2019 MSÜ Sınavına Kaç Kişi Girdi? MSÜ Kaç Kişi Alacak?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Sınavına Kaç Kişi Girdi? MSÜ Kaç Kişi Alacak?

2019 MSÜ Sınavına Kaç Kişi Girdi? MSÜ Kaç Kişi Alacak?

Binlerce adayın başvuru işlemlerini tamamlayıp sabırsızlıkla beklediği Milli Savunma Üniversitesi sınavları dün gerçekleştirildi. 2015 yılında gerçekleşen darbe girişimi sonrası kapatılan harp okulları yerine kurulan Milli Savunma Üniversitesi’ne öğrenci alımı için gerçekleştirilen sınavla ilgili ÖSYM Başkanı Profesör Doktor Halis Akgün açıklamada bulundu.

Talep Beklenenden Fazla

Prof. Dr. Halis Akgün 2019 yılında gerçekleştirilen MSÜ sınavına toplam katılan öğrenci sayısının 379 bin 796 olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yılki sınava ise 293 bin 432 öğrenci katılmıştı. Katılım oranlarının puanları etkileyeceği tahmin edilse de sınavla ilgili yapılan yorumlar baraj puanlarının farklı yönde değişeceği iddialarını güçlendiriyor. Üniversiteye alınacak öğrenci sayısıyla ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da önceki yıl yapılan alım sayısı üzerinden tahmin yapmak gerekirse 3000-5000 civarında öğrenci alımı gerçekleştirileceği düşünülüyor.

120 Soruya 135 Dakika

7 Nisan 2019’da yapılan Milli Savunma Üniversitesi sınavı saat 10:15’te başladı. Çeşitli branşlarda toplam 120 sorunun sorulduğu sınavda öğrencilere 135 dakika süre tanındı. Ancak bazı branşlarda yer alan soruların beklenenden zor olduğu iddia edildi ve sürenin yeterli olmadığı kaydedildi.

Sonuçlar Bu Ay İçinde Açıklanacak

Sınavın bitmesiyle birlikte aldıkları ortalama puanı hesaplamak için internet üzerinden soru ve cevap karşılaştırması yapmaya başlayan öğrencilere müjdeyi yine ÖSYM Başkanı Akgün verdi. Akgün sınav sonuçlarının öğrencileri fazla bekletmeden en kısa sürede açıklanacağını belirtti. MSÜ sınav sonuçlarının 26 Nisan’da ÖSYM’nin resmi internet adresinden duyurulması bekleniyor.

Öğrenciler Sınavın Zor Olduğunu Söylüyor

Sınava katılım sağlayan öğrencilerle yapılan görüşmelerde, MSÜ sınavının önceki yıllara göre zor olduğu görüşü hakim. Özellikle matematik ve sosyal bilimler branşlarında yer alan soruların zor ve zaman alan sorular olduğunu söyleyen öğrencilerin büyük bölümü sınav süresinin yeterli gelmemesinden dolayı bazı soruları boş bırakmak zorunda kaldıklarını belirttiler. Matematik ve sosyal bilimler sorularını zor olması haricinde Türkçe ve fen bilimleri sorularının da kolaylıkla çözülebildiğini aktaran MSÜ öğrenci adayları, buna rağmen süreyi yetiştirmekte zorlandıklarını belirttiler. Uzmanlar sınavın zor olmasının baraj puanlarını etkileyebileceğini düşünüyor.

Baraj Puanları Düşebilir

Öğrencilerin sınavla ilgili genel görüşünün sınavın zor olduğu yönünde olsa da uzmanlar bu konuya net cevap verebilmek için ÖSYM’nin soruları açıklamasını beklemek gerektiğini dile getiriyorlar. Sorular açıklandıktan sonra yapılacak değerlendirme neticesinde, eğer sınav öğrencilerin iddia ettiği gibi zorlayıcı ve zaman alıcı ise baraj puanlarında önceki senelere kıyasla düşme olabileceği belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.