MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar? Mezun Olunca Ne Olunur?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar? Mezun Olunca Ne Olunur?

MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar? Mezun Olunca Ne Olunur?

MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar?

MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar? Mezun Olunca Ne Olunur? Her erkek gibi kadınlar da askerlik mesleğini başarıyla yerine getirmektedir. Bununla birlikte yetkin, başarılı ve donanımlı bir subay olmak için iyi bir eğitim alınması şarttır. Bu anlamda ülkemizde gerek askeri liseler gerekse de Milli Savunma Üniversitesine bağlı harbiyeler ve astsubay meslek yüksekokulları vardır. Harbiye mezunları ‘subay diploması’ ile beraber bitirmiş olduğu bölüme ait lisans diplomasını da hak etmektedir. Ayrıca yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar gerek yurt içi gerekse de yurt dışı eğitim kurumlarında bunu yapabilmektedir. Dolayısıyla buradan mezun olanlar subayların uluslararası alanda geçerli diploması olmaktadır. Ancak… Bilinmesi gereken önemli bir husus vardır ki; MSÜ’ye başvuracak kadın adaylar, astsubay meslek yüksekokullarına müracaat edememektedir. Yalnızca Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Deniz Harp Okulunu tercih edebilmektedirler.

MSÜ Mezunu Kadınlar Ne Olabilir?

Erkek Harbiyeliler de olduğu üzere MSÜ mezunu kadınlar da subay(ilerleyen süreçte alacakları terfilere ithafen teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay…) olarak görevlerine tayin edilirler. Bununla birlikte ataşelik, NATO gibi uluslararası konumlarda da önemli pozisyonlarda görev yapabilmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken husus ise, kadınlar MSÜ üzerinden meslek yüksekokullarına başvuru yapamamaktadır. Dolayısıyla astsubaylık için değil, yalnızca subaylık yapabilmektedirler. Ayrıca MSÜ mezunu kadınların ve diğer meslektaşların yararlanabileceği bazı özel sosyal haklar da mevcuttur. Bunlar arasında orduevlerinde konaklama, sosyal tesislere giriş,  bazı anlaşmalı kurumlarda indirim hakkı vb. gibi birçok olanaktan da yararlanabilmektedirler.

Konu hakkındaki soru, görüş ve fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.