MSÜ Sınavı Nasıldı? Sınava Giren Adayların Yorumları
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Sınavı Nasıldı? Sınava Giren Adayların Yorumları

MSÜ Sınavı Nasıldı? Sınava Giren Adayların Yorumları

7 Nisan 2019 tarihinde, adayların merakla beklediği Milli Savunma Üniversitesi 1. seçim aşaması sınavı gerçekleştirildi. MSÜ ve ÖSYM tarafından uygulanan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’ndan çıkan ve hedefi subaylık olan adayların elinde karşılaştırma yapabilecekleri bir veri olmadığı için hepsi merakla kaynak arayışı içerisine girdiler. Bu nedenle çeşitli kaynaklardan, uzman görüşleri ve yorumlarıyla birlikte, sınava katılan öğrencilerin de sınavla ilgili görüşlerini sizin için derledik. Peki MSÜ sınavı nasıldı? Yorumlarda öğrenciler ne diyor?

Genel Görüş: Sınav Zordu

Sınava katılan adayların büyük bölümü sınavın zor olduğu konusunda hemfikir. Uzmanlar, 2019’da gerçekleştirilen sınavın, 2017 TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve 2018 TYT ile kıyaslandığında gerçekten zor olduğunu dile getiriyor. Bu noktada ÖSYM’nin subay alımlarında çıtayı giderek yükselttiğini ve MSÜ sınavlarının her geçen yıl daha zor hale geleceğini söylemek mümkün.

Sınava katılan öğrencilerin birçoğu, matematik sorularının fazlasıyla uğraştırıcı olduğunu bu sebeple soruları yetiştirmekte zorlandıklarını dile getirdi. Öyle ki sıralamada yüksek yerleri hedefleyen ve deneme sınavlarında sağlam puanlar kazanan öğrenciler içerisinden bile matematik sorularını yetiştiremeyen adaylar olduğu kaydedildi.

Matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler sorularının da oldukça zor olduğunu belirten öğrenciler daha önceden çıkmış sorular ve deneme sınavlarından oldukça farklı bir sınavla karşılaştıklarını belirttiler. Öğretmen Bekir Avşar, bu tip sınavlarda belli bir bölümün zor olması halinde bunun sınavın geneline yansıdığını kaydederken eğer iki bölüm de zor ise bunun sınavın tümüne yansıyacağını belirtiyor.

Türkçe Bölümü Kolay

Avşar, öğrencilerden gelen yorumlara göre Türkçe sınav bölümünün kolay olduğunu ve kısa sürede bitirildiğini dile getirirken aynı şekilde Fen Bilimleri sorularının da oldukça kolay olduğunu ve zaman almadan tamamlanabildiğini söylüyor.

Boş Sayısı Çok Fazla

Türkçe ve Fen Bilimleri testlerinin kolay olmasına rağmen Matematik ve Sosyal Bilimler bölümlerinin hem uğraştırıcı hem de zaman alıcı sorular olmasından dolayı sınavda bazı soruları boş bırakmak zorunda kalan öğrenci sayısının hayli yüksek olduğu söyleniyor. Bazı öğrencilerin zamanı yetiştiremediği için soruların belli bölümünü göremediği, bazılarının ise görmesine rağmen bu soruları es geçmek zorunda kaldığı kaydediliyor.

Baraj Puanı Değişir

Sınavın zorluğu ve öğrencilerin boş bırakma oranları dikkate alındığında, bu yılki seçimlerde uygulanacak baraj puanının değişebileceğini belirten Bekir Avşar, bu değişimin ne oranda olacağını tespit edebilmek için soruların yayımlanmasını ve üstlerinde detaylı çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.

Strateji Değiştirmek Gerekebilir

Uzmanlar, öğrencilerin geriye dönerek emin olmadıkları soruları kontrol edebilmeleri ve kaydırma yapıp yapmadıklarını görebilmeleri için süre kalması adına sınavların 120 dakikada tamamlanmasını öneriyor. Ancak 2019 MSÜ sınavı gibi zor ve zaman alan sınavlarda öğrencilerin farklı stratejiler uygulaması gerekebileceğini de belirtiyorlar. Bu tip zor sınavlarda, normalde bir soruya verilen süreden daha fazla süre tanınmasını ancak bu kez kontrole zaman kalmayacağı için soruların üzerinden titizlikle geçilmesini tavsiye ediyorlar.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yusuf dedi ki:

    07.04.2019 tarihinde girmiş olduğumuz milli savunma üniversite sınavının sosyal bilimler ve matametik bölümü gerçekten zordu. Zor olması bize baya zaman kaybı yarattı ve sınavı gerçek anlamda yetiştiremedik.Beklediğimiz perfonması ciddi anlamda karşılıyamadık.İnşallah bizim için sınavın baraj pauanı hakında tolerans tanınır.