MSÜ Kara Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Kara Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel

MSÜ Kara Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel

MSÜ sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasıyla beraber öğrenci adayları ve velilerin gözleri tercih sürecine çevrildi. Askeri öğrenci adayları, Harp okulları ve Meslek Yüksekokullarına tercih yapabilirler. MSÜ sınav sonuç belgesinde yer alan puan türlerinin çokluğu adayların tercih aşamasında kafalarını karıştırır. Hangi puan türüyle hangi okulu tercih edebileceklerini bilmek, adaylar için tercih sırasında hayati önem taşır. Peki, MSÜ Kara Harp Okulu hangi puan türüne göre kaç puan ister? 2019 MSÜ Kara Harp Okulu taban puanı kaçtır? 2019 MSÜ Kara Harp Okulu taban puanları nasıl hesaplanır? Kara Harp Okuluna girmek için kaç net yapmak gerekiyor? İşte, MSÜ Sınavı kapsamında, Kara Harp Okullarına tercih yapacak öğrencilerin merak ettiği her şey…

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı sonuç belgesi kapsamında, Kara Harp Okulllarında eğitim almak isteyen öğrencilerin belirlenen şartlara uygunluk göstermesi gerekir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından, 2019 yılında Kara Harp Okulları taban puanların belirlenmesi için Temel Yeterlilik Testi, Alan Testi, 2019- MSÜ sayısal puanı ve 2019-MSÜ eşit ağırlık puanı etkili olur.

MSÜ Kara Harp Okulları Puanı Nasıl Hesaplanır?

MSÜ 2019 Kara Harp Okulları için adayların, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testinden 150 puan ya da üzeri, yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) Eşit Ağırlık (EA) 180 veya üzeri puan almış olması gerekir.

  • Tüm adayların ilgili dersin testinden aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunur. Ortalaması 50, standart sapması 10 aday puanları hesaplanır.
  • MSÜ net hesaplamasında; 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sistemi unutulmamalıdır. Net sayısına göre adayların girdikleri testteki ham puanları hesaplanır. Ağırlık puanların hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0.5 ham puan almış olmaları gerekir.
  • Ağırlıklı puanlar; en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülür. Buna göre adayların tercih aşamasında kullanabilecekleri; MSÜ-Sayısal (SA) ve MSÜ-Eşit Ağırlık (EA) puanları hesaplanır.
  • Kara Harp okulu öğrenci adaylarının sınavda başarılı olabilmeleri için;
  • MSÜ-SA: Türkçe %25, Temel Matematik %35, Fen Bilimleri %30, Sosyal Bilimler %10
  • MSÜ-EA: Türkçe %35, Temel Matematik %35, Fen Bilimleri %10, Sosyal Bilimler %20 oranında ağırlık puan almaları gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.