MSB Tek Hekim Raporu Nasıl Alınır? MSB Tek Hekim Raporu Örneği
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSB Tek Hekim Raporu Nasıl Alınır? MSB Tek Hekim Raporu Örneği

MSB Tek Hekim Raporu Nasıl Alınır? MSB Tek Hekim Raporu Örneği

Sağlık kuruluşlarından tek bir doktorun gözlemi sonunda alınabilecek tek hekim raporu, işe girişlerden rapor durumunu belgelemeye kadar pek çok alanda kullanılıyor. Milli Savunma Bakanlığı da askerlik sağlık muayenelerinde ve askeri personel olarak işe alacağı kişilerde tek hekim raporunun ibraz edilmesini zorunlu kılar. Tek hekim raporu almak diğer raporları almaktan daha kolaydır. Basit bir muayene sonucunda bu raporun temin edilmesi mümkündür.

Tek Hekim Raporu Nereden Alınır?

Tek hekim raporu ikamet edilen yere göre belirlenen aile hekimliğinden alınabilir. Aile hekimliğine erişilemeyen noktalarda, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış hastanelerden de bu rapor temin edilebilir.

Bütün devlet hastanelerinden rapor almak mümkündür. Yalnız rapor talebinde bulunurken raporun hangi amaçla kullanılacağına dair doktora bilgi verilmelidir. MSB tarafından çeşitli amaçlarla uygulanan sınavlardan birine girecek olan kişiler bu raporu getirmedikleri takdirde sınavlara ve mülakatlara alınmazlar.

Raporun mutlaka hekim tarafından onaylanmış olması şartı vardır. Aksi halde rapor geçerli sayılmaz ve adaya raporunu getirmemiş gibi muamele yapılır.

Askeriye içerisinde tek hekim raporu verilmediği için başvuru yapacak kişilerin bu raporu sivil kurumlardan temin etmesi gerekir. Tek hekim raporu olmayan adaylar fiziki yeterlilik testine giremezler. Fiziki yeterlilik testinde mekik, sınav, koşu gibi efor gerektiren sporlar ile adaylar teste tabi tutulur. Bu rapor sadece ön sağlık muayenesidir. Adayın sınavlardaki başarısına göre ayrıntılı sağlık taraması daha sonra yapılır.

Bu rapor, adayların fiziki yeterlilik testine katılabilmeleri için gerekli ön şartları taşıyıp taşımadıklarını belgeler. Adayın spor yapmasında sakınca olmadığına dair verilen bir rapor olarak nitelendirilmesi de mümkün. Bu raporun dışında adaylar spor faaliyetlerine katılmalarında herhangi bir sakıncanın olmadığına ve oluşabilecek sağlık sorunlarında sorumluluğun kendilerine ait olduğuna dair bir de muvafakatname imzalar.

Tek Hekim Raporu Ne İşe Yarar?

Tek hekim raporu sivil yaşamda farklı kuruluşlar tarafından istenebilir. Tek hekim raporunun talep edildiği durumlar aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

 • İşe giren bir kişiden dosyasına konulması için rapor talep edilebilir.
 • Sağlık durumunun belgelenmesinin gerekli olduğu spor aktiviteleri için de bu raporun talep edilmesi söz konusudur.
 • Ehliyet ve spor lisansı başvurularında da bu rapora ihtiyaç duyulur.

Raporun geçerli olması için, raporu düzenleyen hekimin imzasının ve kaşesinin raporun üzerinde yer alması zorunludur. Ayrıca rapor almak isteyen kişinin muayenesini yapan doktor gerekli gördüğü takdirde raporu düzenlemez ve sağlık kontrollerinin ayrıntılı yapılabilmesi için kişiyi diğer birimlere sevk edebilir.

MSB sağlık raporu örneği için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Ben hatayda yaşıyorum ankara da sağlık ocağın da çıkarabilir miyim ve ya ankara devlet hastanesin de olur mu

  1. Emre Sefa dedi ki:

   Nasıl yaptınız