Melikgazi 1.Komando Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Melikgazi 1.Komando Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Melikgazi 1.Komando Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Türkiye’deki 17 komando tugayından biri olan Melikgazi 1. Komando Tugay Komutanlığı, ülkemizde kurulan ilk komando tugayı olma özelliğine sahip. Tam adı 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı Hava İndirme ve Komando Eğitim Tabur Komutanlığı olan birlik, Kayseri il merkezine 17 kilometre uzaklıkta, General Adnan Doğu Kışlası içerisindedir.

Komutanlık, yer aldığı operasyonlar sebebiyle cumhuriyet tarihinde son derece önemli bir yere sahiptir. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, paraşütle iniş gerçekleştirdikten sonra İzmir’deki birliklerle birleşerek kısa sürede Girne’yi kurtarmayı başaran birlik aynı zamanda PKK’ya düzenlenen çok sayıda sınır ötesi operasyonda da yer almıştır. 5 aylık operasyonda 700’ün üzerinde terörist unsuru etkisiz hale getiren komutanlığa bağlı komandolar 50 civarında sığınağı da ortadan kaldırmıştır. Komutanlık ayrıca, Özel Kuvvetler Komutanlığına devredilene kadar Süleymanşah Türbesi’nin de koruma ve muhafazasını üstlenmiştir.

Melikgazi 1. Komando Tugay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Sınır ötesi operasyonlarda gösterdiği yüksek başarı nedeniyle 1993 yılında tugay sancağına “Üstün Cesaret ve Feragat” madalyası takılan komutanlıkta verilen eğitimin temelinde terörle mücadele vardır. Uzun dönem askerlerin eğitimleri 3 haftalık temel askerlik eğitimi, 5 hafta komando temel eğitimi, 3-9 hafta paraşüt eğitimi olarak uygulanmaktadır. Kısa dönem acemi erlerin eğitimleri daha kısa olmakla birlikte paraşüt eğitimi içermez.

Tüm bu verilerden anlaşıldığı üzere komutanlık, genel olarak terör bölgesi olarak kabul edilen doğu ve güneydoğu illerine dağıtılır. Eğitimini burada tamamlayan askerlerin az bir kısmı ise birlikte kalmaya devam ederler. Aldıkları eğitim sebebiyle komutanlığa bağlı askerler, terörle mücadelede çok önemli bir rol üstlenirler ve hemen hemen tüm sınır ötesi operasyonlarda yer alırlar.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tugay olmasına rağmen tümen büyüklüğünde olan komutanlığın en önemli özelliği burada uzman erbaş ve erlerin yanı sıra, subay ve astsubaylara da paraşüt eğitimi verilmesidir. Melikgazi 1. Komando Tugay Komutanlığı, ülkemizde paraşüt eğitimi verilen tek birliktir.

Kışla içerisinde askerlerin para gönderip çekebilecekleri bir adet ATM’nin yanı sıra bir adet PTT şubesi ve Askercell kullanmayı tercih etmeyenler için yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır. Askerlerin gıdadan ayakkabı boyasına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri geniş bir envantere sahip kantinler de yine kışla içerisinde mevcut.

Ayrıca askerlerin eğitim sonrasında veya hafta sonlarında boş zamanlarını değerlendirebilecekleri internet erişimine sahip bilgisayarlar ve spor faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri basketbol sahalarını da birlik içerisinde bulabilmek mümkün.

Kışla içerisinde verilen yemeklerle ilgili, askerliğini burada yapmış kişilerin aktardığına göre güzel şeyler söylemek pek mümkün değil. Ancak bu bilgi 2014 yılına ait bir duruma aktardığından günümüzde birlikte çıkan yemeklerin düzelmiş olma ihtimali yüksek.

Melikgazi 1. Komando Tugay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Kayseri’de yer alan birliğe teslim olacak acemi erler için ulaşımın oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. Sivas, Niğde, Adana ile Ankara, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır istikametinde seyreden kara yollarının merkezinde yer alan Kayseri’ye ayrıca demir yolu ve hava yoluyla da ulaşılabilir.

Kara yolu ile ulaşım: Coğrafi konum olarak İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu illerinin bir nevi bağlantı noktası olan Kayseri’ye tüm il ve ilçelerden direkt otobüs seferi bulabilmek mümkün. Kayseri Otogarı’na vardıktan sonra belediyeye bağlı toplu taşıma araçları veya taksiyle birliğe gidilebilir. Kayseri;

 • Ankara’ya 325,
 • İstanbul’a 771,
 • İzmir’e 836,
 • Diyarbakır’a 563 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafeler göz önüne alındığında şahsi araçla Kayseri’ye ulaşmak;

 • Ankara’dan 4 saat,
 • İstanbul’dan 8,5 saat,
 • İzmir’den 10 saat,
 • Diyarbakır’dan 7 saat sürmektedir.

Otobüs seferlerinin durak sayısı ve güzergahlarından dolayı bu rakamlar arasında birkaç saatlik değişiklikler olabilir.

Demir yolu ile ulaşım: İstanbul Kars istikametinde hareket eden Doğu Ekspresi, Ankara Kars istikametinde hareket eden Erzurum Ekspresi, Ankara Diyarbakır istikametinde hareket eden 4 Eylül Ekspresi, Ankara Adana istikametinde hareket eden Çukurova Ekspresi seferlerinin tümünde Kayseri, durak noktasıdır. Kayseri Tren Garı’na vardıktan sonra, 117, 132, 146 ve 241 numaralı toplu taşıma araçlarıyla komutanlığa ulaşım sağlanmaktadır.

Hava yolu ile ulaşım: Kayseri Erkilet Havalimanı yarı sivil yarı askeri bir alan olup hemen hemen tüm şehirlerden buraya uçuş düzenlenmektedir. Erkilet Havalimanı’na iniş gerçekleştirdikten sonra HAVAŞ’a ait araçların haricinde 100 ve 102 numaralı toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezine ulaşım sağlanabilir.

Melikgazi 1. Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

 • Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Kışlası 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı 38030 Melikgazi/Kayseri
 • Telefon: 0 352 235 91 22 – 0 352 235 98 84
 • Faks: 0 352 236 00 46

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bünyamin dedi ki:

  1 İNCİ KOMD.TUG. K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB.KH. VE KH.TK./(KÖŞK) MELİKGAZİ/KAYSERİ
  10/11/22 kasım

 2. Uğur dedi ki:

  2022 03.03 celb ve sevk olanlar bi iletişim kuralım Köşk Melikgazi kayseri