bildirilir. Daha sonrasında adaylar ön sağlık muayenesi, mülakat ve fiziki yeterlilik testlerine tabii tutulmaktadır. Tüm testlerden başarıyla geçen adaylar, subay / astsubay / polis adayı olarak eğitimine başlayabilir.

PMYO ve MSÜ sınavlarının her ikisinden de başarıyla geçen adaylar dilediği kurumu seçmekte özgürdür. Ancak kurumların mülakat ve sağlık muayenesi zamanları farklıdır bu nedenle alımlar farklı tarihlerde gerçekleşir. Örneğin, MSÜ alımları genellikle daha erkendir, bu nedenle MSÜ mülakatlarını başarıyla geçenler kayıt yaptırmadığı takdirde adaylıklarını kaybedebilir. Adaylığını kaybeden ya da kayıt tarihini geçiren kişiler için daha sonrasında da herhangi bir alım yapılmaz ve ikinci bir şans tanınmaz.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.