MSB Personel Alımı Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSB Personel Alımı Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?

MSB Personel Alımı Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığında görevlendireceği sözleşmeli er ve uzman çavuş alımlarına devam ediyor. 2019 uzman erbaş alımı nasıl yapılacak, şartları ne ve sonuçlar ne zaman açıklanacak? Başvuru yapmak isteyen adaylar nasıl bir yol izleyecekler?

MSB Personel Almaya Devam Ediyor?

Sözleşmeli er ve uzman çavuş alımlarına devam ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevlendirilecek personel alımları için başvurmak isteyen gençler tarafından başvuru şartlarının detaylarını merak ediliyor. Yıl sonuna kadar devam edecek başvurularda adayların istenen şartları taşıması zorunlu. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Başvuru şartlarını taşımayan ya da yanlış veya eksik evrak veren adayların yaptıkları başvurular ise geçerli olmayacak. Adaylar diledikleri takdirde birden fazla kuvvet komutanlığı için de başvuru yapabilecekler. Başvurular ise www.msb.gov.tr adresinden yapılacak. Bunun dışında posta yoluyla veya doğrudan yapılan başvuruların hiçbiri kabul edilmeyecek.

Sonuçlar Ne Zaman Belli Olacak?

Başvurular sürerken, sonuçların ne zaman açıklanacağına dair kesinleşmiş bir tarih yok. Bazı bölümlere başvuru yapacak adayları ise Genel Kültür sınavı aşaması bekliyor. Diş hekimi, eczacı, uzman tabip, pratisyen tabip ve bando için başvuruda bulunacak adaylar bu aşamayı da geçmek zorunda. 50 soruluk bir sınav olacak Genel Kültür sınavında her soru 2 puan değerinde olacak ve toplan 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacak. Adayların 50 puan ve üzerinde bir başarı elde etmesi gerekiyor. Yanlış verilen cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Sözleşmeli Er Olabilmenin Şartları

Sözleşmeli er olarak başvuru yapacak kişilerin 25 yaşından büyük olmaması gerekmekte. Buna göre 01 Ocak 1993 tarihi ile 31 Aralık 1998 tarihleri arasında doğanlar başvuru yapabilecekler. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak aranan diğer şartlar arasında. En az ilköğretim mezunu ya da dengi okullardan mezun olmak. TSK’dan veya askeri okullardan ilişiği kesilmemiş olmak. Daha önce TSK bünyesinde belirli alanlarda istihdam edilmemiş olmak. Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak.

Uzman Çavuş Başvurusu Ayrıntıları

Uzman erbaşlık için de başvuru şartları hemen hemen sözleşmeli erlik ile aynı. Başvuru yapılacak alanlar yayınlanan kılavuzda net olarak belirtilmiş. 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 27 yaşında olmak yani 28 yaşından gün almamış olmak aranan ilk şart.

Personel Olarak Yapılacak Başvurularda Aranan Özellikler

  • 2018-KPSSP03 (Lisans) puanından en az 60 puan almak şartlar arasında yer alıyor.
  • Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak esas şart.
  • Terör örgütleri ile bağlantısı olanların başvuruları kabul edilmeyecek.
  • Başvuru yapılacak kadrolar için belirlenen şartları taşımayanların başvuruları kabul edilmeyecek.
  • Verilen belgelerin gerçeğe uygun olmadığının tespit edilmesi halinde de başvurular geçersiz sayılacak. Böyle bir durumun tespitinde atamaları yapılmış adayların atamaları da iptal edilecek.
  • 01 Ocak 1983 sonrası doğumlu olanlar başvuruda bulunabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Jandarma Asayiş Ne İş Yapar? Görevleri Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.