MSÜ Deniz Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Deniz Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel

MSÜ Deniz Harp Okulu Hangi Puan Türüne Göre Kaç Puan İstiyor? 2019 Güncel

Adaylar tercih serüvenine başlarken Harp okulları ve meslek yüksekokullarının taban puanlarını araştırmaya başladı. Askeri öğrenciler ve velilerinin kafasında, okulların hangi puan türüne göre öğrenci alımı yaptığı büyük soru işaretleri doğurdu. Peki, 2019 MSÜ Deniz Harp Okulu hangi puan türüne göre öğrenci alımı yapar? 2019 Deniz Harp Okulu taban puanı ne kadardır? Taban puanı nasıl hesaplanır?  Adayların MSÜ Deniz Harp Okuluna girmek için kaç net yapmaları gerekiyor? İşte MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı kapsamında, Deniz Harp Okullarına tercih yapacakların merak ettiği bütün detaylar…

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından, adaylar 29 Nisan- 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında okul tercihlerini yapmaya başlayacaklar. Adayların bu tarihler arasında tercih yapmaması halinde, askeri okullara yerleştirilmesi aşamasında 2’nci seçim çağrılarına katılmaları söz konusu olamaz. Öğrenci yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ve Astsubaylık Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınır.

MSÜ Deniz Harp Okullarında Kullanılan Puan Türü Hangisidir?

2019-2020 eğitim-öğretim yılında askeri öğrencilerin Deniz Harp Okullarına kabul edilmesi için Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygunluk göstermeleri şarttır. 2019 MSÜ 2’nci aşamalara çağrılma döneminde; Deniz Harp Okullarından MSÜ sayısal puan türü etkili olur. Deniz Harp Okullarında eğitim alacak adayların taban puanlarının belirlenmesinde; Temel Yeterlilik Testi, Alan Testi ve 2019-MSÜ sayısal puanı etkili olur.

MSÜ Deniz Harp Okulları Puanları Nasıl Hesaplanır?

MSÜ 2019 Deniz Harp Okulları için adayların, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testinden 150 puan ya da üzeri, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) ve MSÜ sayısal (SA) 180 veya üzeri puan almış olması gerekir.

  • Tüm adayların ilgili dersin testinden aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunur. Ortalaması 50, standart sapması 10 aday puanları hesaplanır.
  • MSÜ net hesaplamasında; 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sistemi unutulmamalıdır. Net sayısına göre adayların girdikleri testteki ham puanları hesaplanır. Ağırlık puanların hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe  testlerinin her birinden en az 0.5 ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanabilir.
  • Ağırlıklı puanlar; en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülür. Buna göre adayların tercih aşamasında Deniz Harp Okullarında kullanabilecekleri; MSÜ-Sayısal (SA) puanları hesaplanır.
  • Kara Harp okulu öğrenci adaylarının sınavda başarılı olabilmeleri için;
  • MSÜ-SA: Türkçe %25, Temel Matematik %35, Fen Bilimleri %30, Sosyal Bilimler %10 oranında ağırlıklı puan almaları gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.