MSÜ Sınavı Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Sınavı Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MSÜ Sınavı Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Üniversitesi’nin ÖSYM ile birlikte gerçekleştirdiği Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 7 Nisan’da tamamlandı. Sınava giren adaylar henüz sonuçların açıklanmaması sebebiyle aldıkları net puanı tam olarak bilemese de yeterli puanı aldığına inanan öğrenci adayları, MSÜ’ye girişte puan hesaplamasının nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. Milli Savunma Üniversite’sinde okuma hayalini taşıyan öğrenciler için ilk adım atılsa da daha önlerinde, bu sınavdan daha çok zorlayan 2. seçim aşamaları bulunuyor.

Sınav Puanı Yeterli Değil

Sınav puanı öğrencinin aday olarak belirlenmesi ve 2. Seçim aşamalarına çağrılması için önemli rol oynasa da tek başına yeterli değil. Öğrenci adaylarının Milli Savunma Üniversitesi’ne girebilmek için 2. Seçim aşamalarından da yeterli puanı alması gerekiyor. Öğrencilerin puanı hesaplanırken hangi bölümü tercih ettikleri ve şehit/gazi yakını olup olmadıklarına göre de puan ortalamaları değişebiliyor. Buna göre;

  • Harp okul adayları için sınav sonucu %70, fiziki yeterlilik testi %15, sözlü mülakat %15, özel nitelik puanı (şehit/gazi yakını),
  • Astsubay meslek yükseokulu adayları için sınav sonucu %70, fiziki yeterlilik testi %10, sözlü mülakat %20, özel nitelik puanı,
  • Beden eğitimi öğretmenliği adayları için genel kültür %20, meslek bilgisi %30, fiziki yeterlilik testi %30, sözlü mülakat %20, özel nitelik puanı şeklinde hesaplanmaktadır.

Sınav soruları açıklandıktan sonra testten aldıkları ortalama puanı hesaplamak isteyenler, puan hesaplama araçlarını kullanarak sınav sonuçlarına dair ortalama bir fikir sahibi olabilirler.

Sınava Kaç Kişi Girdi?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Akgün gerçekleştirilen sınava 379 bin 796 adayın katıldığını belirtti. Önceki yıl düzenlenen sınava katılan öğrenci sayısı ise 293 bin 432 öğrenci katılmıştı. Katılan öğrenci sayısının baraj puanları üzerinde nasıl bir etkisi olacağı ise merak konusu.

Sınav Soruları 10 Nisan’da

MSÜ sınav soruları henüz ÖSYM’nin resmi internet sitesinde açıklanmadı ve ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak 2018 yılında yapılan sınavın soruları sınavdan üç gün sonra duyurulmuştu. Bu bağlamda 2019 yılı MSÜ sınav sorularının 10 Nisan’da ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Önceki Yıla Göre Zor

Sınava katılan öğrenciler, sınav sorularıyla ilgili özellikle matematik ve sosyal bilimler sorularının zor olduğunu dile getirdiler. Bu branşlardaki soruların geçen yılki sınavla ve deneme sınavlarıyla mukayese edildiğinde oldukça zor olduğunu belirten öğrenciler Türkçe ve fen bilimleri sorularında ise zorlanmadıklarını kaydettiler. Eğer sınav soruları öğrencilerin büyük bölümünün iddia ettiği gibi, önceki yıla kıyasla zor ise, uzmanlar baraj puanlarının düşebileceğini belirtiyor. Ancak bunun tespit edilebilmesi için önce sınav sorularının açıklanmasını beklemek gerektiğini ekleyen rehberler, sorular üzerinde yapılacak incelemenin ardından baraj puanlarına dair net bir fikir belirtebileceklerini söylediler.

 

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.