MİT’e Nasıl Girilir? Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Alım Şartları Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MİT’e Nasıl Girilir? Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Alım Şartları Nelerdir?

MİT’e Nasıl Girilir? Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Alım Şartları Nelerdir?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ülkeyi iç ve dış tehditlerden koruyabilmek, güvenlik zafiyetlerini kapatmak ve güvenliği tehdit eden örgüt, grup vb. oluşumları engellemek için çalışır. MİT personelleri genellikle gizli ve tehlikeli görevlerde yer alır. Ülkemizde her yıl binlerce vatandaş MİT personeli olmak için başvuru yapmaktadır. Ancak MİT’e girebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi ve güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorun yaşanmamalıdır.

Milli İstihbarat Teşkilatı Nedir?

MİT, Türkiye’yi içerden ve dışardan tehdit edebilecek unsurlar hakkında bilgi toplar ve gerekli operasyonları yürütür. MİT oldukça eski ve köklü bir kurumdur, 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milli Emniyet Hizmeti Riyaseti kurulmuştur. İlk çalışma alanı yurt içi olsa da sonraki dönemlerde yurt içi ve yurt dışı birçok bölgede bilgi toplamaya başlamıştır.

MİT personeli, 657 sayılı devlet memurları kadrosuna göre çalışmakta ve özlük hakları bu kanuna göre belirlenmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı’nda görev alan personel, kolluk kuvvetleri personellerine tanınan tüm haklardan yararlanır.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Binası

Milli İstihbarat Teşkilatı personeli olan herkesin silah taşıma ve kullanma yetkisi vardır. Dolayısıyla başvuru yapacak olan kişilerin silah kullanma ve taşıma için herhangi bir engelinin bulunmaması gerekir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

MİT belirli dönemlerde sınavlarla personel alımı yapmaz. Kuruma girmek isteyen vatandaşlar MİT’in resmi internet sitesinden başvurusunu gerçekleştirir ve ihtiyaç olduğu takdirde başvurular değerlendirilir. Vatandaşlar, başvuru sırasında özgeçmişini, eğitim düzeyini, bildiği dilleri vb. kişisel bilgileri girmelidir.

Teşkilat şu an için üç farklı alana yönelik personel alımı gerçekleştirmektedir. Birincisi isitihbarat uzmanı, ikincisi Arapça uzmanı, üçüncüsü ise Bilim ve Teknoloji uzmanıdır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin 35 yaşını doldurmayan vatandaşlar başvuru yapabilir.

Tüm branşlar için YDS puanı önemli bir kriterdir. Arapça dil uzmanı olmak isteyenlerin YDS’den en az 60 puan alması gerekirken istihbarat uzmanlarının en az 70 puan alması gerekir. Adaylar, son beş yıl içinde girdikleri YDS puanına göre değerlendirilir.

Teşkilat personeli yurt içi ya da yurt dışında tehlike unsurları hakkında bilgi toplama, teröre karşı mücadele, yabancı ülkeler tarafından yürütülen istihbarat faaliyetleri hakkında bilgi edinme gibi farklı konularda görev alırken ülke içi ve uluslararası askeri, siyasi, ekonomi ve sosyal gelişmeleri de yakından takip etmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.