Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan "Gabar' açıklaması
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan “Gabar’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan “Gabar’ açıklaması

 

 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, vefatının 117’nci yılında Gazi Osman Paşa’yı anma etkinliğine katıldı. Bakan Işık, Gabar’da 20 teröristin dün yakalanarak etkisiz hale getirildiğini de açıkladı.

 
Gaziosmanpaşa Meydanı’nda ölümünün 117’nci yılında Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’yı anma töreni düzenlendi. Törene; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı HASAN Tahsin Usta, Gazi Osman Paşa’nın memleketi Tokat’tan gelen vatandaşlar katıldı. Tören, mehter takımının gösterisiyle başlarken, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Ardından askerler tarafından yapılan o dönemi anlatan canlandırmalar vatandaşların beğenisini kazandı. Tören, protokol konuşmalarıyla devam ederken Bakan Işık, Türkiye’nin yerli üretimde geldiği nokta ve 16 Nisan referandum süreci hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

 

 

  “Türkiye savunma sanayinde yüzde 60 oranında yerliliğe ulaştı”

 

 

Gazi Osman Paşa’yı rahmetle anarak genç nesillere örnek olması gereken bir kişi olduğuna dikkat çeken Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha sonra şunları kaydetti:

 

 

“Askerimize verdiğimiz piyade tüfeğini bile başkasının lisansı ile üretiyorduk. Türkiye savunma sanayinde yüzde 60 oranında yerliliğe ulaştı. Başkasının lisansıyla üretilen silahlar yerine bugün NATO’nun 42 testinin tamamından büyük başarıyla geçen Milli Piyade Tüfeği MPT 76’yı Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Askerimiz artık kendi milli piyade tüfeğini kullanıyor. Kendi tankımızı kendimiz yaptık, bütün testlerden de başarıyla geçti. Mayıs ayında inşallah aksilik olmazsa seri üretim için düğmeye basıyoruz. Dün o askeri şehit eden 20 tane terörist Gabar’da yakalandı ve etkisiz hale getirildi. Nasıl yaptık? Artık tepelerinde insansız hava araçları geziyor. İnşallah 2023’te kendi milli  uçağımızı üretmiş olacağız. Artık sıra kendi füze ve hava savunma sistemimizi milli olarak geliştirmekte.”

 

 

 

  “Türkiye ne zaman sandıkta istikrarı yakaladıysa şaha kalktı”

 

 

16 Nisan referandum süreci hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Türkiye ne zaman sandıkta istikrarı yakaladıysa Türkiye şaha kalktı. 16 Nisan’da diyoruz ki işi şansa bırakmayalım. Bugün Cumhurbaşkanımızın telekonferansla Almanya’daki bir toplantıya katılmasını alelacele mahkeme kararıyla engelleyenlerin terörist başlarının Kandil’den canlı yayınla toplantılara bağlanmasını sağlamak için nasıl seferber olduğunu biliyor muyuz? Bunu niye yapıyorlar zannediyorsunuz? İşte bunu düşünmek durumundayız. Bu gün Avrupa’nın her yerinde FETÖ, PKK cirit atarken Türkiye’nin bakanlarına yapılan bu insanlık dışı muamelenin sebebini biz bilmek zorundayız, bizim hiç kimseye düşmanlığımız yok” şeklinde konuştu.

 

 

 

  “Tarihte kendi ismini bir ilçeye vermiş komutan çok enderdir”

 

 

Törenin oldukça anlamlı olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise, “Bugün büyük bir insanın ismini taşıyan Gaziosmanpaşa ilçemizde görev yapmak keyfi bizlere nasip olması gerçekten takdire şayandır. Bu ilçede sizlerle birlikte bu ilçeye hizmet etmek onur verici bir şey. Tarihte kendi ismini bir ilçeye vermiş komutan çok enderdir, bunlardan biri de Gazi Osman Paşa’dır. Gençlerimizin tıpkı Çanakkale ruhu gibi yeni bir Gazi Osman Paşa ruhunu bu günlerde daha büyük bir inançla taşımış olmaları ve gelecek nesillere taşıyacak bir anlayışla o sorumluluğu yerine getirmeleri de önemlidir diye düşünüyorum” dedi.
 

 

TSK: “12 terörist etkisiz hale getirildi”

 

 

“Yasa dışı yollarla Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan DEAŞ mensubu 1 terörist yakalandı”

 

 
Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), icra edilen operasyonlarda bölücü terör örgütü mensubu 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalışan DEAŞ terör örgütü mensubu 1 teröristin yakalandığını açıkladı.

 
  TSK’dan yapılan açıklamada, Şırnak’ın Akçay ilçesinde devam eden operasyonda bölücü terör örgütü mensubu bir teröristin etkisiz hale getirildiği, tespit edilen bir el yapımı patlayıcının imha edildiği belirtildi. Açıklamaya göre gerçekleştirilen arama tarama faaliyetlerinde 80 Biksi makineli tüfek fişeği, bir el bombası, bir RPG-7 roketatar mühimmatı, 5 elektronik ateşleme sistemi, 19 telsiz, 215 kilogram gıda maddesi ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

 

 

  Bitlis Tatvan’da icra edilen hava destekli operasyonda bölücü terör örgütü mensubu 6 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca, 2 M-16 piyade tüfeği, 4 Kalaşnikof piyade tüfeği, 2 el bombası ve bir telsiz ele geçirildi.

 
  Irak kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzisi, sığınak, barınak ve mağaralar imha edildi, operasyonda 4 terörist etkisiz hale getirildi. Bingöl’ün Genç ilçesinde, güvenlik güçlerince icra edilen arazi araması esnasında, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada bir terörist etkisiz hale getirildi.

 
  Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde ise güvenlik güçlerince icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir sığınak içerisinde bir Doçka uçaksavar makineli tüfek ele geçirildi.

 
  Bingöl Kiğı’da güvenlik güçlerince icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir sığınak içerisinde, bir RPG-7 roketatar, 6 RPG-7 roketatar mühimmatı, bir M-16 piyade tüfeği, 96 M-16 piyade tüfeği fişeği, bir Kanas keskin nişancı tüfeği ile 85 Kanas keskin nişancı tüfeği fişeği ele geçirildi.

 
Bitlis Tatvan’da güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında toplam 270 kilogram amonyum nitrat kullanılarak hazırlanmış iki el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

 
  Kilis merkezde Türkiye’de bombalı eylem gerçekleştirmek maksadıyla Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan DEAŞ terör örgütü mensubu bir terörist 1,5 kilogram patlayıcı düzeneği ve 2 el bombası ile birlikte yakalandı.

 
  Mardin Mazıdağı’nda güvenlik güçlerince icra edilen arazi aramasında tespit edilen sığınak içerisinde, 150 kilogram gıda maddesi ve çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirildi.

 
Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk-52 Operasyonu kapsamında bulunan sığınak içerisinde 1 adet Doçka silahı, 1 adet Doçka silahına ait çatal ayak,  9 adet Doçka mühimmatı, 156 adet Doçka silahına ait boş şerit/mayon, 1 adet Doçka harbisi ele geçirildi.
Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel-76 Operasyonu’nda ise bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından kullanılan 11 adet sığınak içerisinde 1 adet basma düzenekli mayın, 1 adet el bombası ile güçlendirilmiş basma düzenekli EYP, 13 adet tüp, 1 adet jeneratör ile çok miktarda gıda ve yaşam malzemesi bulundu.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşı 2018, uzman çavuş maaşı ne kadar 2018 ve uzman çavuş maaşını nereden alır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.