Mareşal Ne Demek? Mareşal Rütbesi Kimlerde Vardır? İlk Mareşal Kimdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Mareşal Ne Demek? Mareşal Rütbesi Kimlerde Vardır? İlk Mareşal Kimdir?

Mareşal Ne Demek? Mareşal Rütbesi Kimlerde Vardır? İlk Mareşal Kimdir?

Mareşal ne demek? Mareşal olma şartları nelerdir? Mareşal Rütbesi Kimlerde Vardır? İlk Mareşal Kimdir? Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak ne zaman mareşal oldu? Tüm bu soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mareşal Ne Demek?

“Mareşal” ya da 1923-1934 yılları arasında kullanılan ismiyle “Müşir”, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Orgeneral ya da Oramiral rütbesine sahip subaylara, bir savaşın kazanılmasında doğrudan etki gösterilmesi karşılığında Meclis tarafından verilen bir askeri rütbeye denir. Halk arasında sıklıkla duyulan ancak ne olduğu ve ülkemizde kaç kişinin bu rütbeye sahip olduğu pek bilinmez. Ayrıca diğer tüm askeri rütbeleri görmek için Tüm Askeri Rütbeler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın oluşumundan günümüze kadar dünya üzerinde binlerce savaş olmuştur. Savaşlar esnasında öne çıkmış ve savaşların seyrini değiştirerek büyük zafer elde edilen komutanlara farklı rütbe ve terfiler verilir. Günümüzde bu rütbe ve terfiler farklı ve daha profesyonel bir şekilde gerçekleşmektedir.

Mareşal Nasıl Olunur?

Mareşal, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Kara Kuvvetleri rütbeleri arasında en yüksek olan askeri rütbedir. Ancak Türk Deniz Kuvvetlerinde mareşal rütbesinin karşılığı ve denkliği büyükamiral olarak bilinir. Mareşal rütbesinin en yüksek askeri rütbe olmasının yanı sıra diğer rütbelerden ayıran önemli nedeni ve farklılığı ise kıdem ve bekleme ile bu rütbeye sahip olunamayacağıdır. Bu rütbeyi elde etek için savaş sırasında üstün başarı gösteren rütbesi en az Orgeneral ya da Oramiral rütbesine sahip subayların savaşın kazanılmasında doğrudan etki göstermesi gerekmektedir. Savaşta üstün başarı ve savaşa doğrudan etki eden subaylar, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilgili kanuna dayanılarak verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinde Mareşal Rütbesi

Müşir, 1923 ile 1934 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’ndeki en yüksek askeri rütbeydi. 26 Kasım 1934 tarihli 2590 sayılı Lakap ve Unvanların Kaldırılması Hakkındaki Kanun’un üçüncü maddesi gereğince kaldırıldı ve Müşir rütbesinde olanlara Mareşal denilmesine karar verildi. Böylelikle en yüksek askeri rütbe Müşir yerine Mareşal denilmesine kanunla karar verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde savaş durumunda olağanüstü yetenekler gösteren ve savaşın kazanılmasında doğrudan etkisi olan Orgeneral (denizcilerde ise Oramiral) rütbesine sahip subayların, yaşıyor ya da şehit olan orgenerallere, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilgili kanuna dayanarak verilen en yüksek askeri rütbedir. Bu rütbe, yukarıda belirtilen şartların olmaması durumunda hiçbir şekilde kazanılamaz.

Ülkemizde Mareşal rütbesine sahip olan 2 önemli isim vardır.

  • Mustafa Kemal Atatürk
  • Fevzi Çakmak

Mareşal unvanına sahip olmanın hiç kolay olmadığını hatırlatalım. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetlerinde ne kadar görev yapmış olursa olsun, Mareşal unvanına sahip olmanın tek yolu olası savaş durumunda üstün yetenekler göstermek gerekir.

Atatürk Ne Zaman Mareşal Oldu?

Millet Meclisi, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya ”Müşir” (Mareşal) rütbesi ile ”Gazi” unvanını Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921’de tarihinde vermiştir.

Fevzi Çakmak Ne Zaman Mareşal Oldu?

Fevzi Çakmak, Mareşal rütbesine 31 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferi sonrasında terfi edilmiştir.

İlk Mareşal Kimdir?

Türkiye Cumhuriyetinde sadece 2 kişi Mareşal rütbesine terfi edilmiştir. Yukarıdaki tarihlerden de anlaşılacağı üzere, İlk mareşal Mustafa Kemal Atatürk‘tür. İkinci ve son mareşal ise Fevzi Çakmak‘tır.

Ayrıca bkz. AMERİKA ASKERİ RÜTBELER SIRALAMASI

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kamil Şimşek dedi ki:

    benim bildiğim 5 meydan muharebesi kazanana mareşal rütbesinin verildiği dir