MSÜ Tercih Sonuçları Açıklandı! MSÜ Personel Temin Sorgulama Sayfası
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Tercih Sonuçları Açıklandı! MSÜ Personel Temin Sorgulama Sayfası

MSÜ Tercih Sonuçları Açıklandı! MSÜ Personel Temin Sorgulama Sayfası

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan harp okullarının yerine açılan Milli Savunma Üniversitesi’nin 2019 yılı öğrenci temini için düzenlediği sınavın ilk aşama sonuçları açıklandı. Astsubay Meslek Yüksekokulları ve Harp Okullarında öğrenim görmek isteyen, kariyerini bu doğrultuda planlayan binlerce adayın gözü aylardarı sınav sonunçlarındaydı. Sonunda beklenen açıklama geldi ve MSÜ sınav sonuçları açıklandı.

MSÜ Tercih Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

7 Nisan’da birinci seçim aşamaları sınavlarına giren adayların sınav sonuçları bugün (13 Haziran 2019) duyuruldu. Sınav sonuçlarını görebilmek için adayların https://personeltemin.msb.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekiyor. Burada ana sayfadaki menüde Milli Savunma Üniversitesi haricinde sözleşmeli erbaş ve er alımları gibi diğer personel alımlarıyla ilgili sonuçlar da yer alıyor.

“MSÜ tercih sonuçlarını nasıl öğrenebilirim?” diye soran adaylar bu menüde en üst kısımda yer alan “Milli Savunma Üniversitesi Sınav Sonuçları” seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodunu giren adaylar sınav sonunç ekranına yönlendiriliyorlar.

MSÜ “Başvuru Tamamlanmıştır” Ne Demek?

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları sırasında adayların karşısına çıkan bu ekran tabir itibarıyla bazı kafa karışıklıklarına neden olmuştu. “Başvuru tamamlanmıştır” ibaresini yanlış yorumlayan bazı adaylar, başvuruların sona erdiğini düşünmüş ve büyük bir hayalkırıklığı yaşamışlardı. Oysaki bu ibare adayın başvurusunun tamamlandığını ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını belirten bir uyarıydı.

2’inci Seçim Aşamaları Ne Zaman?

Bilindiği üzere bugün açıklanan sınav sonuçları yalnızca adayların 2. Aşamaya çağrılıp çağrılmayacaklarını gösteriyordu. Bu nedenle Astsubay Meslek Yüksekokulları ve Harp Okullarında okumak isteyen adaylar için süreç henüz yeni başlıyor. 1. Aşamada başarı gösteren ve 2. Seçim aşamalarına davet edilen adaylar 24 Haziran-26 Temmuz tarihleri arasında, Ankara’daki Kara Harp Okulu Komutanlığında 2. Seçim aşamalarına katılacaklar. Bu süreçte adaylar;

 • Fiziki değerlendirme,
 • Kişilik değerlendirme,
 • Fiziki yeterlilik sınavı,
 • Hava Harp Okulu adayları için psikomotor testi,
 • Bando Astsubay MYO adayları için müzik yeteneği ve müzik bilgisi,
 • Sözlü mülakat branşlarında sınava tabi tutulacaklar.

Bu aşamalarda yeterli puan alma başarısı gösteren adaylar tercih ettikleri Harp Okuluna veya Astsubay Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptırabilecekler.

2’inci seçim aşamalarının süresi de tercih edilen bölüme göre farklılık gösteriyor. Buna göre;

 • Harp Okulu adayları için sınavlar toplam 3,
 • Astsubay Meslek Yüksekokulu adayları için toplam 2 gün sürüyor.
 • İki grubun da sınavları evrak kontrol ve kabulün ardından ilk gün başlıyor.

Sözlü Mülakat Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi öğrenci adaylarının en korktuğu aşama olan sözlü mülakat aşaması, adaylarının birçoğunun elendiği basamak olduğu için haklı bir korkutucu üne sahip. Mülakat sırasında adaya, alan yeterliliğinin tespiti haricinde;

 • Özgüveni,
 • Diksiyonu,
 • Genel kültürü,

Pratik zekası gibi farklı değerlendirmeler de yapılıyor. Uzmanlar, mülakat sırasında elenen adayların birçoğunun stresten dolayı bu aşamada başarı gösteremediklerini, bu nedenle heyecanlarını kontrol altına almaları gerektiğini belirtiyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.