MSB'den Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Alımına Dair Açıklama
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSB’den Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Alımına Dair Açıklama

MSB’den Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Alımına Dair Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesine karşılık olarak Milli Savunma Bakanlığı yazılı açıklama yaptı.

Kadrolarda Boşluk Var

Sezgin Tanrıkulu tarafından TBMM’ye sunulan soru önergesinin ardından Milli Savunma Bakanlığından yazılı açıklama geldi. Bakanlık tarafından verilen cevaba göre uzman erbaş ve sözleşmeli er kadrolarında %30 boşluk olduğu açıklandı. Aynı cevapta Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alan uzman erbaş ve sözleşmeli er sayıları da verildi. Buna göre 09 Şubat 2019 tarihinde 72.355 uzman erbaş Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli. Sözleşmeli erbaş ve erlerin sayısı ise 92.242. Bu sayılara göre uzman erbaş ile sözleşmeli er ve erbaş kadrolarında %30 oranında bir boşluk mevcut. Toplam uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er kontenjanı 126.494. Halen 92.242 sözleşmeli personel görev yapıyor.

Personel Alımına Dair Açıklama

Milli Savunma Bakanlığı personel alımına dair de bir açıklamada bulundu. Şu anda çalışan 476.836 kişilik kadronun mevcut ihtiyacı karşılamadığı ve ihtiyacın sadece yüzde 65’i olduğunu açıkladı. Buna göre önümüzdeki süreçte Milli Savunma Bakanlığının ihtiyaçları dahilinde personel alımına devam ederek kapasitesini tamamlayacağı belirtildi.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Alımı

Bu süreçte Milli Savunma Bakanlığı tarafından 2019 yılı içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevlendirilecek sözleşmeli er ve erbaş alımına dair şartlar açıklandı. Peki MSB sözleşmeli er başvurusu nasıl yapılır? Başvurular https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden tamamlanacak. Giriş E-devlet şifresi ile yapılacak. MSB sözleşmeli er başvuru şartları arasındaki ilk madde başvuracak kişilerin Türk vatandaşı ve erkek olmak zorunda olması. Bir başka şart ise en az ilköğretim mezunu olmak. Herhangi bir nedenden dolayı kamusal haklardan mahrum bırakılanlar da başvuru yapamayacak. MSB sözleşmeli er başvuru formu gerçek bilgiler ile doldurulmalıdır. Aksi halde diğer aşamalarda verdiği bilgilerin yanlış olduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacak. Bir başka nokta ise adayların güncel iletişim bilgilerini vermeleri. SMS veya e-posta ile yapılacak bilgilendirmeler için bu husus büyük önem taşıyor.

Başvurularını tamamlayan adaylar ikinci bir seçim aşaması için çağrılacaklar. Seçim dönemi internet üzerinden açıklanacak. Bunun dışında adaylara posta yoluyla bilgilendirme yapılmayacak. Seçim aşamasını başarı ile tamamlayan adaylar sözleşmeli personel olarak görevlerine başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yunus dedi ki:

    Askerligin ne zaman dusecegi belli mi acaba kesin bi bilgi varmi