MSÜ Ara Sınıflardan Öğrenci Alımı Neye Göre Yapılır? Şartlar ve Belgeler
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Ara Sınıflardan Öğrenci Alımı Neye Göre Yapılır? Şartlar ve Belgeler

MSÜ Ara Sınıflardan Öğrenci Alımı Neye Göre Yapılır? Şartlar ve Belgeler

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), 31 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 669 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” ile kurulmuş ve 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren, yine aynı KHK ile kapatılan Harp Akademileri Komutanlığının Yenişehir yerleşkesinde faaliyetlerine başlamıştır. 669 sayılı KHK ile, harp akademilerinin yanı sıra askeri liseler de kapatılmıştır. Milli Savunma Üniversitesi, Milli Savunma Bakanlığına bağlıdır.

MSÜ öğrencilerini, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi YKS sınavına ek olarak kendi bünyesinde yaptığı yazılı ve fiziksel yeterlilik sınavlarıyla seçer. MSÜ’ye kayıt olmak isteyen adayların, Astsubay Meslek Yüksek Okulu için 21, Harp Okulları için 20 yaşından büyük olmamaları ve sınav tarihinde mezun durumunda olmaları gerekir. MSÜ’ye bağlı Harp Okullarına kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alınır.

TSK’nın ihtiyacı olan nitelikli personelin yetiştirilmesinde yeni bir dönemi işaret eden MSÜ ara sınıf öğrenci alımı ile de Milli Savunma Üniversitesinden mezun olanların sayısının hızla artırılması planlıyor. Milli Savunma Bakanlığı bu plan dahilinde önce Hava Kuvvetlerine, ardından da Deniz Kuvvetlerine 2019’un 2. yarı yılı için ara sınıf öğrenci alımı yapacağını duyurdu. Bu uygulamanın önümüzdeki birkaç yıl için de devam edeceği düşünülüyor. 

MSÜ Ara Sınıf Öğrenci Alımı Şartları

MSÜ, 2018 yılının Ekim ayında yayımladığı ilanlarla, diğer üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarından Harp Okullarına öğrenci alımı yapacağını duyurdu. Bu şekilde MSÜ’ye geçiş yapan öğrenciler eğitimlerine Harp Okullarının 3. sınıflarından devam edecekler. Adayların T.C. vatandaşı olması, milli güvenliğe ve toplum düzenine aykırı tutum içinde bulunmamış olması gibi genel şartlar dışında, Harp Okulları için gereken sağlık kriterlerini de taşıyor olmaları gerekiyor.

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları

Sadece erkek adayların davet edildiği başvurular 18 Ekim-19 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Üniversite ara sınıflardan subay alımı kapsamında MSÜ’ye geçiş yapacak adayların;

 • En fazla 24 yaşında olması,
 • Bir askeri okuldan atılmış ya da kendi istekleriyle ayrılmış olmamaları; sivil okullardan atılmış olmamaları,
 • Halihazırda okumakta oldukları bölümü LYS MF-4 başarı puanı ile kazanmış olmaları,
 • Halihazırda okumakta oldukları bölüme dikey geçişle geçmemiş olmamaları,
 • Harp Okulları için aranan genel sağlık kriterlerine sahip olmaları gerekiyor.

İstanbul Tuzla’da bulunan Deniz Harp Okulunda öğrencilere endüstri, bilgisayar, makine, gemi inşa, elektrik-elektronik mühendisliği dallarında, dört yıllık lisans düzeyinde akademik eğitim veriliyor.

Hava Harp Okulu Başvuru Şartları

Hem erkek hem de kız öğrenciler için geçerli olan başvurular, 9-24 Ekim 2018 tarihleri arasında yapıldı. Başvuruda bulunmak isteyen adayların;

 • En fazla 23 yaşında olması,
 • 1.65-1.90 metre aralığında olması,
 • Okumakta oldukları bölüm derslerinde 2’den fazla dersleri olmaması,
 • Kredi ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00 ya da 100 üzerinden 53,33 olması gerekiyor.

İstanbul Yeşilyurt’ta bulunan Hava Harp Okulunda havacılık ve uzay mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği dallarında lisans düzeyinde akademik eğitim, askeri eğitim ve özendirici uçuş eğitimleri veriliyor.

MSÜ Ara Sınıf Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Milli Savunma Bakanlığının Personel Temin Dairesi Başkanlığına ait internet sitesi üzerinden yapılan başvurular incelendikten sonra, adaylığı kabul edilenlerden;

 • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • E-Devlet şifreleri
 • Erkek adaylar için askerlik durumunu gösterir belge
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
 • Adli sicil kaydı
 • Fiziki yeterlilik testine girebileceğini gösteren rapor ve belgelerle birlikte, Ankara Mamak’ta bulunan MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında hazır olmaları istendi.

MSÜ Başvuru Süreci

Milli Savunma Üniversitesinin 2019 yılı için askeri öğrenci temin süreci, 16 Ocak-27 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak olan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvurusuyla başlamış oldu. MSÜ’ye girmek isteyen adayları zorlu bir sınav maratonu bekliyor.

Adayların 16 Ocak-27 Şubat 2019 tarihleri arasında sınav başvuru ücretini ödeyerek (96 TL), başvuru merkezlerinden ya da https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden sınav başvurusu yapmaları gerekiyor.

“Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı”, 7 Nisan 2019 tarihinde 81 il merkezinde yapılacak.

Sınava katılan adaylar 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için tercihlerini yapacaklar.

Sınavda başarılı olarak askeri öğrenci adayı olmaya hak kazananlar 13 Haziran 2019’da ilan edilecek.

İlk sınavda başarılı olan ve başvuruları kabul edilen adaylar, 15 ve 16 Haziran tarihlerinde yapılacak YKS oturumlarına katılacaklar. İlk oturuma katılıp ikinci oturuma katılmayan adayların -eğer yaptılarsa- Harp Okulları için tercihleri dikkate alınmayacak, sadece Astsubay Meslek Yüksekokulu için değerlendirileceklerdir.

24 Haziran-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığında yapılacak olan 2. seçim aşamalarına katılacaklar. Bu aşamaya hak kazananların listesi 13 Haziran’da Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde ilan edilecek.

MSÜ güncel duyurular için TIKLAYINIZ!

MSB Hava Kuvvetlerine ara sınıf öğrenci alımı başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ!

MSB Deniz Kuvvetlerine ara sınıf öğrenci alımı başvuru kılavuzu içiTIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Mülakatlara Çağrılmak İçin MSÜ Sınavından Kaç Net Almak Gerekiyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  KHO geçiş için şartları nelerdir acaba hangi bölümler geçiş yapa biliyorlar?